Wystawa ilustracji Katarzyny Wójcik „Dalej, w noc…”

Data dodania: 25 marzec 2022
Wystawa ilustracji Katarzyny Wójcik „Dalej, w noc…”

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

 zaprasza na wernisaż Katarzyny Wójcik

„Dalej w noc…”

1 kwietnia 2022, godz. 17.00

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5

            Dalej, w noc… mówi Katarzyna Wójcik, zapraszając do świata, który możemy oglądać na Jej magicznych ilustracjach. Czyż noc i magia nie są nierozerwalnie ze sobą powiązane? To przecież nocą wyśniony świat ożywa, a magia zaczyna działać najmocniej. Kwiat paproci możliwy jest do odnalezienia tylko w jedną noc w roku i wraz z brzaskiem dnia znika. Nocą także, przy blasku księżyca Wars po raz pierwszy spotyka niezwykłą Sawę. Księżniczka zaklęta w złotą kaczkę tylko wraz z nadejściem nocy przybiera swą dawną postać. Noc, to czas działania sił magicznych,

a zarazem tajemniczych, od dawien dawna pociągających człowieka. Taki jest świat stworzony na ilustracjach Katarzyny Wójcik – magiczny, tajemniczy, pociągający, skryty w mroku nocy, rozświetlonym srebrnym światłem księżyca. Autorka zaprasza widzów do czarodziejskich miejsc, gdzie postaci ze snów, legend i baśni na nowo ożywają, by spojrzeć na nas swym nieprzeniknionym wzrokiem, zaprosić do wspólnej wędrówki, by odnaleźć świat bez nieporozumień, konfliktów, wojen, pełen spokoju, ciepła i harmonii.

 

            Katarzyna Wójcik – ilustratorka, rysowniczka i graficzka. Urodzona 1 września 1987 roku

w Lublinie. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i grafiki projektowej w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Od 2015 r. działa pod szyldem jednoosobowego studia graficznego VIOLET STUDJO.
Autorka opracowania graficznego, ilustracji i składu serii podręczników do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy „Język polski bez granic” na zlecenie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a także podręcznika „Gramatyka z kulturą. Przez przypadki” dla ukraińsko-, białorusko- i rosyjskojęzycznych uczniów na zlecenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

w Lublinie.
Wykonuje rysunkowe fiszki do nauki języków obcych, przygotowuje wektorowe ilustracje do animacji typu explainer video, projektuje etykiety i drobne grafiki na strony internetowe.
Jej największą pasją jest jednak ilustracja książkowa – jej prace znaleźć można m. in. w zbiorze „Bajki o Lublinie” wydanym przez Urząd Miasta Lublin. Współpracuje z wydawnictwem Ibis.
W swoich ilustracjach, wykonanych w całości przy pomocy tabletu graficznego przedstawia najczęściej nocne, mroźne światy i ich baśniowych mieszkańców. Choć tworzy głównie z myślą

o dzieciach, stara się przemycić w pracach garść mroku i tajemnicy, które mogą zainteresować także dorosłych.
W wolnych chwilach sięga po farby olejne. Jej prace malarskie można było obejrzeć

w Lublinie m.in. w Klubie Osiedlowym „Miniatura” (2013), kawiarni Kawka (wystawa zatytułowana „Łapacz Snów”, 2014) „Galerii Pod Schodami” Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” (2015) i Domu Kultury „Narnia” (2015).
Wystawa „Dalej, w noc…” organizowana w filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej jest jej pierwszą wystawą po kilkuletniej przerwie, a także pierwszą w całości poświęconą ilustracjom.
Długi czas dzieliła swoje życie pomiędzy dwie pasje – ilustrację/grafikę i muzykę. Przez dziewięć lat związana była z lubelskim Radiem Centrum, gdzie w latach 2013-2020 prowadziła autorską audycję.
Kolekcjonuje książki Tove Jansson. Jest wielką miłośniczką Bałtyku. W wolnych chwilach pracuje nad własną ilustrowaną książką dla dzieci.

 

Wystawa czynna do 29 kwietnia 2022.

designed by net-line.pl