Kultura koziolek.pl

Muzyczna Noc Kultury 1-2 czerwca 2019 (2019-05-28)

Koncert na dachu VIVO! Lublin, sceny muzyczne na balkonach budynków, niecodzienny instrument glass harmonica, czy Hejnał Miasta Lublin grany o północy. To tylko nieliczne z wielu propozycji Nocy Kultury (1/2 czerwca 2019, Lublin) dla fanów dobrej muzyki.

 

JAZZ na dachu VIVO! Lublin | aleja Unii Lubelskiej 2 – Taras widokowy | 20.00-23.30 | wstęp wolny

Melomani podczas tegorocznej Nocy Kultury nie mogą pominąć sceny na dachu VIVO! Lublin. Tę wyjątkową przestrzeń wypełni muzyka jazzowa, której dostarczą słuchaczom trzy składy. Pierwszy złożony ze studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS – Made in #jazzUMCS przeniesie słuchaczy w różnorodny świat muzyki będącej konglomeratem jazzu i popu. Kolejnymi wykonawcami będą goście z Litwy – The Schwings, którzy zaprezentują własne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

 

Glass harmonica i inne dźwięki | wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów | 19.00-0.30 | wstęp wolny

Na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów na słuchaczy czeka niecodzienny instrument – glass harmonica. To podłużna skrzynia na czterech nogach, wewnątrz której umocowanych jest kilkadziesiąt szklanych mis. Za pomocą mechanizmu napędzanego pedałem są one wprawiane w ruch. Muzyk dotyka wilgotnymi opuszkami palców wirujących szklanych kloszy i wprawia je w drganie. Na harmonice zagra Thomas Bloch a towarzyszyć mu będzie Pauline Hass na harfie. Na wirydarzu zaprezentuje się również Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia z koncertem dzieci i młodzieży. Emilia Raiter przy dźwiękach harfy snuć będzie muzyczne opowieści o mieście, a Ale Kwintet! zaprezentuje muzykę klasyczną, filmową czy standardy jazzowe.

 

Scena balkonowa na LITWIE | Plac Litewski – Pałac Lubomirskich | 19.00-0.00 | wstęp wolny

Architektura gmachu Politologii UMCS wręcz zaprasza do działań artystycznych, dlatego na balkonie budynku wystąpią Eddie Hai, Złote Twarze Live Band i Maciejowa Kapela. Gwiazdą sceny będzie Tom Encore, którego Skarby to unikatowa, retro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa miasta.

Występom będą towarzyszyły tworzone na żywo przez Bartłomieja Polaka wizualizacje.

 

Scena balkonowa G7 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – balkon od Placu po Farze | 19.30-23.00 | wstęp wolny

Kontrabasista Mariusz Bogdanowicz i improwizator Bogusław Byrski wypełnią przestrzeń Lublina dźwiękami. „Poszukiwacze dźwięku” zatopią się w lubelską przestrzeń jak ryby w wodę. Połączenie klasyki z elektroniką, oczywistego z nieoczywistym zabierze słuchaczy w nieznane.

 

Scena balkonowa Trybunału | Trybunał Koronny | 20.00-0.00 | wstęp wolny

Balkon Trybunału Koronnego stanie się sceną, z której popłyną dźwięki klasycznej muzyki. Usłyszymy tam muzyków Filharmonii Lubelskiej i Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego.

 

Miejski maraton fortepianowy | Archidiakońska 1 – brama | 19.00-23.00 | wstęp wolny

Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego i pianiści z Wydziału Artystycznego UMCS ożywią muzyką jedną ze staromiejskich bram. Usłyszeć będzie można najpiękniejsze dzieła muzyki fortepianowej, od Bacha do współczesności.

 

Hejnał Miasta Lublin o północy | Plac Łokietka | 0.00-0.05 | wstęp wolny

Noc Kultury to jedyna okazja, żeby usłyszeć Hejnał Miasta Lublin nocą. Zwyczajowo grany jest z tarasu Nowego Ratusza codziennie o 12.00, tym razem rozbrzmiewać będzie również o północy.

 

Muzyczną scenę Nocy Kultury znajdziemy też w Próba Cafe, gdzie wystąpią Dżaman, Michał Pastuszak & Poławiacze Pereł, Koshyki i Pasażer. Warto wybrać się również na Most Kultury, który gościć będzie takie zespoły jak Odpust Zupełny, Pasjonatta, Sound's Good i Wita-Mina D.

Muzycznie będzie też na Placu Łokietka, gdzie zaprezentują się Warsztatowe Grupy Perkusyjne, Węglin Drummers i Mortimo. Usłyszymy tam również grupę B Brothers grającą improwizowane, akustyczne wersje przebojów.

 

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych. Znakomita większość z nich odbywa się w przestrzeni publicznej i nie wymaga rezerwacji wejściówek, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram już na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

 

13. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Komentarze:

Dodaj swój komentarz:
   Wimbledon: Dwie polskie wygrane w eliminacjach       Senat: Marek Pęk zastępuje Adama Bielana       San Francisco zakazuje sprzedaży papierosów elektronicznych       Lublin: Znany ksiądz bierze urlop. "Czuję się bardziej wolny"       W Polsce jest gorąco, ale bywało goręcej              Zatrzymali auto do kontroli. W środku rodziła kobieta       Rosja odpowie na wszelkie kroki NATO w sprawie rakiet       Akcja CBA. Zatrzymano byłego senatora i jego syna       Müller: Weto prezydenta to nie jest najlepsze rozwiązanie       Trzęsienie ziemi na granicy Panamy i Kostaryki       Irańczyk uwiódł 23 kobiety jako Messi? Parastesh zaprzecza       Iran: Biały Dom jest "upośledzonym umysłowo"       Płatek: W więzieniach najczęściej siedzą wyborcy PiS       Dwaj Amerykanie zginęli na misji w Afganistanie       Szczucki: poprawmy urząd rzecznika praw obywatelskich       Były prezydent Gruzji dołącza do protestów       Były rajdowy mistrz Polski wyłudzał VAT? Zatrzymany       Tegoroczne wakacje coraz kosztowniejsze       Praca i wakacje w jednym? Biedronka kusi nad morzem