1 grudnia rusza 11. edycja festiwalu Żydowskie Motywy

Data dodania: 16 listopad 2015

[b]Wydarzenie wystartuje już 1 grudnia, a zakończy dwa dni później. Wszystkie pokazy filmów odbędą się w Sali Kinowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Wstęp jest wolny. Budynek Centrum Kultury dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na temat dostępności budynku udziela Katarzyna Bierzanowska: katarzyna.bierzanowska@hf.org.pl[/b]

W ramach festiwalu zobaczymy [b]7 filmów[/b] między innymi z Izraela, Szwecji, Polski i Węgier. Jednym z nich będzie „Żyd na szczęście” w reżyserii Pauliny Fiejdasz i Adam Uryniaka. Jest to film zrealizowany w serii „Szalom Polsko”. Opowiada o amerykańskiej etnolożkce Erice Lehrer, która przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów. Jakie są wyniki jej obserwacji, dowiemy się już 1 grudnia. Festiwal „Żydowskie Motywy” to jednak nie tylko wydarzenia filmowe. We współpracy z Fundacją HerStory oraz Studnią Pamięci, przygotowaliśmy także inne atrakcje. Poinformujemy o nich już wkrótce.

[b]Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”[/b] poświęcony jest tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej Żydów, zarówno współcześnie jak i na przestrzeni dziejów. Jego celem jest upowszechnianie – poprzez dzieło filmowe – świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej, jej historii i obecnego znaczenia.

Poprzez działania festiwalowe przełamujemy stereotypy, wychodzimy poza utarte sposoby myślenia. Film jest dla nas okazją do konfrontacji, dyskusji i refleksji nad tym jak postrzegamy inne, często nieznane nam kultury i tradycje, ale także samych siebie w zderzeniu z odmiennością.

designed by net-line.pl