Niedziela, 23 Września 2018
Temperatura: 15°C
Ciśnienie: 1022hPa
Wiatr: 9.0km/h W

Wieści z Zamku

TAJEMNICE KONSERWACJI IKON
Wystawa ikon ze zbiorów Muzeum Lubelskiego została przygotowana celem udostępnienia obiektów po przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Pokazujemy 16 ikon w połączeniu z wybranymi fotografiami dokumentacji konserwatorskiej, wykonanymi głównie przed podjęciem działań konserwatorskich. Ekspozycja tych materiałów obrazuje zakres i pieczołowitość prac konserwatorów. Przeprowadzone działania miały za zadanie przywrócenie jak najbardziej oryginalnych wizerunków konserwowanych ikon z poszanowaniem ich wartości artystycznych i historycznych.
Konserwacja siedmiu ikon była dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Narodowe”.
Można zobaczyć ikony: Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVII w.), Chrystusa  Pantokratora ( XVIII w.), Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVIII w.), Chrystusa  Błogosławiącego Pantokratora ( XVIII w.), Deesis ( XVIII w ), Carskie Wrota ( XVIII w ),Chrystusa w Grobie - Płaszczenicy ( XIX w ), Świętego Mikołaja (1800r) oraz ikonę procesyjną, dwustronną / Matka Boska Kazańska – awers, odwrocie Święty Mikołaj ( XIX/XX w ), które należą do najstarszych i najpiękniejszych, a tym samym najcenniejszych w zbiorach Muzeum Lubelskiego.  Zainteresowani będą mieli możliwość poznania kolejnych etapow powstawania ikony.
Wystawę można oglądać w salach Zamku Lubelskiego na trakcie wystawowym I piętra prowadzącym do Kaplicy Trójcy Świętej do końca 2010 r.
ZAPRASZAMY !!!


I TRZEBA BYŁO ŻYĆ. KOBIETY W KL RAVENSBRÜCK w 65. rocznicę wyzwolenia obozu.
Na wystawie prezentujemy portrety kobiet, które przeszły przez obóz koncentracyjny Ravensbrück. Wszystkie z transportu lubelskiego zostały aresztowane przez gestapo za działalność w konspiracji i osadzone na Zamku Lubelskim, a następnie wysłane do obozu. Natomiast z grupy 11 warszawianek (autorką ich fotograficznych portretów jest Monika Bajkowska) 10 znalazło się w obozie po powstaniu warszawskim, tylko Alicja Gawlikowska trafiła na Pawiak, a stamtąd do Ravensbrück za działalność w ruchu oporu. Większość prezentowanych kobiet żyje i pozostaje aktywna społecznie i zawodowo: Wanda Wojtasik-Półtawska wykłada nauki Jana Pawła II, pisze i publikuje, Zofia Pociłowska rzeźbi małe formy w glinie, Alicja Gawlikowska, lekarz, przyjmuje raz w tygodniu, jest w komisjach kwalifikujących w Polsko-Niemieckim Pojednaniu, przewodniczy Klubowi Rawensbruczanek w Warszawie. Panie, którym zdrowie nie pozwala na aktywność zawodową czy społeczna, starają się godnie przeżywać swoje życie. Niestety czas jest nieubłagany i każdego roku któraś z nich odchodzi.

Prezentowana wystawa ma nie tylko przybliżyć historię kobiecego obozu, ale także wzbudzić refleksję zwiedzających poprzez zaprezentowanie wizerunków byłych więźniarek Ravensbrück nie z lat młodości, ale obecnych. Wystawa została wzbogacona wypowiedziami
byłych więźniarek, z których możemy się dowiedzieć, jak trafiły do obozu, jak zdołały go przetrwać i jaki wpływ na ich dalsze życie miały przeżycia obozowe.
W drugiej części ekspozycji pokazano dokumenty i korespondencję obozową, w tym listy pisane atramentem sympatycznym, rękodzieła artystyczne, ubrania obozowe, wiersze G. Chrostowskiej i inne pamiątki byłych więźniarek z transportów lubelskich.
Wystawa zorganizowana w 65 rocznicę wyzwolenia KL Ravensbrück nie wyczerpuje tematu, przybliża jedynie młodemu pokoleniu walkę młodych wówczas dziewcząt o zachowanie godności i wartości w warunkach całkowitego upodlenia człowieka.
Barbara Oratowska
Otwarcie wystawy 28 września godz. 12.00
Oddział Martyrologii "Pod Zegarem" przy ul. Uniwersyteckiej 1

Otwarcie wystawy poprzedzi uroczysta msza święta odprawiona przez o. prof. Andrzeja Derdziuka w intencji więźniarek KL Ravensbrück o godz. 11.00 w Kościele Akademickim KUL w Lublinie przy Alejach Racławickich 14.KAPLICA W PLEBISCYCIE SIEDEM NOWYCH CUDÓW POLSKI
 Kaplica Trójcy Świętej z unikatowymi freskami z 1418 r. została nominowana przez magazyn "National Geographic" w plebiscycie SIEDEM NOWYCH CUDÓW POLSKI.
Wśród 35 nominowanych obiektów Kaplica figuruje pod numerem 6. Szóstka może przynieść szczęście i ... nagrodę od "National Geographic".

                                     Zagłosuj na Kaplicę !

Wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu, otrzymają 15 proc. zniżki przy zakupie produktów w sklepie internetowym www.planetoutdoor.pl          

Do wygrania także atrakcyjne nagrody!

               Aby zagłosować na Kaplicę Trójcy Świętej
               Wyślij SMS na numer 71001 o treści:
               TR. (kod wybranej przez Ciebie nagrody) .6
kody nagród poniżej

KODY NAGRÓD:
TR.ENZO.6

dla nagrody w postaci plecaka Campus Enzo
TR.KUBEK.6
dla nagrody w postaci kubka termicznego Campus Arima
TR.KIJE.6
dla nagrody w postaci kijów trekkingowych Campus Vetrino
TR.EASY.6
dla nagrody w postaci plecaka Campus Easypack 15
TR.SPIWOR.6
dla nagordy w ppostaci śpiwora Campus Adventure 500
TR.ETUI.6
dla nagrody w postaci wodoszczelnego etui Campus
TR.NAMIOT.6
dla nagrody w postaci namiotu Campus Girona 3
TR.SAKWA.6
dla nagrody w postaci sakwy rowerowej Campus

Szczegóły w  załączonym regulaminie oraz  na stronie http://www.national-geographic.pl/artykuly/galeria/plebiscyt-polska-jest-najfajniejsza

   Partia Pracy zażąda drugiego referendum ws. brexitu?       Syrop wykrztuśny wycofany z aptek przez błąd w ulotce       Szef klubu PO o prezydencie: Postawa kelnera w Białym Domu       Gwiazda muzyki pop została ambasadorem       Hitler i Lenin walczą o posadę burmistrza. W Peru       Okręt chińskiej marynarki wojennej odwiedził Wenezuelę       Festiwal w Gdyni: TVP cenzuruje Wojciecha Smarzowskiego       Sondaż: Dziś Clinton wygrałaby z Trumpem       Szczerski: Nie zapłacimy Amerykanom za wojsko       "Morawiecki - gentleman. Sędzia Gersdorf zaostrza spór"       Światowy Dzień Rzek       Anthony Joshua znokautował Powietkina       Administracja Trumpa nie chce imigrantów biorących zasiłki       La Liga: Real jest liderem. Wygrał, ale nie zachwycił       Prezydent Iranu: USA prowokują swoje marionetki w regionie       Prawnik Trumpa: W końcu obalimy rząd w Iranie       Marsjańska sonda przesłała na Ziemie swoje selfie       Po zamachu Iran wzywa ambasadorów Danii i Holandii       Ekstraklasa: Cracovia doczekała się wygranej