5. Edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ

Data dodania: 13 styczeń 2012

[b]REPLIKA
V Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ

Kino studyjne UMCS „Chatka Żaka” Lublin

3 weekendy stycznia 2012!

14-15 / 21-22 / 27-29.01.2012[/b]

14.01.2012
sobota
18.00

MOSKWO, KOCHAM CIĘ!
prod.: 2010 (100 min)

18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie.Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa.
Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem styli. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy.

14.01.2012
sobota
20.00

PALACZ
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow
zdj.: Aleksandr Simonow
muz.: Walieriej Didjulia
w.: Michaił Skriabin, Jurij Matwiejew, Aleksandr Mosin, Aida Tumutowa, Anna Korotajewa, Wiaczesław Tielnow
prod.: 2010 (87 min)
2. nagroda w Konkursie Głównym FFR SPUTNIK NAD POLSKĄ w Warszawie ‘2011

Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście…

15.01.2012
niedziela
18.00

JESIEŃ
reż.: Andriej Smirnow
scen.: Andriej Smirnow
zdj.: Aleksandr Kniażynski
w.: Natalia Rudnaja, Leonid Kułagin, Natalia Gundariewa
prod.: 1992 (104 min)

Bohaterowie melodramatu przyjeżdżają na kilka wolnych dni do odległej wioski i podają się za małżeństwo. W rzeczywistości on jest mężem innej kobiety, a ona ma za sobą nieudane małżeństwo. Te i inne powody przeszkadzały im do tej pory – a szczególnie jemu – aby podjąć najważniejszą, być może, decyzję w życiu …

15.01.2012
niedziela
20.00

KATIA ISMAIŁOWA
reż.: Walerij Todorowski
scen.: Ałła Krinicyna
zdj.: Siergiej Kozłow
w.: Ingeborga Dapkunajte, Alisa Frejndlich, Władimir Maszkow, Aleksandr Fieklistow, Jurij Kuzniecow, Awangard Leontjew, Marina Opienkina
prod.: 1994 (96 min)

Trzydziestoletnia Katia Ismaiłowa, pierwszy raz w życiu poczuła prawdziwą chęć zniszczenia wszystkich, którzy mogą przeszkodzić jej szczęściu. Zazdrosna konduktorka staje się morderczynią. Akcja filmu toczy się w naszych czasach, chociaż niektóre motywy zaczerpnięte są z utworów N. Leskowa („Powiatowa lady Makbet”). Romans Katii bardziej przypomina grę jej chorej wyobraźni. Rzeczywista jest krew, morderstwo, samobójstwo. Wszystko jest z góry określone. Katia w konwulsyjnym rytmie stuka w klawisze starej maszyny do pisania marki „Underwood”, a następnie rozciąga się na drewnianej podłodze. Bohaterka przeżyła głęboką traumę i znalazła się na marginesie życia społecznego. Jest zdolna tylko do autodestrukcji.

21.01.2012
sobota
18.00

SZCZĘŚLIWI LUDZIE
reż.: Dmitrij Wasiukow, Werner Herzog
prod.: 2008 (95 min)

W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców syberyjskiej wioski. Autorzy filmu za pomocą kamery ukazują swoją fascynację dziką przyrodą.
Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Ekipa filmowców spędziła z bohaterami filmu rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie na Syberii. Wyjątkowy film, nakręcony pod kierunkiem wyjątkowego reżysera – Wernera Herzoga.

21.01.2012
sobota
20.00

ZIEMIA LUDZI
reż.: Siergiej Goworuchin
scen.: Siergiej Goworuchin, Siergiej Karandaszow, Wadim Boczanow
zdj.: Grigorij Jabłocznikow
muz.: Oleg Fiedosiejew
w.: Aleksandr Ratnikow, Anna Taratorkina, Tatiana Kołganowa, Siergiej Sznyriew
prod.: 2011 (105 min)

Utalentowany, ale niecieszący się popularnością pisarz Aleksiej Komarow, powraca do Moskwy z Workuty, gdzie pracował jako poszukiwacz złota. Powraca do cywilizowanego świata, który stał się okrutny i destrukcyjny. W Moskwie, gdzie jeszcze tak niedawno najważniejsza była uczciwość i szczerość, moralność i prawdziwa literatura, teraz rządzi władza i pieniądz.
Bohater w drodze do Moskwy poznaje młodą kobietę, która jest tak samo samotna jak on. Przyjeżdża z nią do stolicy w nadziei odnalezienia szczęścia, upragnionej pracy i natchnienia. W Moskwie jednak czeka na niego zgoła co innego…

22.01.2012
niedziela
17.45

MYŚLIWY
reż.: Bakur Bakuradze
scen.: Bakur Bakuradze, Ilja Małachowa
zdj: Nikołaj Wawiłow
w.: Michaił Barskowicz, Oksana Siemienowa, Giera Awdocionok, Julia Mielichowa, Jekatierina Maksjutowa
prod.: 2011 (123 min)

Iwan Dunajew jest rolnikiem, który musi wstawać wcześnie rano, żeby nakarmić inwentarz, sprawdzić rachunki, naprawić ciągnik i poćwiartować mięso, z którym jeździ na rynek, aby je sprzedać. Mieszka z żoną, nastoletnią córką i małym synem. W dodatku jest myśliwym. Jego życie mija monotonnie, do czasu, gdy w gospodarstwie pojawiają się dwie nowe robotnice – Luba i Raja, więźniarki z sąsiedniej kolonii karnej…

22.01.2012
niedziela
20.00

PRAKTYKOWANIE PIĘKNA
reż.: Wiktor Szamirow
scen.: Wiktor Szamirow, Gosza Kucenko, Konstantin Juszkiewicz
zdj.: Siemion Jakowliew
muz.: Dmitrij Katchanow
w.: Wiktor Szamirow, Gosza Kucenko, Konstantin Juszkiewicz, Ksenia Radczenko, Paweł Sawinkow
prod.: 2011 (93 min)
Ludzie, którzy przeżyli swoje szalone młodzieńcze nadzieje na ogół zgadzają się na rolę uczestnika tłumu. Jednak niektórzy przez całe życie czują w sobie większą siłę i sądzą, że są przeznaczeni do wyższych celów. I wciąż coś robią, robią, robią. Tworzą albo kradną i zabijają na szeroką skalę.
W tej historii bohaterowie nie zabijają i nie kradną. Po prostu dla odmiany: jeżdżą z występami, wystawiają spektakl, jeżdżą, grają, jeżdżą, grają, piją, kłócą się, jeżdżą, godzą się, piją, kochają, nienawidzą, żyją, grają, żyją…

27.01.2012
piątek
20.00

CIAŁO
reż.: Nikita Chubow
scen.: Siergiej Liwniew
zdj.: Oleg Runuszkin
w.: Anna Kliuka, Maksim Bieliakow, Andriej Żygałow, Elena Salichowa, Aleksiej Sieriebriakow
prod.: 1990 (89 min)

Historia młodych ludzi, którzy nie zdołali się jeszcze zdeklarować co do swych uczuć. Miłosny trójkąt z gwałtem w tle przeżyje wiele dobrego i złego, a szczęśliwego happy-endu na horyzoncie nie widać. Mocne, przejmujące kino, sowicie doprawione goryczą młodzieńczej głupoty i krzywdy.

28.01.2012
sobota
18.30

ZIEMIA
reż.: Aleksandr Dowżenko
scen.: Aleksandr Dowżenko
zdj.: Daniło Demucki
w.: Stiepan Szkurat, Semen Swaszenko, Julia Sołucewa
prod.: 1930 (78 min)
Film zilustruje muzyką na żywo taper – Marcin Pukaluk

Zaskakujący świeżością i oryginalnością filmowego tworzywa pean na cześć natury. Jej rytm wyznacza opowieść o ludziach. Panteistyczny kult płodności ziemi, śmiałe jak na owe czasy, wysublimowane sceny erotyczne.

28.01.2012
sobota
20.00

O POTWORACH I LUDZIACH
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow
zdj.: Siergiej Astachow
muz.: Michaił Glinka, Modest Musorgskij, Michaił Prokofiew
prod.: 1998 (93 min)
w.: Wiktor Suchorukow, Angelika Nowelina, Dinara Drukarowa, Sergiej Makowiecki, Aleksandr Mezenciew, Wadim Prochorow, Aleksiej De, Czingiz Cydendabajew

Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann – genialny fotograf, z drugiej – zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar – przekształca ludzi w potworów.

29.01.2012
niedziela
17.15

ŻYŁA SOBIE BABA
reż.: Andriej Smirnow
scen.: Andriej Smirnow
zdj.: Nikołaj Iwasiw, Jurij Szajgardanow
w: Daria Jekamasowa, Władimir Abaszyn, Maksim Awierin, Aleksiej Sieriebriakow, Aleksiej Szewczenkow, Roman Madianow
prod.: 2011 (150 min)

Rosja, gubernia tambowska, lata 1909- 1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę domową. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii.

29.01.2012
niedziela
20.00

OBOJĘTNOŚĆ
reż.: Oleg Flangolc
scen.: Michaił Spiridonow, Oleg Flangolc
zdj.: Oleg Flangolc, Anastasij Michajłow
w.: Fiodor Bondarczuk, Aleksandr Baszyrow, Olga Szorina, Siergiej Bragin, Artiom Prokin, Aleksiej Taratorin
prod.: 2011 (82 min)

Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka – Piotra, zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. To film o dziwnych perypetiach i ludziach, którzy ciągle uciekają. „Obojętność” odtwarza atmosferę Moskwy lat 60-tych i opowiada o młodzieży, niewinności oraz intrydze.

designed by net-line.pl