2. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej

Data dodania: 31 lipiec 2021
2. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
Przed nami niesamowita opowieść o kulturze żydowskiej. 3 sierpnia rusza 2. Lubliner Festival. Wydarzenie ponownie odbędzie się w przestrzeni społeczno-kulturalnej Lublina, otwierając okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta.

Celem zapoczątkowanego przed rokiem festiwalu jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich. W ciągu sześciu dni odbędzie się ok. 50 wydarzeń, a główną osią festiwalu będzie muzyka.
Otwarcie festiwalu będzie wyjątkową okazją do wysłuchania śpiewu światowej sławy kantora Israela Nachmana. Wśród zaproszonych artystów usłyszymy także m.in. zespół MILO Ensemble wraz z Wojciechem Waglewskim, Kayah & Transoriental Orchestra czy izraelską grupę Boom Pam, która wystąpi z Ravidem Kahalani z Yemen Blues. Z kolei podczas potańcówki i warsztatów klezmerskich spotkamy się z zespołem BUM BUM ORKeSTAR. Przed nami też niezwykły recital Alony Szostak, która zaprezentuje m.in. wiersze Josifa Brodskiego. W świat Hawdali — pełnej pieśni i chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu — wprowadzi gości Symcha Keller — kantor, rabi i lider legendarnej grupy Katharsis.
Lubliner Festival to także teatr. Aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie zobaczymy w spektaklu dla dzieci „Ostatni syn”. Z kolei „Studnia” to spektakl Ludomira Franczaka, który skupia się całkowicie na dawnej dzielnicy żydowskiej Lublina i na pozostałych po niej śladach.
Festiwal to także okazja do spotkań z jego wyjątkowymi gośćmi: Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, profesorem Stanisławem Krajewskim czy Szoszaną Keller.
Program wzbogacają liczne warsztaty: kuchni żydowskiej dla dzieci i dorosłych, tańca żydowskiego, klezmerskie, piosenki żydowskiej, plastyczne oraz kurs samoobrony dla kobiet. Zaplanowaliśmy także zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem oraz wizyty w takich miejscach, jak stary cmentarz żydowski czy Państwowe Muzeum na Majdanku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Na wszystkie warsztaty i zwiedzanie obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Na koncerty: Milo Ensemble & Wojciech Waglewski, Boom Pam oraz Kayah & Transoriental Orchestra obowiązują bezpłatne wejściówki.
Zapisy oraz wejściówki: od 26 lipca w kasie CK oraz pod adresem kasa@ck.lublin.pl.

Szczegółowe opisy wydarzeń dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Wydarzenia.

lublinerfestival.pl
facebook.com/lublinerfestival/

2. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
3-8 sierpnia 2021
Centrum Kultury w Lublinie / Jeszywas Chachmej / Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim / przestrzenie Lublina

 

designed by know-line.pl