Konfrontacje Teatralne 2019 – co warto zobaczyć

Data dodania: 01 październik 2019
Konfrontacje Teatralne 2019 – co warto zobaczyć

Na Festiwal „Konfrontacje teatralne” z pewnością czeka wielu miłośników kultury i sztuki. Wśród wydarzeń tegorocznej edycji znajdziemy spektakle, pokazy filmów, wystawy oraz koncerty. Wszystko to sprawia, że 11 dni festiwalu to prawdziwa uczta dla fanów dobrego kina, wciągających sztuk teatralnych oraz niebanalnych dźwięków. 

„Cisza w Troi” – spektakl plenerowy
Już 5 października, w pierwszy dzień festiwalu zobaczymy wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do pierwszych edycji festiwalu, które rozpoczynały się spektaklem odgrywanym na Placu Zamkowym. W tym roku również pierwsze przedstawienie „Konfrontacji Teatralnych” odbywa się w przestrzeni miejskiej. Przedstawienie reżyserowane przez Pawła Szkotaka będzie można zobaczyć na placu litewskim. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Jest to jedno z tych przedstawień, które zmusza do myślenia, stawia pytania oraz sprawia, że długo jeszcze pozostajemy w świecie wykreowanym przez reżysera. 

„Pobliskie miasto” – głośne wydarzenie z zagranicy 

Twórcą spektaklu, który zobaczymy już 6 października, jest Kiryłło Sieriebriennikow, wybitny rosyjski reżyser teatralny i filmowy. Spektakl został przygotowany w Łotewskim Teatrze Narodowym  oraz opowiada o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Jest to doskonała inscenizacja komedii absurdu jednego z najlepszych litewskich dramatopisarzy. Warto zaznaczyć, że K. Sieriebriennikow wyróżnia się swoją krytyczną postawą artystyczną i obywatelską. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Mariną Dawydową, podczas którego widzowie dowiedzą się więcej, o tzw. sprawie Sieriebriennikowa. 

„Cynk (Zn)” – zapis sowieckiego świata 

Wisienką na torcie tegorocznych „Konfrontacji Teatralnych” będzie spektakl w wykonaniu Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie we współpracy z Teatrem Meno Fortas. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez wybitnego twórcę Eimuntasa Nekrošiusa, który zostawił wyraźny ślad we współczesnym teatrze europejskim. Warto zaznaczyć, że reżyser współpracował z warszawskim Teatrem Narodowym. Jego sztuki często gościły na festiwalach zarówno w całej Polsce, jak i w Lublinie. 

Sztuka „Cynk (Zn)” przedstawia zapis końca sowieckiego świata oraz nawiązuje do historii, która wydarzyła się w Czarnobylu. Warto zaznaczyć, że spektakl został oparty o fragmenty trzech powieści białoruskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz. 

Kino festiwalowe

Wśród ciekawych propozycji tegorocznych „Konfrontacji Teatralnych” znajdziemy również pokazy filmów takich twórców jak S. Barta, A. Liuga czy C. Gracia. Pokaz przedpremierowy filmu „Wysoka Dziewczyna” w reżyserii Kantemira Bałagowa odbędzie się 9 października. Film został nagrodzony podczas festiwalu w Cannes oraz wyróżnia się trzymającą w napięciu fabułą opowiadaną z perspektywy kobiet . Film przedstawia historię dwóch przyjaciółek, które układają sobie życie w powojennej rzeczywistości. Akcja rozgrywa się w 1945 roku w Leningradzie. A co najważniejsze, „Wysoka dziewczyna” na nowo definiuje bohaterstwo i sprawia, że inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. 

Koncerty i wernisaż wystawy

Interesująco zapowiadają się również koncert w wykonaniu Grischa Lichtenbergera, producenta muzyki elektronicznej i artystę wizualnego z Berlina. Jego występy na żywo określane są jako multimedialne spektakle. To wyjątkowe wydarzenie będzie można zobaczyć już 5 października. Natomiast w piątek 11 października będziemy mieli przyjemność posłuchać Petera Rehberga, który występuje pod pseudonimem artystycznym „PITA”. Na stałe zapisał się w historii muzyki elektronicznej. Nick Caine określił go jako jednego z najbardziej wnikliwych i nieprzewidywalnych artystów dźwięku. Warta uwagi jest również wystawa, na którą składają się rysunki, szkice, rekwizyty, obiekty, prywatne fotografie dotyczące działalności artystycznej znanego reżysera Eimuntusa Nekrošiusa. Głównym jej celem jest próba uchwycenia spojrzenia na świat teatru stworzony przez tego wybitnego artystę. Warto zaznaczyć, że wystawa zostanie zaprezentowana w Neapolu, Wilnie, Petersburgu i Lublinie.  

Podczas tegorocznych wydarzeń „Konfrontacji teatralnych” odbędzie się 30 wydarzeń kulturalnych, w tym 14 przedstawień oraz 16 wydarzeń towarzyszących. Niezwykle bogaty program dostarczy widzom wrażeń oraz zmusi do refleksji. Sprawi, że inaczej będziemy postrzegać naszą rzeczywistość. Już w starożytnej Grecji Arytoteles zwrócił uwagę na katharsis, rozumiane jako uwolnienie od negatywnych myśli i oczyszczenie, które następuje po ukończeniu spektaklu. Z pewnością niejedno wydarzenie kulturalne „Konfrontacji teatralnych” postawi pytania oraz zmusi do szukania odpowiedzi. 

Monika Iwaniuk 

designed by know-line.pl