Little Amal w Lublinie !

Data dodania: 05 maj 2022
Little Amal w Lublinie !

Little Amal – gigantyczna marionetka symbolizująca uchodźcze dzieci – 10 maja odwiedzi Lublin

Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na niesamowity spacer z Little Amal –główną bohaterką wędrownego happeningu o nazwie „The Walk”. Mała Amal to symbol nadziei na lepsze jutro dla wszystkich uchodźczych dzieci cierpiących z powodu wojen, konieczności opuszczania domów oraz oddzielenia od rodzin. Przeszła już przez Turcję, Grecję, Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Belgię i Wielką Brytanię, a teraz odwiedzi nasze miasto. Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na wspólny spacer wszystkich mieszkańców Lublina – zarówno tych nowych, którzy znaleźli tu schronienie, jak i tych, którzy przebywają tu od dawna. Zapraszamy całe rodziny.

 

Wyjątkowy spektakl rozpocznie się o godzinie 15.00 na placu Litewskim. Uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Starego Miasta w Lublinie.

Mała Amal (Little Amal) to gigantyczna, trzyipółmetrowa marionetka przedstawiająca syryjską dziewczynkę w wieku około 9 lat, która podejmuje samotną wędrówkę po całej Europie, aby odnaleźć swoją matkę. Inspiracją do jej stworzenia była sztuka „The Jungle” o młodych uchodźcach w obozie niedaleko Calais, stworzona przez Good Chance Theatre – teatr założony w tymże obozie w celu zapewnienia uchodźcom przestrzeni do swobodnego dzielenia się swoimi historiami. Tym samym Amal symbolizuje wszystkie dzieci cierpiące z powodu wojen i konieczności opuszczania domu oraz oddzielenia od rodzin.

W 2021 roku Amal (po arabsku: nadzieja) stała się główną bohaterką projektu o nazwie „The Walk” – wędrownego happeningu, który został zrealizowany wspólnymi siłami przez znanych artystów z największych instytucji kulturalnych, działaczy społecznych, organizacji humanitarnych oraz przywódców religijnych. Amal przemierzyła trasę o długości ponad 8 tys. kilometrów. Wędrując przez całą Europę – od Turcji po Wielką Brytanię – zwracała światu uwagę na dramat najmłodszych uchodźców oraz przypominała o ludziach, którzy poszukują normalnego życia i godności. W tej podróży nieodłącznie towarzyszył jej zespół fotografów i filmowców, którzy nagrywali każdy etap jej wędrówki oraz wydarzenia i ludzi, których napotykała na swojej drodze. Tym samym jest jednym z najbardziej ambitnych, innowacyjnych i odważnych projektów kulturalnych w historii, a zarazem niezwykłą reakcją artystyczną na tragedie i cierpienie doświadczane przez najmłodszych i ich rodziny. To wędrowny festiwal sztuki wołającej o pomoc dla niewinnych, ale też niosącej nadzieję na lepsze jutro. To kulturalna odyseja przekraczająca granice państw, opcji politycznych i barier językowych po to, aby przypomnieć nam o naszym wspólnym człowieczeństwie i sprawić, by świat nigdy nie pozostał obojętny na losy milionów bezbronnych ludzi wobec bezwzględnej machiny zła.

W 2022 roku, gdy szczególnie mocno nasiliły się bestialskie zbrodnie wobec ludności cywilnej, a zwłaszcza dzieci, Amal ponownie wyrusza na wielką wędrówkę nadziei. W tych trudnych i niebezpiecznych czasach jej przesłanie staje się tym bardziej wymowne i naglące.

Organizatorzy: The Walk, Handspring Puppet Company, Good Chance
Partner w Lublinie: Warsztaty Kultury w Lublinie.

Informacje praktyczne:
Kiedy:
10 maja 2022, godz. 15.00
Gdzie:
plac Litewski

Wstęp wolny

https://www.walkwithamal.org/about-us/little-amal/

designed by net-line.pl