Kultura koziolek.pl

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” (2017-07-06)

Początek spaceru: wiadukt nad Al. Solidarności od strony Górek Czechowskich (przedłużenie ul. Poniatowskiego)

Piętnasty rok będziemy wędrowali śladami Czechowicza i „Poematu o mieście Lublinie” (1934). Rok w rok mieszkańcy Lublina tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu. W tym roku data spaceru zbiega się szczęśliwie z 80. rocznicą  pierwszej emisji poematu w Polskim Radiu (1937). Dokładnie tego dnia, 80 lat wcześniej, na radiowej antenie słowa Czechowicza recytowali Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz.

Uczestnicy spaceru otrzymają specjalny druk okolicznościowy - exlibris i przypinki. Mogą też zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Trasą „Spaceru z Czechowiczem” wędrować będziemy mijając murale z wierszami i cień czechowiczowskiego Wędrowca. Podczas Spaceru można korzystać z tekstu "Poematu" na smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Pierwsze przejście odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęliśmy w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w "Poemacie". Spacer nasz odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez "Kalinowszczyznę i Czwartek" opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzi nas Czechowicz i ... księżyc w pełni.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, podczas spaceru uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalną wersję "Poematu o mieście Lublinie”. Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku! 
Komentarze:

Dodaj swój komentarz:
   Legenda włoskiej piłki: Milan powinien budować zespół wokół Piątka       W Notre Dame odprawiono pierwszą po pożarze mszę świętą       Wypadek na Pikniku Lotniczym w Płocku. Pilot zginął       Pogba zdecydowany na transfer do Realu, Manchester nie zamierza niczego ułatwiać       Liga Narodów: porażka Polaków z Iranem       Niemieccy pracodawcy zadowoleni z imigrantów       Matka wszystkich teorii spiskowych       Barbara Hollender poleca nowości na DVD       "Państwo Islamskie" werbuje kobiety       Nie żyje Sylvia Miles, gwiazda "Nocnego kowboja"       Trwają poszukiwania zabójcy 10-letniej Kristiny       Bogowie wojny spod Demiańska       Kobiety zarzucają seksizm w FBI       Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł       Zmarł reżyser Franco Zeffirelli       Zmiany klimatu wpływają na ryzyko konfliktu zbrojnego       Ocena skutków katastrofy w Czarnobylu nadal dzieli Polaków       Ormiański debiutant w Opolu              Brytyjczycy mają dość seksizmu. Wprowadzają zakaz