NOC MUZEÓW: spektakl Ludomira Franczaka „Walden”, zwiedzanie wystaw do 24.00

Data dodania: 09 maj 2022
NOC MUZEÓW: spektakl Ludomira Franczaka „Walden”, zwiedzanie wystaw do 24.00

Noc Muzeów w Galerii Labirynt

W Noc Muzeów będzie można zobaczyć spektakl Ludomira Franczaka „Walden”. Wydarzenie ma charakter charytatywny, a zebrane środki wesprą działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Aktualne wystawy będą czynne do północy.

KIEDY: 14.05.2022 (sobota)
godz. 18.00 spektakl: Ludomir Franczak, „Walden”
godz. 12.00–24.00 indywidualne zwiedzanie wystaw: „Kolekcja Dostępna Vol. 2”; Franek Warzywa „Napad na Bazar 2”; „Ми з Вами! / My z Wami!”
GDZIE: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
DOSTĘPNOŚĆ: Wystawy i wydarzenie na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.
WSTĘP: wolny

Tytułowy WALDEN jest stawem w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez ponad dwa lata. W projekcie staje się on symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.

„Walden” to tak naprawdę opowieść o konieczności decydowania samemu/samej za siebie i świadomym życiu wobec natury, państwa czy cywilizacji, zwracająca uwagę na uważne słuchanie świata.

Spektakl oparty na powieści Henry’ego Thoreau, przywołujący również jego traktat „O obywatelskim nieposłuszeństwie”, nawiązuje do konwencji XIX-wiecznego teatru pudełkowego. Jednocześnie operuje nowoczesnymi środkami z pogranicza sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Całość pozostaje statyczna, jak na popularnych w XIX wieku panoramach, stając się swego rodzaju ilustracją dla akcji rozgrywającej się w warstwie dźwiękowej częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo. Spektakl prezentowany był w Polsce, Rumunii, Niemczech, Danii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Scenariusz i realizacja – Ludomir Franczak
Głos – Emil Franczak
Produkcja nagrań – Marcin Dymiter
Projekt powstał w ramach rezydencji w Domu Słów w Lublinie
Premiera – Dom Słów, Lublin, 29.09.2017

designed by net-line.pl