Październikowe Miasto Movie w Warsztatach Kultury

Data dodania: 03 październik 2021
Październikowe Miasto Movie w Warsztatach Kultury

Miasto Movie w październiku | Miasto dźwięku

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro

Wstęp wolny

Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 wracamy do naszego stałego cyklu filmowego Miasto Movie. Jesienią zajmiemy się niezwykle ciekawym i wciąż nie do końca uchwytnym zjawiskiem jakim jest dźwięk. Za pierwszy film dźwiękowy uznawany jest słynny „Śpiewak jazzbandu” z 1927 roku, ale kino jako medium już wcześniej, w czasach filmów niemych, korzystało z usług taperów, czyli pianistów grających na żywo podkład muzyczny do wyświetlanych obrazów. Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk. Kino zarówno fabularne, jak i dokumentalne nie pozostaje na nie obojętne. Przed nami zatem dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino, oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu.

Program na miesiąc:

6 października, 19.00 | “Wybuch”, reż. Brian De Palma, czas 104’, 1981 r.

13 października, 19.00 | “Nieściszalni”, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson , czas 98‘, 2010 r.
20 października, 19.00 | “Zappa”, reż. Alex Winter, czas 129’, 2020 r.
27 października, 19.00 | “Lato”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, czas 126‘, 2018 r.

 

Wybuch | Miasto Movie

reż. Brian De Palma, czas 104’, 1981 r.

Perełka z filmografii Briana De Palmy oraz jedna z najciekawszych ról w karierze Johna Travolty. Aktor wciela się tu w postać Jacka, młodego dźwiękowca, który przypadkiem wplątuje się w kryminalną aferę. Na co dzień bohater zajmuje się tworzeniem nagrań dźwiękowych, głównie do niskobudżetowych horrorów, łącząc tym samym swoją pasję z pracą zarobkową. Podczas kolejnej sesji Jack staje się świadkiem wypadku samochodowego, w którym śmierć ponosi prominentny polityk, kandydat na prezydenta USA. Przesłuchując zapis nagrania z wypadku, bohater zaczyna nabierać podejrzeń, iż nie było to niefortunne zdarzenie, lecz zamach. Od tej chwili wpada w niebezpieczną i coraz groźniejszą sieć intryg.

Nieściszalni | Miasto Movie

 reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson , czas 98‘, 2010 r.

Szalona komedia muzyczna utrzymana w duchu nieco specyficznego, groteskowego skandynawskiego humoru. Fabuła filmu zbudowana jest na pojedynku między nienawidzącym muzyki policjantem, o wiele mówiącym imieniu Amadeusz, a grupą genialnych muzyków – perkusistów, którzy “terroryzują” miasto swoimi koncertami. Artyści dają spontaniczne, niezapowiedziane występy w najdziwniejszych przestrzeniach i okolicznościach, paraliżując nieco życie miasta, ale wprowadzając też przy tym radość i niesamowity ładunek sztuki do świata zwykłych mieszkańców. Jak to jednak zwykle bywa, znajdą się też tacy, którym ta zabawa nie będzie odpowiadać.

Zappa | Miasto Movie

 reż. Alex Winter, czas 129’,  2020 r.

Filmowa biografia geniusza muzycznej awangardy, multiinstrumentalisty, kompozytora i lidera słynnej grupy The Mothers of Invention. Powiedzieć, że Frank Zappa był postacią nietuzinkową, to zdecydowanie za mało. Z tego też względu reżyser Alex Winter stara się nakreślić jego portret unikając klasycznego języka filmowej biografii. Zamysłem twórcy filmu było raczej uchwycenie fenomenu Zappy i oddanie charakteru, czy też ducha jego artystycznych poszukiwań. Zdaniem wielu ekspertów wizja muzyczna Zappy zdecydowanie wyprzedzała czasy w których żył i tworzył, zaś jego intelekt, połączony ze specyficznym poczuciem humoru, czynił go artystą jedynym w swoim rodzaju, wykraczającym daleko poza przyjęte reguły muzycznego show businessu.

Lato | Miasto Movie

 reż. Kiriłł Sieriebriennikow, czas 126‘, 2018 r.

Fabularna fantazja Kiriłła Sieriebriennikowa, luźno oparta na historiach muzyków znanych z kultowych formacji leningradzkiej sceny rockowej lat 80. Na pierwszy plan wybijają się tu postacie Wiktora Coja – lidera legendarnej grupy Kino oraz Mike’a Naumenko – założyciela zespołu Zoopark. Nominowany do nagrody Złotej Palmy w Cannes obraz jest utrzymanym w postmodernistycznym duchu kolażem musicalu, paradokumentu z czarno-białymi zdjęciami oraz autorskiej pocztówki z burzliwych i szalonych lat 80. XX wieku, kiedy rodziła się słynna muzyczna scena niezależna ZSRR, a Leningrad był kluczowym i (zdaniem wielu znawców tematu) najważniejszym jej ośrodkiem.

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała, Ewa Orzeszko

designed by know-line.pl