Jarmark Jagielloński to muzyka!

Data dodania: 14 sierpień 2020
Jarmark Jagielloński to muzyka!

Jarmark Jagielloński to muzyka!

 

Tegoroczna edycja Festiwalu umożliwia spotkanie z bogatą i różnorodną polską muzyką tradycyjną oraz jej interpretacjami prezentowanymi przez artystów z różnych kręgów muzycznych.

Niezwykłe instrumentarium i techniki śpiewu występujące na terenie Polski stają się inspiracją  zarówno dla muzyków kontynuujących tradycje rodzinne, będących często uczniami mistrzów muzyki tradycyjnej, jak i dla artystów z nią niezwiązanych

Podczas Festiwalu odbędą się premiery projektów muzycznych, a także oczekiwany koncert re:tradycja. Dwa wieczory muzyczne rozpocznie Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, a przez wszystkie koncerty przeprowadzi nas Agnieszka Obszańska.

 

 

Przypominamy, że na każdy z koncertów obowiązują zapisy (wejściówki) poprzez formularz internetowy dostępny na stronie Jarmarku Jagiellońskiego.

 

21 sierpnia, piątek

 

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Tęgie Chłopy, WoWaKin

 

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego – to realizowany od kilku lat projekt edukacyjny Warsztatów Kultury w Lublinie, skupiający miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar Orkiestry stanowią tradycyjne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni). Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku.

 

Kapela Tęgie Chłopy – PREMIERA PROJEKTU – zapraszamy dzieci i dorosłych.

Podobno kiedyś wszystkie istoty mówiły jednym językiem – choć każda na swój sposób. Te same słowa po swojemu kłapał dziób, mełł pysk, wymawiały usta. Każdy odzywał się jak mu było wygodniej, aż w końcu różne gatunki stworzeń przestały się wzajemnie rozumieć.

 

Nikt się tym szczególnie nie przejął, bo jednocześnie świat stał się bardziej różnorodny, a przez to ciekawszy. I okazało się, że są inne sposoby komunikacji, na przykład muzyka. Każdy śpiewał po swojemu, a jakimś cudem wszyscy się rozumieli. Słuchali się nawzajem, dzielili swoimi radościami i kłopotami, snując barwne opowieści. Najczęściej, nie wiedzieć czemu, o muzyce i muzykowaniu.

 

Czas płynął i wszystko się zmieniało. Także i muzyka: powstawały nowe instrumenty, style gry i całe muzyczne rodzaje. W końcu każde plemię poszło swoją muzyczną drogą – skowronki i trzmiele, wilki i krowy, owce, ludzie, kaczki.

 

Ach, warto by znowu razem pograć i pośpiewać! Ale jak to właściwie było? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi w piosenkach z dawnych czasów. Ruszyliśmy więc w najstarsze góry jakie znamy – Góry Świętokrzyskie – i przywieźliśmy stamtąd rozmaite opowieści: o językach, instrumentach, zwierzętach, roślinach i ludziach. Posłuchajcie.

 

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innychNazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”.

Większość muzyków zaangażowanych w projekt współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

 

WoWaKin Trio – PREMIERA PŁYTY „Wiązanka”. WoWaKin, czyli Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak. Trzy osobowości pochodzące z różnych muzycznych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i jazzu. Inspirują się polską muzyką tradycyjną, odkrywają stare i zapomniane melodie i przekazują je współczesnemu odbiorcy. Ich muzyka jest ekscytująca, porywająca, świeża. Tworzą bombę energetyczną wypełnioną niezwykle taneczną, rytmiczną muzyką i pięknymi, chwytającymi za serce melodiami. Reinterpretują muzykę centralnej Polski – Mazowsza i Małopolski Północnej. Ich siłą jest sceniczna swoboda, wigor wypływający z interakcji między muzykami, improwizacja. Podczas koncertu na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie odbędzie się premiera nowego albumu zespołu WoWaKin „Wiązanka”.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 19.00

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy dotyczą całego wieczoru muzycznego, a nie koncertów poszczególnych zespołów.

 

22 sierpnia, sobota

 

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Maliszów, Koncert re:tradycja

 

Kapela Maliszów – rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style.

 

Koncert re:tradycja – produkcja Warsztatów Kultury, która każdego roku przykuwa uwagę miłośników muzyki tradycyjnej i współczesnej. Projekt zainspirowany programem Szlakiem Kolberga, kontynuuje spotkania mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi publiczności artystami polskiej sceny muzycznej. Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentaliści Miguel Moon i Michał Piotrowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i  zespołem Saulaues z Puńska, Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego i Tomasz „Lipa” Lipnicki oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli, Pana Stefana.

 

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy dotyczą całego wieczoru muzycznego, a nie koncertów poszczególnych zespołów.

 

 

23 sierpnia, niedziela

 

Łukasz Jemioła & Drescode 

Zespół gra amerykański swing z lat 30′ i 40′ z polskimi tekstami oraz polski swing okresu przedwojennego, a wszystko z nutką ekstrawagancji. Lider projektu Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, współpracował m.in. z Włodkiem Pawlikiem współtworząc projekty: „Wieczorem” – z muzyką do poezji Józefa Czechowicza, „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego czy jazz-rockowe kantaty „Myśląc Ojczyzna”. Na koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”. Jemioła w nowym projekcie Drescode zaprosił do współpracy znajomych instrumentalistów Krzysztofa Pachlę (saksofon, klarnet) i Marcina Kowalczuka (puzon, tuba basowa).

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 19.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio

Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Z Lasu, Mam takie ziele

Winorośl, która wysłuchuje żalów dziewczyny, koper, który pomaga ukryć się pannie przed niemiłym sercu starym narzeczonym, ziele, które sprawia, że odtrącony młodzieniec zapomni o wybrance – wiele takich obrazów znajdziemy w tradycyjnych pieśniach z Polesia. Życie mieszkańców tej krainy ciągnącej się od Polski przez Ukrainę i Białoruś aż do Rosji jest w pełni związane z przyrodą – z lasem, łąką, polem, ogrodem. Podstawą utrzymania jest tu zbieranie grzybów, jagód, żurawin, ziół. Nic więc dziwnego, że w niematerialnej sferze życia – w dawnych rytuałach, obrzędach, w wyobraźni poetyckiej, świat roślin stanowił od zawsze podstawowy element. Wierzenia związane z nocą Kupały, roślinne atrybuty weselne, to odwieczne odwołania do mocy przyrody. W koncercie usłyszymy pieśni pochodzące z Polesia z terenu Ukrainy (woj. rówieńskie i żytomierskie) oraz Białorusi (woj. brzeskie i homelskie). Będą to zarówno pieśni obrzędowe jak i należące do archaicznej, leśnej liryki. Zioła, kwiaty i chwasty będą ich głównymi bohaterami.

Siła ludzkiego głosu, moc przyrody i zaklinanie jej, archaiczna obrzędowość i mądrość kobiet, które nad nią czuwają, surowe piękno tradycyjnej melodyki, niecodzienne teksty pieśni – tak w skrócie opisać można świat, z którym związały swoje artystyczne poszukiwania członkinie grupy Z LASU.

Zespół śpiewa tradycyjne wielogłosowe pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Grupę tworzą osoby zaangażowane w praktykowanie muzyki tradycyjnej, z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym, które od 2008 roku jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni i śladów archaicznej kultury. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Obszar badań członkiń zespołu to województwo rówieńskie i żytomierskie na Ukrainie oraz brzeskie i homelskie na Białorusi. Repertuar zespołu pochodzi z nagrań terenowych uczestniczek.

Skład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska

 

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio

Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Senjawazabawa, Katarzyna Szurman, Agata Harz, Paula Kinaszewska

W oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu zabierają nas w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wędrują od momentu zaśnięcia do chwili przebudzenia, z Polski przez Afrykę na wyspy Trobriandzkie, od oryginalnych źródłowych tekstów i melodii do minimalistycznej, transowej audiosfery stanu przejścia. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium, na które składają się polskie instrumenty ludowe, takie jak skrzypce, basy, harmonia, ale też niezwykłości jak polifon, trąbkoskrzypce czy przedmioty codziennego użytku podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem. Dźwiękom towarzyszy projekcja starych portretowych fotografii przedstawiających dzieci i zabawki, oraz utworzonych z nich kalejdoskopowych kolaży.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 21.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio

Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularzy internetowych dostępnych na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz deklaracja dotycząca zdrowia.

Wejściówki na koncerty 21 i 22 sierpnia

Zarezerwowaną wejściówkę na koncert (w formie opaski) należy odebrać w dniu koncertu w punkcie wydawania wejściówek zlokalizowanym przed wejściem na Zamek Lubelski. Wejściówki na koncerty będą wydawane od godziny 14.00 do 18.45. Nieodebrane w tym czasie wejściówki wracają do puli dostępnych wejściówek. Od godz. 18.30 rozpoczynamy wpuszczanie widzów na teren Dziedzińca Zamku. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze pojawienie się na miejscu.

 

Wejściówki na koncerty 23 sierpnia

Zarezerwowaną wejściówkę odbieramy na 20 minut przed rozpoczęciem koncertu przy wejściu na patio Warsztatów Kultury, ul Grodzka 7. W sytuacji nie odebrania wejściówki do godziny rozpoczęcia koncertu, wejściówka przepada i trafia do puli dostępnych miejsc dla innych zainteresowanych osób.

Każdy uczestnik wydarzeń przy wejściu zostanie obowiązkowo poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury. W przypadku stwierdzania temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, osoba taka nie zostanie dopuszczona do udziału w wydarzeniu.

 

Każdy uczestnik wydarzeń jest zobowiązany:

– zdezynfekować ręce przed wejściem na teren wydarzenia;

– pozostawać w bezpiecznej odległości od innych, zgodnie z wyznaczonymi przez organizatora miejscami siedzącymi;

– przed i w trakcie wydarzenia musi pozostać na wyznaczonym miejscu. Ruch pieszy dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku konieczności opuszczenia wydarzenia;

– zakrywać usta i nos (np. maseczką lub przyłbicą ochronną) przez cały okres przebywania na terenie wydarzenia;

– uczestnicy oczekujący na wejście na wydarzenie zobowiązani są do zachowania 2 metrów odległości od innych oczekujących lub zakrywania ust i nosa.

– przestrzegać Regulaminów Festiwalu

 

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk

 

Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja), Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zaharia.

 

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, Sielskie Życie, Kultura Enter, travel.lovePoland, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl

 

designed by know-line.pl