Spacer śladami nietoperzy doliny Bystrzycy

Data dodania: 26 styczeń 2022
Spacer śladami nietoperzy doliny Bystrzycy

Mieszkańcy miasta mogą już korzystać ze spacerów niedawno powstałą ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy”. Jest ona zlokalizowana w przebiegu istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Jej początek znajduje się w Parku Ludowym, zaś koniec nad Zalewem Zemborzyckim.

– Ścieżka przyrodnicza „Nietoperze doliny Bystrzycy” powstała, aby uświadomić mieszkańcom Lublina, jak ważną rolę nietoperze odgrywają w środowisku. Razem z jerzykami są one bowiem naturalną bronią w walce z komarami i innymi szkodliwymi owadami. Mamy również nadzieję, że dzięki tej inicjatywie Lublinianie będą mieli okazję lepiej poznać te niewielkie zwierzęta i przestaną one budzić negatywne skojarzenia – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

 

Ścieżka przyrodnicza powstała w ramach „Projektu Czynnej Ochrony Nietoperzy w Dolinie Bystrzycy” realizowanego przez Fundację Dla Przyrody oraz Miasto Lublin. W przebiegu ścieżki zamontowano 90 budek i 14 schronów dla nietoperzy oraz 5 tablic informacyjno-edukacyjnych. Tablice, budki i schrony zostały rozmieszczone w okolicy ścieżki rowerowej na wysokości Parku Ludowego, za mostem na al. Piłsudskiego; na rozwidleniu ścieżki rowerowej przy moście na ul. Krochmalnej; przy kładce nad rzeką Bystrzycą na osiedlu Nałkowskich oraz przy zaporze nad Zalewem Zemborzyckim.

 

Na tablicach informacyjno-edukacyjnych znalazły się informacje prezentujące sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Mieszkańcy dowiedzą się z nich m.in. o biologii nietoperzy, występujących w mieście gatunkach, zagrożeniach na jakie są narażone oraz potrzebie ich ochrony.

Miasto włączyło się w przedsięwzięcie w ramach zadania realizowanego z VII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Na projekt zagłosowało 2003 osoby.

 

designed by net-line.pl