Kultura koziolek.pl

NOC MUZEÓW 2019 (2019-05-13)

Program wydarzeń:

LUBLIN
WZGÓRZE ZAMKOWE

Kaplica Trójcy Świętej
18.00-00.00 - oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 23.00).

Baszta Zamkowa
Czynna w godz. 18.00-00.00.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Wspólne układanie puzzli "Unia Lubelska" Jana Matejki.


Oddziały Muzeum Lubelskiego:

Muzeum Historii Miasta Lublina
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
godz. 18.00 - „Krzywa Wieża” w Lublinie??? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat
Kto, kiedy i po co ją zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i jaka jest grubość murów? Czy ktoś w niej mieszkał? I czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa? Podczas warsztatów poznamy historię Bramy Krakowskiej oraz architekturę! Wspólnie wykleimy małymi cegiełkami wątek muru zabytku.
godz. 19.30 - Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym
To opowieść o zespole 21 fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy, odkrytych w 1981 roku w Lublinie przy ul. Archidiakońskiej 6. W czasie spotkania zastanowimy się o czym może świadczyć znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?

Dworek Wincentego Pola
Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
"Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni". 
Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.

Muzeum Józefa Czechowicza
Lublin, ul. Złota 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów "Ballady lubelskiej" w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
Lublin, ul. Uniwersytecka 1
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażystkami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück. 
Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

NAŁĘCZÓW

Muzeum Bolesława Prusa
Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00


W programie:
Wspólne czytanie fragmentów opowiadania "Wszystko i nic" Stefana Żeromskiego, w 105. rocznicę publikacji utworu w "Nowej Reformie".

Muzeum Stefana Żeromskiego
Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00


W programie:
Kino pod Chmurką, w świetle reflektorów zaprezentujemy  filmy i krótkie reportaże poświęcone Muzeum Prusa.
Komentarze:

Dodaj swój komentarz:
   Brytyjski tankowiec zderzył się z irańskim kutrem?       Kiedy niejawny proces ma sens       Amerykańskie wojsko poleci do Arabii Saudyjskiej       Operacja "Walkiria": Jak Niemcy chcieli obalić Hitlera       Sondaż: Co czwarty Polak uważa Polskę za kraj Wschodu       Jak lądowanie na Księżycu zmieniło świat       Księżyc jak Symfonia "Niedokończona" Schuberta       Dlaczego nie wracamy na Księżyc?       Tych wyborów nie wygrają partie       Czy lądowanie na Księżycu faktycznie zostało sfingowane?       Czy Polacy to Niemcy wschodu, czy Rosjanie zachodu?       Łuczewski: Wspólny wróg pozwala nam się jednoczyć       Zaremba: Platforma kopiuje PiS       Artur Rojek: Zbierałem mech w Szwecji       Neymar. Krzykliwy, głośny, pretensjonalny       Marcia Gay Harden: Zagrałam u Clinta i zostaliśmy przyjaciółmi       The Beatles. Czterej konkurenci Jezusa       Algieria mistrzem Afryki, zadecydował kuriozalny gol       Król Maroka: Koniec z polityką w meczetach       PKO Ekstraklasa: Lechia zatrzymana w Łodzi