Sentymentalne powroty. Wystawa lalek artystycznych

Data dodania: 25 luty 2020
Sentymentalne powroty. Wystawa lalek artystycznych

Miejska Biblioteka Publiczna

zaprasza na wystawę lalek artystycznych

Sentymentalne powroty

Ekspozycja w dniach od 8 marca do 3 kwietnia 2020 r.

finisaż  – 1 kwietnia 2020, godz. 17.00

Filia nr 37 MBP, ul. Bazylianówka 85

 

Sentymentalne powroty to tytuł wystawy lalek wykonanych z tkanin. Inspirowane one są historią, literaturą i folklorem. Uszyte zostały z dużą dbałością o szczegóły, z uwzględnieniem  mody i stylu życia w dwudziestoleciu międzywojennym.

Autorkami prac są Anna Michalczyk, Paulina Romanowska i Jolanta Weiser.

Wystawa ta to swoista podróż w przeszłość i życie ówczesnego społeczeństwa, które musiało dostosować się do szybkich zmian cywilizacyjnych i obyczajowych. Odtworzone scenki z lalkami w głównych rolach, pozwalają nam zobaczyć obraz codzienności zwykłych ludzi zamieszkujących miasto. Ekspozycja oprócz walorów artystycznych ma również spore znaczenie edukacyjne.

Szycie lalek materiałowych według własnych projektów jest dla autorek wystawy pozazawodową pasją i twórczą działalnością, którą zajmują się z powodzeniem od kilku lat. Wszystkie panie są radomiankami.

 

 

AUTORKI LALEK

Anna Michalczyk – nauczycielka języka angielskiego, pedagog i wychowawca młodzieży

V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. Jej pasją są malarstwo i rysunek oraz rękodzieło artystyczne – biżuteria i haft, a także materiałowe lalki. Ma na swoim koncie udział w kilku plenerach plastycznych i wystawach zbiorowych.

 

Paulina Romanowska – radomianka z wykształcenia diagnosta laboratoryjny. Od kilku lat zajmuje się szyciem lalek artystycznych, głównie dla dzieci. Uprawia ponadto rysunek i malarstwo. Swoje prace prezentowała na pięciu zbiorowych wystawach, w tym poplenerowych.

 

Jolanta Weiser – emerytowana ekonomistka z Radomia. Uprawia malarstwo i rysunek, w kręgu jej zainteresowań pozostają także rękodzieło artystyczne – biżuteria i ubiory oraz pisanie ikon. Od kilku lat z powodzeniem zajmuje się lalką artystyczną. Swoje prace pokazywała na kilku wystawach zbiorowych  oraz  brała udział w plenerach plastycznych.

 . Wystawa „Sentymentalne powroty” składa się z 12 scenek:

cyrk

przed szkołą

bazar

rewia

ulica

malarz uliczny

ślub

kawiarnia

krawiec

fotograf

wypoczynek

sport i turystyka

designed by net-line.pl