Środa, 16 Stycznia 2019
Temperatura: 3°C
Ciśnienie: 1006hPa
Wiatr: 7.9km/h W

Wieści z Zamku

TAJEMNICE KONSERWACJI IKON
Wystawa ikon ze zbiorów Muzeum Lubelskiego została przygotowana celem udostępnienia obiektów po przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Pokazujemy 16 ikon w połączeniu z wybranymi fotografiami dokumentacji konserwatorskiej, wykonanymi głównie przed podjęciem działań konserwatorskich. Ekspozycja tych materiałów obrazuje zakres i pieczołowitość prac konserwatorów. Przeprowadzone działania miały za zadanie przywrócenie jak najbardziej oryginalnych wizerunków konserwowanych ikon z poszanowaniem ich wartości artystycznych i historycznych.
Konserwacja siedmiu ikon była dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Narodowe”.
Można zobaczyć ikony: Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVII w.), Chrystusa  Pantokratora ( XVIII w.), Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVIII w.), Chrystusa  Błogosławiącego Pantokratora ( XVIII w.), Deesis ( XVIII w ), Carskie Wrota ( XVIII w ),Chrystusa w Grobie - Płaszczenicy ( XIX w ), Świętego Mikołaja (1800r) oraz ikonę procesyjną, dwustronną / Matka Boska Kazańska – awers, odwrocie Święty Mikołaj ( XIX/XX w ), które należą do najstarszych i najpiękniejszych, a tym samym najcenniejszych w zbiorach Muzeum Lubelskiego.  Zainteresowani będą mieli możliwość poznania kolejnych etapow powstawania ikony.
Wystawę można oglądać w salach Zamku Lubelskiego na trakcie wystawowym I piętra prowadzącym do Kaplicy Trójcy Świętej do końca 2010 r.
ZAPRASZAMY !!!


I TRZEBA BYŁO ŻYĆ. KOBIETY W KL RAVENSBRÜCK w 65. rocznicę wyzwolenia obozu.
Na wystawie prezentujemy portrety kobiet, które przeszły przez obóz koncentracyjny Ravensbrück. Wszystkie z transportu lubelskiego zostały aresztowane przez gestapo za działalność w konspiracji i osadzone na Zamku Lubelskim, a następnie wysłane do obozu. Natomiast z grupy 11 warszawianek (autorką ich fotograficznych portretów jest Monika Bajkowska) 10 znalazło się w obozie po powstaniu warszawskim, tylko Alicja Gawlikowska trafiła na Pawiak, a stamtąd do Ravensbrück za działalność w ruchu oporu. Większość prezentowanych kobiet żyje i pozostaje aktywna społecznie i zawodowo: Wanda Wojtasik-Półtawska wykłada nauki Jana Pawła II, pisze i publikuje, Zofia Pociłowska rzeźbi małe formy w glinie, Alicja Gawlikowska, lekarz, przyjmuje raz w tygodniu, jest w komisjach kwalifikujących w Polsko-Niemieckim Pojednaniu, przewodniczy Klubowi Rawensbruczanek w Warszawie. Panie, którym zdrowie nie pozwala na aktywność zawodową czy społeczna, starają się godnie przeżywać swoje życie. Niestety czas jest nieubłagany i każdego roku któraś z nich odchodzi.

Prezentowana wystawa ma nie tylko przybliżyć historię kobiecego obozu, ale także wzbudzić refleksję zwiedzających poprzez zaprezentowanie wizerunków byłych więźniarek Ravensbrück nie z lat młodości, ale obecnych. Wystawa została wzbogacona wypowiedziami
byłych więźniarek, z których możemy się dowiedzieć, jak trafiły do obozu, jak zdołały go przetrwać i jaki wpływ na ich dalsze życie miały przeżycia obozowe.
W drugiej części ekspozycji pokazano dokumenty i korespondencję obozową, w tym listy pisane atramentem sympatycznym, rękodzieła artystyczne, ubrania obozowe, wiersze G. Chrostowskiej i inne pamiątki byłych więźniarek z transportów lubelskich.
Wystawa zorganizowana w 65 rocznicę wyzwolenia KL Ravensbrück nie wyczerpuje tematu, przybliża jedynie młodemu pokoleniu walkę młodych wówczas dziewcząt o zachowanie godności i wartości w warunkach całkowitego upodlenia człowieka.
Barbara Oratowska
Otwarcie wystawy 28 września godz. 12.00
Oddział Martyrologii "Pod Zegarem" przy ul. Uniwersyteckiej 1

Otwarcie wystawy poprzedzi uroczysta msza święta odprawiona przez o. prof. Andrzeja Derdziuka w intencji więźniarek KL Ravensbrück o godz. 11.00 w Kościele Akademickim KUL w Lublinie przy Alejach Racławickich 14.KAPLICA W PLEBISCYCIE SIEDEM NOWYCH CUDÓW POLSKI
 Kaplica Trójcy Świętej z unikatowymi freskami z 1418 r. została nominowana przez magazyn "National Geographic" w plebiscycie SIEDEM NOWYCH CUDÓW POLSKI.
Wśród 35 nominowanych obiektów Kaplica figuruje pod numerem 6. Szóstka może przynieść szczęście i ... nagrodę od "National Geographic".

                                     Zagłosuj na Kaplicę !

Wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu, otrzymają 15 proc. zniżki przy zakupie produktów w sklepie internetowym www.planetoutdoor.pl          

Do wygrania także atrakcyjne nagrody!

               Aby zagłosować na Kaplicę Trójcy Świętej
               Wyślij SMS na numer 71001 o treści:
               TR. (kod wybranej przez Ciebie nagrody) .6
kody nagród poniżej

KODY NAGRÓD:
TR.ENZO.6

dla nagrody w postaci plecaka Campus Enzo
TR.KUBEK.6
dla nagrody w postaci kubka termicznego Campus Arima
TR.KIJE.6
dla nagrody w postaci kijów trekkingowych Campus Vetrino
TR.EASY.6
dla nagrody w postaci plecaka Campus Easypack 15
TR.SPIWOR.6
dla nagordy w ppostaci śpiwora Campus Adventure 500
TR.ETUI.6
dla nagrody w postaci wodoszczelnego etui Campus
TR.NAMIOT.6
dla nagrody w postaci namiotu Campus Girona 3
TR.SAKWA.6
dla nagrody w postaci sakwy rowerowej Campus

Szczegóły w  załączonym regulaminie oraz  na stronie http://www.national-geographic.pl/artykuly/galeria/plebiscyt-polska-jest-najfajniejsza

   Doda jednoczy artystów po śmierci Pawła Adamowicza       Syria: Chłód zabija dzieci. "Historia nas za to osądzi"       Brexit nie wystraszył rynków. Funt się umacnia       Konserwatyści i unioniści obronią May       Szef MSZ Niemiec: Izba Gmin nie wyraziła jasno czego chce       Schetyna w Sejmie: Pawła zabiła nienawiść       Nieoficjalnie: Zatrzymano mężczyznę, który groził Tuskowi       Wałęsa żegna Adamowicza: Do zobaczenia za chwilę       Farage: Zmierzamy do drugiego referendum ws. brexitu       Sejm uczci pamięć Pawła Adamowicza       Betlej: Touroperatorzy w gęstniejącej mgle       W 2018 r. w Donbasie zginęło ponad 100 ukraińskich żołnierzy       Sienkiewicz: Zabójstwo Adamowicza to mord polityczny       Neumann: Musimy obronić Polskę przed nienawiścią       "Mam nadzieję, że Tusk już nie będzie rozsiewał nienawiści"       Zaatakowali słonie kulami ognia       Mieszkańcy Edynburga za podatkiem turystycznym       Sprawozdanie finansowe złoży także zawodowy pełnomocnik       Nowa kandydatka na prezydenta USA. "Dać światu nadzieję"       Pentagon ostrzega przed chińską bronią