Sobota, 16 Lutego 2019
Temperatura: 3°C
Ciśnienie: 1029hPa
Wiatr: 5.8km/h S

Region koziolek.pl

Splat!FilmFest 4: nadciąga najbardziej niepokorny festiwal filmowy w Polsce (2018-11-14)

trzeżcie się! Nadciąga najbardziej niepokorny festiwal filmowy w Polsce. Czwarta edycja Splat!FilmFest w tym roku ma aż dwie edycje: w Centrum Kultury w Lublinie (26 listopada–2 grudnia) i po raz pierwszy w warszawskiej Kinotece (5-9 grudnia).

Trzon programu stanowią premierowe pokazy najlepszych i najważniejszych światowych filmów kina gatunkowego z 2018 roku. Widzowie obejrzą przede wszystkim horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f i fantasy, które nie mają jeszcze dystrybucji w Polsce a miały swoje premiery na najważniejszych światowych festiwalach (m.in. Cannes, Sundance, Toronto, Wenecja, Sitges). 

Program festiwalu został podzielony na bloki tematyczne:
— Strach i terror: najbardziej przerażające i brutalne tytuły, m.in. feministyczny „Wiatr”, mroczny tunezyjski film "Dachra" czy „Władcy chaosu” - historię norweskiego blackmetalowego zespołu Mayhem.
 WTF: tytuły wyjątkowo osobliwe, w tym „Mam cię na oku” Quentina Dupieux’a, czy „Diamantino” będąc surrealistyczną parodią współczesnej kultury.
— Strasznie śmiesznie: blok komediowy, w którym zobaczymy krwawą „Biurową rebelię” o nieprzyjaznym korporacyjnym środowisku pracy czy „Zabójczy Bóg” w iście hiszpańskim stylu oraz premierę dwóch części thrillera „Najlepsi przyjaciele” z duetem Tommy Wiseau i Greg Sestero w rolach głównych.
— Kultowe: arcydzieła światowego kina grozy, wśród nich m.in. pierwszy raz w Polsce „Suspiria” Dario Argento w wersji odnowionej do 4K. Z 40-lecia okazji pierwszego z serii filmu „Halloween”, lektor Maciej Gudowski przeczyta na żywo.
— TROMA: to tegoroczna sekcja specjalna. Są w niej produkcje niskobudżetowej, amerykańskiej wytwórni, która już od ponad 40 lat specjalizuje się w krwawych horrorach klasy B. Trzy z nich zobaczymy podczas Splat!FilmFest 4: „Toksyczny mściciel”, „Napromieniowana klasa” oraz „Terror Firmer”. 
Splat!FilmFest to nie tylko filmy. Przed nami spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne, mroczne filmy krótkometrażowe i niezwykle oryginalne wykłady. Gościem specjalnym warszawskiej edycji Splat!FilmFest będzie Lloyd Kaufman – reżyser, producent i współzałożyciel TROMY. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Ponadto spotkamy się z Markiem Piestrakiem — reżyserem filmu "Wilczyca", a pokazowi kultowego filmu „Halloween” będzie towarzyszył lektor Maciej Gudowski, który przeczyta go na żywo.

Bilety na seanse lubelskie dostępne online i w kasie Centrum Kultury.
Szczegółowe opisy wydarzeń lubelskiej edycji znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej. 
Szczegóły i pełny program obydwu edycji: splatfilmfest.com.

Splat!FilmFest 4
Lublin: 26 listopada-2 grudnia 2018 / Centrum Kultury w Lublinie 
Warszawa: 5-9 grudnia 2018 / Kinoteka
   Tragedia w Gdyni. Trzech mężczyzn zginęło w wypadku       Dzień pogrzebu Jana Olszewskiego       Liderzy PSL i Wiosny z dodatnim bilansem w sondażu zaufania       Kornel Morawiecki: Jan Olszewski to nie tylko Polska       Jan Olszewski - dobry i sprawiedliwy prawnik       Łukjanow: rząd Polski zachowuje się genialnie       Sędzia: nowa KRS pod ramię z posłanką Pawłowicz       Tragiczny pożar w Szklarskiej Porębie. Cztery ofiary       Społeczeństwo ma prawo znać nazwiska protestujących       Kontrowersje wokół nominacji sędziego z KRS       Minister jak menadżer, czyli auto do pensji       Paryż: Ataki kwasem w metrze        PSL spotem zaczyna kampanię do PE        Donald Trump wprowadza stan wyjątkowy w USA       USA: Strzelanina w stanie Illinois. Nie żyje 5 osób              Lubieżność z domieszką obłudy       Ekstraklasa: Piast bije w starciu byłych selekcjonerów       Pence oskarża Iran o nazistowski antysemityzm       Rzeczniczka Białego Domu przesłuchana ws. RussiaGate