57 krajów i 2000 osób – EJC w Lublinie

Data dodania: 02 sierpień 2023
57 krajów i 2000 osób –  EJC w Lublinie

Na przygotowania było tylko 100 dni, jest 57 krajów i 2000 osób –  EJC w Lublinie

Lublin gości właśnie 45. edycję Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC), gromadząc ponad 2000 żonglerów i artystów cyrkowych różnych specjalizacji z 57 krajów świata. To wydarzenie, które zwykle wymaga 2-3 lat przygotowań, zostało zorganizowane w zaledwie 100 dni przez Fundację Sztukmistrze. Potrwa do 6 sierpnia.

Artyści i hobbyści cyrkowi przybyli na Konwencję z różnych zakątków globu, w tym z tak odległych miejsc jak Ameryka Południowa, Nowa Zelandia czy Japonia. Cyrkowcy z 57 krajów połączyli siły, aby razem stworzyć w Lublinie stolicę sztuki cyrkowej.

Lublin ma zaszczyt gościć Europejską Konwencję Żonglerską po raz trzeci, a jest to już 45. edycja tej imprezy. Poprzednie edycje EJC odbywały się między innymi w Londynie, Turynie, Rotterdamie czy Atenach. Fundacja Sztukmistrze na przygotowania miała tylko około 100 dni po tym, jak wycofać musieli się z przyczyn niezależnych organizatorzy z Irlandii.

Wśród uczestników i uczestniczek możemy spotkać artystów cyrkowych znanych z popularnych programów telewizyjnych i nagrodzonych prestiżowymi nagrodami – występują i jak pozostali prowadzą warsztaty dla zainteresowanych. W EJC uczestniczą zarówno osoby, które poświęciły cyrkowi całe życie jak i młodzi ludzie, a nawet dzieci, które przyjechały tu z rodzicami należącymi do społeczności cyrkowej.

Lublin jest szczególnym miejscem dla ludzi cyrku. Jak podczas oficjalnego otwarcia podkreślił przewodniczący European Juggling Association, Jonas Fathy, środowisko cyrkowe liczy na to, że Lublin otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jako ważne miasto dla cyrku współczesnego, co spotkało się z bardzo żywiołową reakcją żonglerskiej publiczności. Sama EJC jest w Lublinie częścią programu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Wydarzenie potrwa do 6 sierpnia i stanowi doskonałą okazję, aby przekonać się o otwartości społeczności cyrkowej i polubić cyrk współczesny, oparty na ludzkich umiejętnościach, bez udziału zwierząt.

Artyści cyrkowi będą w Lublinie tylko do najbliższego weekendu. W programie cyrkowe wydarzenia sportowe, fire show, spektakle specjalne oraz wyjątkowy spektakl galowy. Z kolei w weekend ulicami Lublina przejdzie żonglerska parada. Przewidziane są zarówno wydarzenia darmowe jak i biletowane. Mieszkańcy Lublina mogą liczyć na specjalny, tańszy bilet lubelski, który pozwala na udział w wybranym dniu wydarzenia oraz spektaklach specjalnych.

Europejska Konwencja Żonglerska (EJC) to największe na świecie i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Pierwsze EJC odbyło się w 1978 roku. Na Konwencję przyjeżdżają tysiące artystów z całego świata. Konwencja to nie tylko występy, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Podczas Konwencji odbywa się parada żonglerska, specjalne spektakle i uroczyste gale.

Więcej informacji na temat Europejskiej Konwencji Żonglerskiej znajduje się na stronie: https://ejc2023.org/

Lublin. Europejska Stolica Młodzieży 2023

45. Europejska Konwencja Żonglerska jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na youth.lublin.eu.

Fundacja Sztukmistrze

Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w roku 2010, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze. Realizujemy projekty pedagogiczne, artystyczne, a także spotkania środowiskowe.

Program Przestrzenie Sztuki 2023

Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas taneczne Przestrzenie Sztuki działały w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Lublinie i Łodzi, a teatralne – w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Przestrzenie Sztuki to program finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy

Europejskie Stowarzyszenie Żonglerski
Miasto Lublin
Centrum Kultury w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji “Bystrzyca” w Lublinie
Targi Lublin
Fundacja Rozwoju Sportu
Inter-Broker
Another Side Of Light

designed by know-line.pl