Ruszają Dni Krwi Pępowinowej w Lublinie

Data dodania: 05 październik 2012

Podaruj bezcenny dar podczas Dni Krwi Pępowinowej

Już od połowy września rusza II edycja ogólnopolskiej akcji Dni Krwi Pępowinowej organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Przyszłe mamy rodzące w szpitalach uczestniczących w projekcie będą miały wyjątkową okazję przekazania bezcennej krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne i tym samym przyczynienia się do zwiększenia jej zasobów w Polsce.

Dni Krwi Pępowinowej to ogólnopolska akcja społeczna mająca na celu zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych
i uratowanie życia wielu oczekującym na przeszczepienie. Projekt realizowany jest przez PBKM we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, a finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach programu POLGRAFT oraz funduszy PBKM. Dane o pobranej krwi trafią do rejestru POLTRANSPLANTU, dzięki czemu ten bezcenny dar będzie mógł uratować życie osobom potrzebującym z Polski i świata.

Dni Krwi Pępowinowej potrwają od połowy września do połowy listopada. Biorą w nich udział wybrane szpitale na terenie całej Polski. Przyszłe mamy, rodzące w placówkach uczestniczących
w akcji, mogą przekazać pobraną podczas porodu krew pępowinową swojego dziecka. Rodzice przekazując krew zrzekają się do niej praw, a jej właścicielem zostaje Skarb Państwa. Pozyskanie krwi jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej maleństwa. Dodatkowo, w trakcie Dni Krwi Pępowinowej, w szpitalach będą obecne konsultantki PBKM, które udzielą przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jest to druga edycja akcji organizowanej przez PBKM dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia.
W ubiegłym roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych mam. W wybranych 10 szpitalach, na terenie całej Polski, pobrano około 100 porcji krwi pępowinowej, dzięki czemu zwiększono jej zasoby o około 30%. W tym roku do projektu przyłączyły się kolejne szpitale, co umożliwia większej liczbie mam wsparcie idei bankowania krwi pępowinowej na cele społeczne.

„W przyszłości może to uratować życie innemu dziecku. A nigdy nie wiadomo, czy my nie będziemy potrzebować takiej krwi od kogoś innego” – mówi pani Hanna Gajda, która przekazała krew pępowinową swojej córeczki Laury podczas ubiegłorocznych Dni Krwi Pępowinowej.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Pierwotnie komórki macierzyste były pozyskiwane ze szpiku, obecnie jednak do terapii częściej wykorzystywane są komórki z krwi pępowinowej. Dzięki temu z każdym rokiem rośnie liczba przeszczepień i dlatego właśnie tak ważne jest bankowanie krwi pępowinowej, z której może korzystać każdy potrzebujący.

„Ofiarowywanie przez matki po porodzie krwi pępowinowej na potrzeby publiczne to wspaniały gest, dzięki któremu można uratować życie – mówi dr Tomasz Baran z PBKM – Mamy nadzieję, że Dni Krwi Pępowinowej nie tylko na stałe wpiszą się w kalendarz ważnych akcji społecznych, ale również zwiększą świadomość naszego społeczeństwa co do możliwości zastosowania komórek macierzystych i znacznie przyczynią się do powiększenia zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i wzrostu przeszczepień w Polsce. Bo naszym głównym i najważniejszym celem jest przecież ratowanie życia”.

Lista szpitali biorących udział w akcji:
11-12.09.2012 Łódź – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Madurowicza w Łodzi
25-26.09.2012 Wrocław – Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
08-09.10.2012 Wejherowo – Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
09-10.10.2012 Kraków – NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego
09-10.10.2012 Poznań – Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
11-12.10.2012 Lublin – Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie
15-16.10.2012 Gdańsk – Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha SP ZOZ
16-17.10.2012 Łódź – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
17-18.10.2012 Olsztyn – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
23-24.10.2012 Szczecin – Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”
23-24.10.2012 Świdnica – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy
24-25.10.2012 Toruń – Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu
05-06.11.2012 Kielce – Szpital Kielecki im. św. Aleksandra
06-07.11.2012 Białystok – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
12-13.11.2012 Kielce – Świętokrzyskie Centrum Zdrowia Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach
13-14.11.2012 Katowice – Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach
13-14.11.2012 Warszawa – Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie SPZOZ

designed by know-line.pl