Czwartek, 24 Stycznia 2019
Temperatura: -6°C
Ciśnienie: 1012hPa
Wiatr: 2.6km/h E

Region koziolek.pl

Lubelskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018-11-03)

Lublin stolicą niepodległości
Lubelskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

W 2018 roku świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dni 4-11 listopada stanowić będą kulminację lubelskich obchodów świętowania stulecia niepodległości Polski „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Zainspirowani ideą wolności, a także lubelską historią odzyskiwania niepodległości przygotowaliśmy, m. in. wyjątkową inscenizację teatralną.

 

Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i roli jaką odegrał
w procesach wolnościowych. Od początku 2018 roku w sposób wyjątkowy przypominamy zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całej Polsce. 100-lecie odzyskania niepodległości symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie. 7 listopada 1918 roku zostaliśmy pierwszą stolicą wolnej Polski oraz siedzibą pierwszego rządu niepodległego kraju. Jesteśmy dumni z naszej historii. Podczas lubelskich obchodów przypomnimy emocje i nastroje, jakie towarzyszyły wydarzeniom sprzed 100 lat.
– mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W Lublinie 7 listopada 1918 o godzinie 22:00 w Pałacu Generała Gubernatora, przy placu Litewskim odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, rządu Ignacego Daszyńskiego – pierwszego rządu niepodległej Polski. Sto lat po tych wydarzeniach powracamy na plac Litewski, do budynku Wydziału Politologii UMCS, do auli Ignacego Daszyńskiego. Przywołujemy emocje, nastroje, powagę i humor rodzącej się wolności i demokracji. Poławiacze Pereł Improv Teatr wraz z Przyjaciółmi zapraszają na interaktywną inscenizację historyczną, przedstawienie o walce o nowy kształt budzącego się po 123 latach uśpienia kraju. Wolność słowa, druku, zgromadzeń, równouprawnienie obywateli bez względu na płeć, pochodzenie, wyznanie i przekonania. Chcemy przypomnieć, że pierwszy krok w kierunku wolności został postawiony tu
w Lublinie. Inscenizację teatralną powstania Pierwszego Rządu Niepodległej Polski „Lublin. Stolica” będzie można zobaczyć w dniach 7-8 listopada.

 

4 listopada w ramach projektu „Lublin – Wschód Niepodległej” odbędzie się inscenizacja historyczna przemówienia Ignacego Daszyńskiego z 7 listopada 1918 roku
o utworzeniu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Jednym z elementów inscenizacji będzie przemówienie aktora wcielającego się w postać Daszyńskiego
z balkonu Pałacu Lubomirskich, obecnie siedziby Wydziału Politologii UMCS. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Lubelskie w Lublinie.

 

6 listopada w Sali Rady Wydziału Politologii odbędzie się seminarium „O aktualności manifestu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej”. Do udziału
w dyskusji zaproszeni zostali: prof. dr hab. Stanisław Michałowski Rektor UMCS, prof. dr hab. Iwona Hofman – Dziekan Wydziału Politologii UMCS, Bogusław Gorski – Przewodniczący Rady Naczelnej PPS, Włodzimierz Czarzasty – Przewodniczący SLD, dr hab. Danuta Waniek – Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego, dr hab. prof. UMCS Stefan Stępień.

 

7 listopada w Auli I. Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS odbędzie się panel dyskusyjny projektu Creative Spirits z udziałem lubelskich przedsiębiorców kreatywnych „Wolność inspiruje kreatywność”. Lubelscy przedstawiciele przemysłów kreatywnych zaprezentują swoją wizję wolności realizowaną w ich pomysłach i projektach. Unikalni
i kreatywni lublinianie prowadzący działalność oraz tworzący nieszablonowe rozwiązania przedstawią swoje projekty, jako przykład dobrych, rynkowych praktyk inspirujących innych. Podczas panelu zaprezentują potencjał środowisk kreatywnych w Lublinie, pokazując, jak ważna w ich działaniach jest idea wolności.

 

7 listopada odbędzie się Salon POLITYKI „Następne 100 lat. Lublin, Polska, Europa, Świat”. Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk. Będzie to polityczno-wizjonerska dyskusja o tym, jak wykorzystać następną kadencję, by z Lublina uczynić rzeczywistą metropolię z udziałem m. in.: dr. Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin, dr Katarzyny Radzik-Maruszak, Anny Dąbrowskiej – Homo Faber, Justyny Kieruzalskiej, Pawła Rabieja, Piotra Kieracińskiego. Organizatorami wydarzenia są: Wydział Politologii oraz Tygodnik „Polityka”.

 

7 listopada Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotowuje wydanie specjalnego numeru miesięcznika PA.RA poświęconego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie dotychczasowe numery PA.RY dostępne są w wersji elektronicznej na stronie www.teatrnn.pl/para/.

 

8 listopada odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Równouprawnienie kobiet w Polsce. Między teorią a praktyką” organizowana w 100-lecie uzyskania przez Polki czynnego i biernego prawa wyborczego, które umożliwiło im wzięcie udziału w elekcji do Sejmu Ustawodawczego. Organizatorami konferencji są Wydział Politologii UMCS oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. Gośćmi spotkania będą m. in.: Henryka Strojnowska – Kongres Kobiet, Magdalena Długosz – Inicjatywa 100-lecie głosu Polek. Lubelszczyzna 2018, dr Tomasz Kitliński, Joanna Prochowicz – Inicjatywa 100-lecie głosu Polek. Lubelszczyzna 2018, Maja Zaborowska – Inicjatywa 100-lecie głosu Polek. Lubelszczyzna 2018.

 

9 listopada na Wydziale Politologii odbędzie się finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej Niepodległości”. W programie wykład Adama Michnika, spotkanie z laureatami i odczytanie zwycięskiego tekstu. Współpartnerami wydarzenia są: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Gazeta Wyborcza.

 

Łącząc obchody 100-lecia oraz jubileusz 10-lecia Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego zachęcamy do udziału w Koncercie Galowym, który odbędzie się 9 listopada o godz. 19.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Tegoroczna edycja będzie poświęcona przede wszystkim afirmacji wolności. W programie Koncertu Galowego m. in. prezentacje recytatorskie i wokalne laureatów konkursu, występ Tomasza Korpantego oraz chórów programu Akademia Chóralna i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

Kolejnym wydarzeniem 9 listopada będzie Lublin Media Pro – dyskusja panelowa „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to dyskusja z udziałem specjalistów między innymi od filmu, komiksu czy mediów społecznościowych. Dyskusję poprowadzi Janusz Opryński, który otworzy ją również słowem wstępnym. Uczestnicy wspólnie zastanowią się nad znaczeniami terminów „wolność” i „niepodległość” w kontekście twórczości medialnej, jak również zastanowią się nad tym, jak można twórczo wykorzystać te tematy w swoich projektach.

 

W ramach uroczystych obchodów, 10 listopada, zapraszamy do udziału w Narodowym Koncercie Listopadowym, który od dziesięciu lat organizowany jest w naszym mieście. W tym szczególnym dla nas wszystkich roku, będziemy mieli okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnej artystki Soo Jung Ann. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie od 29 października
w godzinach pracy kasy (godz. 11.00-19.00).

 

10 listopada Muzeum Lubelskie w Lublinie zainauguruje Lubelską Akademię Niepodległej. Jest to cykl zajęć i wydarzeń edukacyjnych, które będą skierowane do zróżnicowanych grup odbiorców – dzieci i młodzieży szkolnej, osób
z niepełnosprawnościami, rodzin, osób dorosłych i seniorów. W czasie zajęć można będzie poznać tematykę walki Polaków o niepodległość ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki, w czasach zaborów stanowiących wąską szczelinę, przez którą artyści mogli przemycać rodzime tradycje i wartości, a tym samym podtrzymywać świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. XIX-wieczni malarze, kompozytorzy, pisarze i poeci odwoływali się do ważnych wydarzeń historycznych, tradycji i obyczajów, które przywoływały wizerunek wolnej i potężnej ojczyzny oraz podtrzymywały wiarę w rychłe odzyskanie niepodległości. Spotkania Lubelskiej Akademii Niepodległej będą się odbywać w soboty od 10 listopada do 15 grudnia od godziny 10.00 w siedzibie Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza ul. Złota 3 w Lublinie.

 

Oficjalne uroczystości, 11 listopada, związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie będą się odbywać, m. in. na placu Zamkowym. W programie: odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa. W czasie niedzielnych uroczystości przewidziana jest także defilada kompanii honorowych oraz jazdy konnej. Dodatkową atrakcją 11 listopada w Lublinie będzie bezpłatne zwiedzanie z przewodnikami PTTK lubelskim szlakiem niepodległościowym (start zwiedzania przy pomniku „Symbol Lwowa”
o godz. 13.30).

 

11 listopada o godz. 20.15 Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprasza na niezwykły koncert w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie. Wystąpi Łukasz Jemioła z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Artyści wykonają piosenki o wolności utrzymane w radosnym klimacie, jaki powinien towarzyszyć setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: Wolność Marka Grechuty, Modlitwa
o wschodzie słońca
Jacka Kaczmarskiego czy Kwiaty ojczyste Czesława Niemena. Nie zabraknie także utworów nieodłącznie kojarzących się z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości takich jak: My pierwsza brygada, Warszawianka 1831, O mój rozmarynie
i Raduje się serce.
Łukasz Jemioła, znany ze swojej  żywiołowości i dobrego kontaktu
z publicznością, zadba o to, aby tego wieczoru śpiew połączył wszystkich. Część utworów będzie przeznaczona do wspólnego odśpiewania.

 

11 listopada Centrum Kultury w Lublinie zaprezentuje „Żywą historię przedsiębiorczości Lublina”. Będą to prezentacje, spotkania i wystawa, mające na celu popularyzację lubelskiej kreatywności gospodarczej – przemysłu, rzemiosła, infrastruktury, ale także badań i innowacji. Szczególnie zostaną zaakcentowane ważne dla Lublina gałęzie przemysłu: lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego i spożywczego oraz nowe obszary gospodarki, jak branża medyczna i technologia informacyjna (IT).

 

Na zakończenie obchodów (11 i 19 listopada) zachęcamy do udziału w koncercie familijnym: A to Polska właśnie! w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego.
W wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zobaczymy polskie tańce i pieśni narodowe. Piękne kostiumy, kunsztowny taniec, znakomicie wykonane pieśni złożą się na wspaniałe widowisko.

 

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


4 listopada, godz. 9:00-17:00, aula im. Ignacego Daszyńskiego, balkon

W ramach projektu „Lublin – Wschód Niepodległej” odbędzie się inscenizacja historyczna przemówienia Ignacego Daszyńskiego z 7 listopada 1918 roku o utworzeniu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

 

9:00 – ustawianie dioram rekonstruktorów
10:00 – dioramy grup rekonstrukcji historycznej z okresu listopada 1918 roku
12:00 – rekonstrukcja przysięgi żołnierzy narodowości polskiej na terenie przy placu katedralnym
13:00 – Przemówienie Ignacego Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich
14:30 – Przemówienie Ignacego Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich
16:00/17:00 – zakończenie dioram rekonstrukcyjnych
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Lubelskie w Lublinie.

 

6 listopada, godz. 16:00-18:00, Sala Rady Wydziału Politologii

Seminarium pt.: „O aktualności manifestu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej”.

Organizator: Wydział Politologii UMCS

 

7-8 listopada

„Lublin. Stolica” – inscenizacja teatralna w wykonaniu grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr

7 listopada godz. 17.00
8 listopada godz. 12.00
8 listopada godz. 17.00

Aula I. Daszyńskiego, Wydział Politologii UMCS / wstęp wolny

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

 

7 listopada, godz. 13.00

Wolność inspiruje kreatywność – panel dyskusyjny projektu Creative Spirits z udziałem lubelskich przedsiębiorców kreatywnych. Projekt realizowany w ramach II fazy projektu „Creative Spirits – Stymulowanie kreatywnej przedsiębiorczości poprzez przygotowanie
i realizację miejskich strategii” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu URBACT III.

Aula I. Daszyńskiego, Wydział Politologii UMCS / wstęp wolny

Organizator: Miasto Lublin

 

7 listopada, godz. 17.00

Salon POLITYKI

Aula I. Daszyńskiego, Wydział Politologii UMCS / wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk. Organizatorami wydarzenia są: Wydziału Politologii UMCS oraz „Tygodnik Polityka”.

 

8 listopada, godz. 12:00-19:00

Ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Równouprawnienie kobiet w Polsce. Między teorią a praktyką”

Sala Rady Wydziału Politologii

Organizator: Wydział Politologii UMCS / wstęp wolny

 

8 listopada, godz. 11:00-15:00

Konferencja naukowa pt.: „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”.

Organizatorzy Zakład Myśli Politycznej Wydziału Politologii UMCS, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Oddział w Lublinie. Konferencja zorganizowana jest w ramach projektu „Polski ruch ludowy w kształtowaniu odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego” finansowanego ze środków Województwa Mazowieckiego.

Sala 109, Wydział Politologii UMCS

Organizator: Wydział Politologii UMCS / wstęp wolny

 

9 listopada 2018, godz. 18:00

POLSKA DUSZA JAZZOWA

Jazzowe spotkanie z utworami klasycznymi, czyli doskonałe, jazzowe opracowania pieśni Feliksa Nowowiejskiego w koncercie organizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizator: Pracownie Kultury Maki

 

9 listopada, godz. 19.00

Koncert Galowy 10. Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego

Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur / wstęp wolny

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

 

9 listopada, godz. 15.00

Lublin Media Pro – dyskusja panelowa „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego

Galeria Labirynt

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

 

9 listopada, godz. 17:00,

Finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej Niepodległości”

Aula im. Ignacego Daszyńskiego

Współpartnerami wydarzenia są: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i Gazeta Wyborcza.

 

10 listopada, godz. 18.00

Narodowy Koncert Listopadowy
Recital chopinowski w wykonaniu Soo Jung Ann.

Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie / wstęp wolny*
(obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Filharmonii od 29 października)

Organizator: Miasto Lublin

 

10 listopada – 15 grudnia

Spotkania Lubelskiej Akademii Niepodległej będą się odbywać w soboty od 10 listopada do 15 grudnia od godziny 10.00 w siedzibie Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza ul. Złota 3 w Lublinie. Harmonogram spotkań dostępny na www.muzeumlubelskie.pl

Organizator: Muzeum Lubelskie w Lublinie

 

11 listopada / oficjalne obchody:

godz. 8.30 – złożenie wieńca pod pomnikiem J. Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza plac Litewski

godz. 9.00 – uroczysta Sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym

godz. 10.00 – msza św. w Katedrze w intencji Ojczyzny

godz. 11.30 – Uroczystość na placu Zamkowym

godz. 13.30 – złożenie kwiatów przy Urzędzie Wojewódzkim – tablica upamiętniająca Jerzego Tramecourta (wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939)

godz. 13.45 – złożenie wieńców na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny ul. Biała)

Po zakończeniu uroczystości nastąpi odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego

 

11 listopada – 31 grudnia

Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” – prezentacje, spotkania i wystawa

I piętro Centrum Kultury w Lublinie

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

 

 

 

11 listopada, godz. 20:15

O wolności. Koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Łukasz Jemioła z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego

Bazylika Ojców Dominikanów w Lublinie / wstęp wolny

Organizator: Muzeum Lubelskie w Lublinie

 

11 i 19 listopada, godz. 11.00

Koncert familijny: A to Polska właśnie! – Zespół Pieśni i Tańca„Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Organizator: Zespół Pieśni i Tańca„Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Jednocześnie przypominamy, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętujemy w Lublinie 100. rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II. W ramach nadchodzących wydarzeń odbędzie się koncert z cyklu OPUS MAGNUM – KULowskie wieczory z muzyką z okazji 100. rocznicy powstania KUL (1 grudnia 2018 r.) oraz w 100. rocznicę powstania KUL (8 grudnia) zostanie odsłonięty pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

 

 

 

 

 
   "Powiedziałbym Kaczyńskiemu, by nie manipulował Kościołem"       Strzelanina na Florydzie. Napastnik zaatakował bank       Trump uznaje tymczasowego prezydenta. Maduro wyrzuca dyplomatów       PiS jako zakładnik prorządowych mediów       Szpiczak: Dostęp do innowacyjnych terapii nadal za szklaną taflą       Deglomeracja: nie tylko stolica       Polska zapyta Austrię o KL Gusen       Mgliste nagrody od rządu dla sportowców i naukowców       Z przetargami śpieszmy się powoli       Dla kogo Cumulusy       Powtórka z rozrywki       Czy KO poderwie kobiecy elektorat       Stefan W. chciał, by "Kaczyński był dyktatorem"       Milan potwierdza: Piątek podpisał kontrakt              Rosjanie przestają ufać swemu prezydentowi       Sudan może skończyć jak Syria       Norwegia: Urzędnik wie najlepiej       Konferencja w Warszawie: Nie będziemy szatanem dla Iranu       Schetyna tłumaczy brak poparcia dla Adamowicza