Zaułek Hartwigów we wrześniu

Data dodania: 28 sierpień 2021
Zaułek Hartwigów we wrześniu

Zaułek Hartwigów we wrześniu

 

Wszystkich miłośników fotografii z pewnością zainteresują warsztaty szlachetnych technik fotograficznych do Zaułku Hartwigów. Razem z Romanem Krawczenko spróbujemy zrobić zdjęcie duchowi i dowiemy się czym jest papier solny. Do Zaułku Hartwigów warto zajrzeć również na wystawę „Lublin jakiego nie znacie w obiektywie Jana Magierskiego”. Uroczyste otwarcie już 9 września.

 

Wystawa „Lublin jakiego nie znacie w obiektywie Jana Magierskiego”

Kilkunastopiętrowe blokowiska wyrastające pośród pól i łąk czy nostalgiczne panoramy Starego Miasta widziane z lotu ptaka – tak na przełomie lat 60. i 70. prezentował się Lublin. Niezwykłe kadry z życia miasta uwiecznił fotograf Jan Magierski. Jego niepublikowane dotąd zdjęcia zobaczyć będzie można przez cały wrzesień w lubelskim Zaułku Hartwigów. Kolekcja zdjęć pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Fotografie Jana Magierskiego to bezcenny materiał historyczny, obrazujący jak zmienił się Lublin w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W jego bogatym Archiwum Fotograficznym, przekazanym Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, znaleźć można ponad 30 000 czarno-białych i kolorowych negatywów oraz diapozytywów, przedstawiających pejzaże i tematykę dokumentalną. Wśród tych wybranych na wystawę w Zaułku Hartwigów znajdą się zdjęcia rozbudowującego się miasta, wyścigów ulicznych, kadry dokumentujące wizytę papieża Jana Pawła II, a także piękne panoramy Starego Miasta.

Jan Magierski urodził się w 1936 roku w Lublinie; tu również zmarł w marcu 2021 roku. Był nauczycielem akademickim, fotografem, znawcą historii fotografii lubelskiej, a także autorem tekstów o fotografii. Jego ojciec, Stanisław Jacek Magierski, przed wojną właściciel składu aptecznego, był jedną z czołowych postaci międzywojennej fotografii lubelskiej. W swoim sklepie przy ul. Krakowskie Przedmieście 25 prowadził najnowocześniejsze w ówczesnym Lublinie laboratorium fotograficzne.

Wystawa „Lublin w fotografiach Jana Magierskiego” została przygotowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

020

Kiedy: wrzesień 2021, wystawa plenerowa bez ograniczeń czasowych

Gdzie: Zaułek Hartwigów w Lublinie

Wstęp wolny

 

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 9 września, a towarzyszyć mu będą prelekcje Katarzyny Kalisz, Kierowniczki Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC oraz Łukasza Karolewskiego, archiwisty z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC, którzy opowiedzą o pozyskaniu dw NAC i opracowywaniu archiwum Jana Magierskiego i Stanisława Magierskiego.

Kiedy:  9 września, godz. 16.00

Gdzie: Próba Cafe, Grodzka 5a, Lublin

 

 

Warsztaty technik fotografii szlachetnej
Nie tylko ze względu na wystawę warto odwiedzić Zaułek Hartwigów. Warsztat Fotograficzny zaprasza do swojego magicznego świata dawnych aparatów i technik fotograficznych. We wrześniu można będzie wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in. talbotypii i odbitce stykowej. W programie:

Odbitki stykowe – fotografia z duchem
Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji, a może uda nam się uwiecznić ducha?
Kiedy:
4 września 2021 – sobota, godz.:10:00-11.30, 12.00-13:30, 14.00-15.30 (trzy grupy)
25 września 2021 – sobota, godz.:10:00-11.30, 12.00-13:30, 14.00-15.30 (trzy grupy)
Gdzie: Warsztat Fotograficzny, Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Zapisy: Warsztat dla osób dorosłych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Talbotypia – papier solny
Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.
Kiedy: 11 września 2021 – sobota, godz.: 10:00-11.30, 12.00-13:30, 14.00-15.30 (trzy grupy)
Gdzie: Warsztat Fotograficzny, Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Zapisy: Warsztat dla osób dorosłych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych
Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy. Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl
Kiedy: 18 września 2021 r. – sobota, godz.: 11:00-14:00
Gdzie: start – Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Zapisy: Spacer dla osób dorosłych. Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie Warsztatu Fotograficznego
Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografika 100 lat temu!
Kiedy: Każdy czwartek i piątek miesiąca, godz.: 12.00-16.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.

 

designed by know-line.pl