17. Konfrontacje Teatralne
13-20.10.2012
Lublin
Program Główny | Konferencja Sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych
W programie głównym znalazły się spektakle oparte na współczesnych tekstach młodych, ale już uznanych dramaturgów. Teatr Powszechny z Warszawy zaprezentuje „Marzenie Nataszy” oparte na dramacie Jarosławy Pulinowicz, nazywanej nową gwiazdą rosyjskiego teatru. Ten krótki monodram doczekał się już ponad stu inscenizacji. Teatr Post przywozi z Petersburga dwa spektakle, dotychczas nieprezentowane w Polsce – oparte na tekstach białoruskiego dramaturga Pawła Priażki, którego sztuki nagradzane były m.in. Złotą Maską – „Zamknięte drzwi” i „Jestem wolny”. Znany lubelskiej publiczności Teatr.doc w spektaklu „Dwóch w moim domu” mierzy się z tematem codziennego doświadczenia dyktatury w Mińsku, opowiadając historię białoruskiego opozycjonisty Vladimira Naklayeva, do którego domu wprowadziło się dwóch agentów KGB. Pośród polskich produkcji w nurcie głównym warto zwrócić uwagę na spektakle Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy: zdobywcę najważniejszych teatralnych laurów, spektakl „III Furie” oraz opowiadającą słodko-gorzką historię górniczej orkiestry dętej.„Orkiestrę”. Będzie także okazja zobaczyć w Lublinie Chór Kobiet "Magnificat” – niezwykłe, muzyczne arcydzieło i odważny głos w dyskusji feministycznej.
W tym roku Festiwalowi towarzyszy konferencja sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP). W ramach prezentacji działalności sieci odbędą się dwa wydarzenia. Artur Klinau, legendarna postać kultury niezależnej Białorusi, znany lubelskiej publiczności m.in. z udziału w Festiwalu Open City przedstawi „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca” – osobistą opowieść o rodzinnym mieście. Tego samego dnia w Teatrze Starym odbędzie się prezentacja poetycko-muzycznego projektu Volhi Hapeyvej i Uladzislava Bubena. Hapeyeva, uznawana za jedno z objawień białoruskiej literatury współczesnej zaprezentuje swoje wiersze przy akompaniamencie muzyki na żywo Bubena.
Wszystkie spektakle prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej
Program Główny | Konferencja Sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych
15.10 | poniedziałek
21.00 – Artur Klinau / Mińsk, Białoruś – Mińsk. Miasto słońca – wykład performatywny (50 min) / Teatr Stary, bezpłatne wejściówki
Mińsk to ogromne betonowe pomniki realnego socjalizmu, szerokie ulice, zawsze wietrzne, nie dające przechodniom żadnej szansy schronienia przed deszczem, śniegiem czy upalnym słońcem, ale to również cały labirynt podwórkowych uliczek, klatek schodowych, przejść znanych tylko mieszkańcom. To właśnie tam, pod przytłaczającą betonową fasadą toczy się prawdziwe życie, którego nie można dostrzec będąc gościem któregokolwiek z hoteli.
22.00 – Volha Hapeyeva vs Buben (Mińsk, Białoruś) – koncert (60 min) / Teatr Stary, bezpłatne wejściówki
Jedno z muzycznych objawień młodej sztuki niezależnej Białorusi. Volha Hapayeva, piękna, 30-letnia pisarka i poetka, jedna z gwiazd białoruskiej literatury współczesnej, dramatopisarka, feministka, filozofka, badaczka języka. Podczas koncertu na Konfrontacjach wystąpi wraz z Vladislavem Bubenem, białoruskim guru muzyki elektronicznej, który skomponował muzykę do tekstów Hapayevej.
16.10 | wtorek
17.00 – Teatr Arabesky / Charków, Ukraina – Radio. Osiem opowieści o Jurze Soyferze (66 min) / Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, bilet: 15/30 zł
Scenariusz spektaklu jest efektem pracy Zhadana nad tłumaczeniem dramatu Jury Soyfera. Reżyserka zdecydowała się na kabaretową formę, a całości towarzyszy eksperymentalna muzyka charkowskiego Klezmer Band, skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia.
19.00 – Teatr im. H. Modrzejewskiej / Legnica – Orkiestra (120 min) / Studio Radia Lublin, bilet: 20/40 zł
To pierwsza teatralna opowieść o dziejach zagłębia miedziowego widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej. Słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.
17.10 | środa
18.30 – Teatr im. H. Modrzejewskiej / Legnica – III Furie (110 min) / Studio Radia Lublin, bilet: 30/60 zł
Jeden z najważniejszych głosów w pełnej napięć debacie, jaką od lat prowadzi polski teatr polityczny. Marcin Liber bezlitośnie wyrzuca na powierzchnię te polskie cechy i obnaża te elementy historii, które skrzętnie ukrywamy w jednowymiarowych, martyrologicznych obrazkach przeszłości – a które raz po raz wyłażą z nagła spod kanapy.
21.00 – teatr post / Sankt-Petersburg, Rosja – Jestem wolny (60 min) / Teatr Stary, bilet: 15/30 zł
Podstawową zasadą działań grupy jest realizacja wyłącznie współczesnych tekstów. W ich repertuarze znajdują się adaptacje dramatów najważniejszych obecnie autorów rosyjskojęzycznych: Iwana Wyrypajewa oraz Pawła Priażko.
18.10 | czwartek
17.00 – Chór Kobiet / Warszawa – Magnificat (45 min) / Studio TVP Lublin, bilet: 20/40 zł
Na scenie pojawia się 25 zjawiskowych kobiet, amatorek wybranych w specjalnym castingu. Chór krzyczy, szepcze, skanduje, syczy; poddaje się demiurgicznej władzy Marty Górnickiej, ale przecież ciągle ma się wrażenie, że ten żywioł kipi daleko poza wyznaczonymi ramami, a zaprowadzony na scenie porządek wydaje się iluzją.
Muzyczne arcydzieło, teatralne wyzwanie.
18.00 – teatr post / Sankt-Petersburg, Rosja – Zamknięte drzwi (60 min) / Studio Radia Lublin, bilet: 15/30 zł
19.45 – Teatr Powszechny im. Z. Hübnera / Warszawa – Marzenie Nataszy (70 min) / Teatr Stary, bilet: 20/40 zł
Historia dwóch nastolatek żyjących gdzieś we współczesnej Rosji. Pozornie łączy je tylko imię, Natasza, dzieli zaś wszystko inne – pochodzenie społeczne, poglądy, życiowe cele i aspiracje.
19.10 | piątek
19.30 – Teatr im. J. Kochanowskiego / Opole – A ja, Hanna (70 min) / Teatr Stary (spektakl dostępny tylko w karnecie)
Tomasz Hynek postanowił przeczytać raz jeszcze „Treny” Jana Kochanowskiego, ale z perspektywy Hani, drugiej córki poety, siostry Urszulki. W ten sposób podjął próbę przypomnienia, że to dzieło polskiej literatury tyleż jest wyrazem żalu po utracie kochanej córki, co pieśnią żałobnika o samym sobie i autotematycznym popisem literackiego kunsztu.
21.30 – Teatr.doc / Moskwa, Rosja – Dwóch w twoim domu (70 min) / Studio TVP Lublin, bilet: 20/40 zł
Świetny, błyskotliwy spektakl Teatru.doc, gwiazdy rosyjskiego teatru dokumentalnego, mierzy się z tematem codziennego doświadczania dyktatury w Mińsku. Powstaje obraz inny od wielokrotnie powielanych medialnych historii; wieloznaczny i przez to bardziej dotkliwy.
Bilety do kupienia w:
Kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32, pn.-pt., godz. 12.00-18.00 oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.