Wygraj płytę Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

31 styczeń

Polki, oberki i podróżniaki w wykonaniu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego już na płycie!

 1 lutego odbędzie się premiera płyty z muzyką tradycyjną w wykonaniu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Już za tydzień fani polek, walców i fokstrotów mogą mieć we własnym domu namiastkę corocznego sierpniowego festiwalu organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Płytę będzie można kupić w sklepie internetowym: sklep.warsztatykultury.pl.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym, w którym tradycyjna muzyka taneczna łączy wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania, skierowanym do miłośników niestylizowanej muzyki tradycyjnej. Służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów. Płyta „Sesja otwarta” jest efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Wkrótce będzie można usłyszeć pierwszy singiel.

 

„Sesja otwarta”– jak zaznacza Ewa Grochowska – tytuł płyty nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

 

Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego (zarówno sesje warsztatowe, jak i pracę zespołu) prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk. Członkinie i członkowie zespołu to grupa, która pokochała muzykę tradycyjną, wspólne spotkania i granie do tańca. Orkiestrę tworzą osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach muzycznych i edukacyjnych. Zarówno te posiadające wykształcenie muzyczne, jak i te, które swoje umiejętności zdobywały samodzielnie. Są to też muzycy, którzy dzięki swoim wieloletnim spotkaniom z wiejskimi mistrzami wykonującymi muzykę tradycyjną mogą obecnie przekazywać ją dalej.

 

W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Jest to repertuar z Lubelszczyzny, zaczerpnięty m.in. od Kapeli Wojciechowskiej, Kapeli z Woli Gródeckiej, Kapeli Mroza z Makowisk, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa czy Orkiestry Dętej z Goraja.

 

Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk, prowadzący poszczególne sekcje instrumentalne Orkiestry, proponują repertuar, który poznali podczas spotkań z mistrzami muzyki tradycyjnej oraz melodie pochodzące z nagrań archiwalnych.

Do wygrania płyty Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Tegoroczna edycja Jarmarku odbędzie się 18-20.08.2023 | Lublin, Stare Miasto.

Na zgłoszenia czekamy do  15.08.2023

Weź udział w konkursie
designed by know-line.pl