Wystawa Michała Fronka oraz spacer dźwiękowy Hansena Roberta Curgenvena

Data dodania: 24 maj 2022
Wystawa Michała Fronka oraz spacer dźwiękowy Hansena Roberta Curgenvena

Otwarcie wystawy Michała Fronka Atlas Post Botanicum

Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy Michała Fronka Atlas Post Botanicum oraz spacer dźwiękowy „Niezrealizowany dach paraboliczny” Hansena Roberta Curgenvena. Będzie to szczególnego rodzaju wydarzenie artystyczne złożone z dwóch odsłon, których wspólnym mianownikiem jest miejsce: Teatr Formy Otwartej Oskara Hansena na osiedlu Juliusza Słowackiego w Lublinie.

 

W swoim projekcie wizualnym Michał Fronk zarówno z dużą dozą poczucia humoru, jak i artystycznego wyrafinowania wykorzystuje idee atlasu – tradycyjnego narzędzia katalogowania i opisywania zjawisk w świecie – do inwentaryzacji niewielkiego kawałka osiedla, które jest miejscem przejętym w całości, jak się zdaje, przez „niesubordynowaną” młodzież i niekontrolowaną naturę. Bawiąc się skalą, architekt bada mikro i makrokosmos hansenowskiego teatru, tworząc w ostateczności plansze do gry, do udziału w której zaprasza widzów.

 

Wizualnemu projektowi Fronka będzie towarzyszyć dźwiękowy projekt autorstwa australijskiego artysty, Roberta Curgenvena, którego działania z dźwiękiem i przestrzenią prezentowane są w całej Europie i poza nią. Podobnie jak inne projekty muzyka, tak i ten łączy w sobie refleksję nad dźwiękiem, architekturą, matematyką oraz specyfiką miejsca. Przestrzeń Teatru Formy Otwartej Hansena zainspirowała artystę do budowy nad nią – za pomocą fal dźwiękowych oraz w oparciu o ich wykresy – tytułowego, niewidzialnego dachu parabolicznego. Spacer dźwiękowy będzie dostępny dla publiczności za pomocą aplikacji Echoes, w związku z czym prosimy o niezapomnienie smartfonów i słuchawek.

 

O artystach

Michał Fronk – architekt, rysownik, aktywista kulturalny, architekt krajobrazu. Zajmuje się projektami ekspozycji muzealnych i wystaw sztuki, budynków i przestrzeni publicznych, projektów, strategii rewitalizacji i partycypacji. Projektowanie traktuje jako sposób myślenia, refleksji i uczenia się, a nie tylko jako zbiór narzędzi i rozwiązywanie problemów. Ważny jest dla niego rysunek, który traktuje jako narzędzie intelektualno–intuicyjnej pracy z rzeczywistością materialną i wyobrażoną. W praktyce zawodowej szczególnie interesuje go: zestawianie, modyfikowanie i poszerzanie typologii funkcjonalnych, przestrzennych, przyrodniczych i społecznych; konfrontowanie pragmatyzmu z wyobraźnią; wpływ codziennych rutyn na kształtowanie przestrzeni; przełamywanie i otwieranie paradygmatów funkcjonalności i użyteczności; odpowiedzialne projektowanie; wystawiennictwo jako narzędzie refleksji ponad narracyjnej.

 

Robert Curgenven – to artysta dźwiękowy – kompozytor czerpiący z fizyczności dźwięku – nie tylko fizycznego oddziaływania na ciało, ale także sposobu, w jaki słuch może kształtować naszą percepcję przestrzeni i upływ czasu, od architektury do przestrzeni otwartej. Jego prace obejmują organy piszczałkowe, sprzężenia zwrotne, wciągające rezonanse za pośrednictwem gramofonów i wykonanych na zamówienie płyt winylowych, a także szczegółowe nagrania terenowe z odległych obszarów Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat.

 

Informacje praktyczne

Kiedy: 26 maja 2022, godz. 18.00 – wernisaż

26 maja 2022–3 lipca 2022 od poniedziałku do piątku, w godz. 15.00–18.00 – zwiedzanie

Gdzie: Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (MOM), Lublin, ul. Wileńska 21

Wstęp wolny

 

designed by net-line.pl