24 maja, godz. 13.00, ul. Nowogródzka / otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej

Data dodania: 23 maj 2024
24 maja, godz. 13.00, ul. Nowogródzka / otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej

W piątek, 24 maja zapraszam na uroczyste otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej znajdującego się w dzielnicy Rury przy ul. Nowogródzkiej. Podczas uroczystości zostaną odsłonięte tablice z nazwą skweru oraz pamiątkowa poświęcona wybitnej lubelskiej malarce.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 od hejnału Miasta Lublin. W programie przewidziano m.in. wygłoszenie laudacji, odczytanie uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie nadania nazwy skweru, odsłonięcie tablicy, złożenie kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe. W otwarciu skweru weźmie udział m.in. rodzina malarki, przedstawiciele władz miasta i województwa, ludzie kultury i środowisko artystyczne Lublina oraz mieszkanki i mieszkańcy osiedla LSM i całej dzielnicy Rury.

Patronka nowego skweru – Maria Urban-Mieszkowska (1929–2000) była wybitną, polską malarką, która całe dorosłe życie artystyczne spędziła w Lublinie. W tym roku przypada 95. rocznica jej urodzin. W latach 50. XX w. aktorka i scenografka w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Oprócz malarstwa sztalugowego, uprawiała malarstwo ścienne, polichromie kościelne – m.in. konserwowała freski w Katedrze Lubelskiej, zajmowała się renowacją obrazów, a także odrestaurowywaniem kamienic lubelskiego Starego Miasta. Artystka mieszkała przy ul. Nowogródzkiej, tutaj miała też pracownię. W swojej twórczości podkreślała niepowtarzalną atmosferę przestrzeni Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzisiaj LSM może szczycić się licznymi rzeźbami, obrazami – mozaikami czy aranżacjami wnętrz osiedli, które pozostawiali w Lublinie wybitni polscy artyści, uczestnicy Lubelskich Spotkań Plastycznych.

Nowo urządzony skwer będzie zielonym miejscem do odpoczynku w środku osiedla. Skwer został urządzony i uzupełniony w nowe nasadzenia, wyposażony w tablicę z nazwą skweru oraz w tablicę informacyjną zawierającą życiorys i portret malarki, którą umieszczono pośrodku kwietnej rabaty. Roślinność została tak dobrana do nasadzeń, by kolorystyką nawiązywać do radosnego, barwnego stylu prac malarskich artystki. Głównym elementem skweru jest kompozycja z kwitnących bylin oraz krzewów liściastych takich jak: jeżówka purpurowa, bodziszek kantabryjski, szałwia omszona, trzmielina oskrzydlona, dereń świdwa.

Nazwę skweru nadano na podstawie uchwały Rady Miasta Lublin nr 1682/LVI/2024.

Otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej odbędzie się w piątek (24 maja) o godz. 13.00 przy ul. Nowogródzkiej, między ul. Grażyny a ul. Pana Tadeusza.

 

designed by know-line.pl