Policja informuje koziolek.pl

KWP: Dzielnicowi bliżej nas (2017-01-24)

Za sprawą założeń programu MSWiA o nazwie „Dzielnicowy bliżej nas” każdy mieszkaniec naszego regionu będzie dobrze znał i częściej widział w rejonie zamieszkania swojego dzielnicowego. Zwiększenie liczby dzielnicowych, wzmocnienie ich roli oraz bliższy kontakt z mieszkańcami – to główny cel programu. Na Lubelszczyźnie dzielnicowi przygotowują się do roli bycia kreatorem dialogu między Policją a społeczeństwem. Znaczącym ułatwieniem w kontaktach jest wdrożenie aplikacji mobilnej Moja Komenda. Szybko znajdziemy tam informacje umożliwiające odnalezienie dzielnicowego. W okresie zimowym jednym z priorytetowych zadań dzielnicowych jest kontrola miejsc w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Wspólnie z dzielnicowymi z I i III komisariatu Policji w Lublinie udaliśmy się w takie miejsca.

  O dzielnicowych zwykło się mówić, że jest to tzw. „policjant pierwszego kontaktu”. Nie bez przyczyny, bowiem stanowią oni ważne ogniwo między Policją i społeczeństwem. Rolą dzielnicowego jest bowiem dbanie o bezpieczeństwo lokalnej społeczności w rejonie, w którym pracuje. Zadania, które podejmuje dzielnicowy są trudne, bowiem on sam na co dzień styka się z różnymi zjawiskami patologicznymi jak przemoc w rodzinie, konflikty sąsiedzkie, żebractwo, alkoholizm, prostytucja, bezrobocie, narkomania, włamania i kradzieże, itp. Jest to praca użyteczna i potrzebna.

   Policjanci odwiedzają codziennie podległe im dzielnice i osiedla w miastach, rejony na terenie małych wiosek. Rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają przed zagrożeniami, starają się wysłuchać nurtujących ich problemów i udzielić porad.

dzielić porad.

   

   Szerokie kontakty ze społeczeństwem umożliwią pozyskanie informacji na temat obecnych zagrożeń i oczekiwań mieszkańców. Z drugiej zaś strony stanowią źródło cennej wiedzy dla innych pionów policyjnych. Dlatego też misją dzielnicowego jest utrzymanie bliskiego kontaktu z mieszkańcami: po to, by  poznawać otaczające środowisko i grupy społeczne w celu diagnozowania uciążliwych zjawisk i przeciwdziałanie im, a także po to, by wzbudzać zaufanie, nie tylko do siebie, ale i całej Policji.

   W okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury jednym z priorytetowych zadań dzielnicowych jest kontrola w podległym rejonie miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Wspólnie z nimi udaliśmy się by sprawdzić tereny ogródków działkowych oraz pustostany w celu udzielenia pomocy bezdomnym, którzy tam przebywają.

   

    Dzielnicowi zaproponowali pomoc osobom znajdującym się w tych miejscach, przekazali informację o instytucjach, które udzielą pomocy oraz o najbliższych schroniskach i noclegowniach. Mundurowi sprawdzają warunki w jakich znajdują się takie osoby. W sytuacjach kiedy warunki zagrażają życiu i zdrowiu, przewożą je do schronisk, noclegowni, ośrodków Cartias, ośrodków pomocy społecznej, izb wytrzeźwień a nawet komend i komisariatów.

  

    Praca dzielnicowego to służba wymagająca od funkcjonariusza zarówno przygotowania merytorycznego, jak i umiejętności interpersonalnych: łatwego nawiązywania kontaktów, empatii, wrażliwości na problemy innych, odporności na stres, czy rozwiązywania konfliktów.

   By być bliżej ludzi, dzielnicowi zostali wyposażeni w kanały komunikacji, jak służbowy telefon komórkowy oraz Internet. Każdy mieszkaniec danego rejonu miasta, czy małej wioski, będzie mógł skorzystać z porady swojego dzielnicowego dzwoniąc do niego lub wysyłając maila.

   W województwie lubelskim służbę pełni 385 dzielnicowych. Ich sylwetki wraz z przypisanym rejonem służbowym, a także numer telefonu komórkowego i adres mailowy  dostępne są na podstronie internetowej każdej z komend powiatowych/ miejskich Policji. Od września ubiegłego roku znaleźć swojego dzielnicowego można również za pomocą aplikacji „Moja komenda”.  
   Iran może zatopić amerykańskie okręty wojenne "tajną bronią"       Sędzie blokuje fundusz na budowę muru Trumpa       Oszczędne monitory z odpadów przyszłością elektroniki       Pozwano surowe prawo aborcyjne w Alabamie       Trump rozważa ułaskawienie żołnierzy       USA: Testy rakietowe Korei Północnej naruszyły rezolucję ONZ       Para Prezydencka odwiedziła sześcioraczki i ich rodziców       Sondaż: Czy należy zlikwidować ciszę wyborczą       Rajd Sardynii: Kolejne wyzwanie Kajetanowicza        Normandia pamięta o polskich pilotach       Szwedzki rząd: nie można karać dzieci za zbrodnie rodziców       Sztuczna inteligencja a dane osobowe       Rosja wraca do Afryki       Elizabeth Revol zdobyła dwa szczyty w dwa dni       Lewandowski walczy o Puchar Niemiec       Hiszpański rząd: Brexit bez umowy wydaje się nieunikniony       Johnson najlepszym i... najgorszym kandydatem na premiera       Polacy na drugim miejscu w Środkowej Dalmacji       13 rannych po eksplozji w Lyonie. Macron: To był atak       Kukiz: Zdjęcia przy powodzi? To są polityczne sępy