Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2022 | wydarzenia dla dzieci

Data dodania: 10 sierpień 2022
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2022 | wydarzenia dla dzieci

Na lubelskim Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński nie może zabraknąć wydarzeń dla dzieci! Z myślą o nich odbędą się wyjątkowe spektakle oraz zostanie przygotowane podwórko Re:tradycji, czyli przestrzeń dla całej rodziny, która wspólnie będzie mogła odkryć niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Na najmłodszych czekają również  liczne warsztaty, na które będą obowiązywały zapisy (więcej informacji już wkrótce). Tegoroczna edycja Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia.

 

Harmonogram wydarzeń dla dzieci

Spektakl dla dzieci | Dawne zabawki ludowe w Polsce | Kapela Odloty

19.08.2022 (piątek) | 18:00 – 19:00 | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul Grodzka 7 – patio

20.08.2022 (sobota) | 11:00 |  VIVO! Lublin – plac eventowy, poziom 0, Al. Unii Lubelskiej 2
Kameralny spektakl dla dzieci oraz rodzin z muzyką na żywo. W trakcie spektaklu przybliżamy dzieciom dawne zabawki, melodie i instrumenty muzyczne. W interesujący i zabawny sposób prezentujemy ręcznie wykonane, drewniane zabawki wyrzeźbione przez Piotra Rogalińskiego według archaicznych wzorów. Sięgając do polskiego dziedzictwa kulturowego, staramy się pokazać piękno i wartość twórczości ludowej dawnej Polski.

Przedstawienie jest wypełnione muzyką na żywo w starej odsłonie: z harmonią i barabanem oraz skrzypcami, wiejskimi basami i bębenkiem obręczowym. Jednym słowem: muzyką do tańca! Zabrzmią polki, oberki, wiwaty, marsze i inne melodie grane niegdyś na polskich wsiach, a szczególnie te wielkopolskie.

 

 

 

20.08.2022 (sobota) | 18:00 – 19:00 | Spektakl dla dzieci | Igraszki z Dropsem | Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Opowieści o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach, trubadurach, jednym słowem o WĘDROWNYCH GRAJKACH są inspiracją do zabawy w teatr i pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię teatralną. Piękne lalki, marionetki sycylijskie autorstwa Katarzyny Samosiej, zabytkowy kufer podróżny zamieniony w teatralną scenę, muzyka Bartosza Gulaja to gwarancja wysmakowanej i udanej wyprawy. Zapraszamy w wędrowno-magiczny świat, gdzie WSZYSTKO jest możliwe!

 

21.08.2022 (niedziela) | 16:00 – 17:00 | Spektakl | O Kogutku, co umiał działać do skutku | Teatr Echa | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Stara, polska baśń ludowa, której bohaterem jest rozśpiewany i uparty Kogutek. Zwierzę nie byle jakie, bo od pradawnych czasów mające moc przywoływania światła pośród ciemności. Nasz bohater bywa niepokorny, czasem wręcz zadziorny. Nie pozwala na niesprawiedliwość, a jego upór i hart ducha sprawiają, że nawet wrogowie zaczynają traktować go z szacunkiem. Nasz mały bohater będzie potrzebował Waszej, dzieci, pomocy! Ku ku ryku!

 

20-21.08. 2022 (sobota i niedziela) | 11:00 – 18:00 | Podwórko Re:tradycji | Błonia pod Zamkiem
Podwórko Re:tradycji to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. W trakcie festiwalu nadarzy się okazja, by wprawić w ruch drewniane zabawki wykonane przez Jana Puka, lasowiackiego twórcę ludowego, ułożyć klockowe puzzle z obrazami wybitnego lubelskiego malarza, Stanisława Koguciuka czy spróbować zagrać na kaszubskich burczybasach i diabelskich skrzypcach przygotowanych przez Tadeusza Makowskiego. Nie zabraknie też kolorowych koników, kurek na pochylni czy karuzelek pochodzących ze Stryszawy oraz Pewli Wielkiej, które od lat słyną ze swoich wyrobów. Oprócz tego znajdziemy też specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle, grę w gumę czy błotną kuchnię. Podwórko Re:tradycji to miejsce stworzone z myślą o rodzinach, które poprzez zabawę i działania edukacyjne mogą razem spędzić czas, wzmacniając tym samym więzi i pokazując najmłodszym, czym jest kultura ludowa. Na Podwórku będzie możliwość spotkania Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Oreli” z Kijowa, który zaprosi do wspólnych zabaw i tańców z muzyką graną na tradycyjnych instrumentach.

Na terenie Podwórka obecna będzie animatorka posługująca się j. ukraińskim.

Na najmłodszych czekają również wyjątkowe warsztaty. Dzieci będą miały okazję m.in. stworzyć  biżuterię z wikliny, zapleść niespotykany wianek, pomalować drewniane zabawki czy wykonać oryginalne ozdoby z bibuły. Wszelkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej retradycja.eu. Zapisy na warsztaty ruszają 12 sierpnia o godzinie 11.00.
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie retradycja.eu. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

O festiwalu
Festiwal Re:tradycja Jarmark Jagielloński zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu. Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych. Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów – zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta, przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej – zarówno w jej formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi inspirującymi się folklorem.

 

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
19–21 sierpnia 2022 r.
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Więcej informacji na retradycja.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin, Kraina Bugu, Designdoc.pl, Nocowanie.pl, KulturaLudowa.pl, Muzykatradycyjna.pl, Onet
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

designed by know-line.pl