Kultura koziolek.pl

NOC MUZEÓW 2019 (2019-05-13)

Program wydarzeń:

LUBLIN
WZGÓRZE ZAMKOWE

Kaplica Trójcy Świętej
18.00-00.00 - oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 23.00).

Baszta Zamkowa
Czynna w godz. 18.00-00.00.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Wspólne układanie puzzli "Unia Lubelska" Jana Matejki.


Oddziały Muzeum Lubelskiego:

Muzeum Historii Miasta Lublina
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
godz. 18.00 - „Krzywa Wieża” w Lublinie??? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat
Kto, kiedy i po co ją zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i jaka jest grubość murów? Czy ktoś w niej mieszkał? I czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa? Podczas warsztatów poznamy historię Bramy Krakowskiej oraz architekturę! Wspólnie wykleimy małymi cegiełkami wątek muru zabytku.
godz. 19.30 - Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym
To opowieść o zespole 21 fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy, odkrytych w 1981 roku w Lublinie przy ul. Archidiakońskiej 6. W czasie spotkania zastanowimy się o czym może świadczyć znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?

Dworek Wincentego Pola
Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
"Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni". 
Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.

Muzeum Józefa Czechowicza
Lublin, ul. Złota 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów "Ballady lubelskiej" w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
Lublin, ul. Uniwersytecka 1
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00


W programie:
Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażystkami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück. 
Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

NAŁĘCZÓW

Muzeum Bolesława Prusa
Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00


W programie:
Wspólne czytanie fragmentów opowiadania "Wszystko i nic" Stefana Żeromskiego, w 105. rocznicę publikacji utworu w "Nowej Reformie".

Muzeum Stefana Żeromskiego
Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00


W programie:
Kino pod Chmurką, w świetle reflektorów zaprezentujemy  filmy i krótkie reportaże poświęcone Muzeum Prusa.
Komentarze:

Dodaj swój komentarz:
   Rosyjska flota powiększyła się o atomowy lodołamacz       Jak Ławrientij Beria chciał rozbić ZSRR       66 proc. Polaków: Zmiany klimatu wpłyną na nasze życie       Michał Kucharczyk odchodzi z Legii Warszawa       Iran może zatopić amerykańskie okręty wojenne "tajną bronią"       Trybunał: Rosja musi uwolnić marynarzy z Ukrainy. Natychmiast       Ambasador USA wzywa Pekin do dialogu z Dalajlamą       Placówka dyplomatyczna Tajwanu w USA zmienia nazwę       Afryka: Sukcesy dżihadystów w rejonie Sahelu       Agent ubezpieczeniowy oszukał firmę na 1,3 mln zł       Drzyzga: Najważniejsze są kwalifikacje olimpijskie       Rosjanin szmuglował instrukcje do F-16. Tłumaczenie zwala z nóg       Wojna domowa po angielsku       Wtyczka zablokuje irytujące zdjęcia bobasów na Facebooku       Wypadek awionetki pod Poznaniem       Trzęsienie ziemi kilka godzin przed lądowaniem Trumpa       Starcie w więzieniu. Nie żyje 29 osadzonych       SpaceX umieścił 60 satelitów na orbicie. Nowa era internetu?       Nielegalni imigranci w naczepie ciężarówki       Kolejka na Mount Everest. Kolejne ofiary