6-11 grudnia | Projekt Kozacy

Data dodania: 06 grudzień 2011

[b]Projekt „Kozacy”

6-11 grudnia 2011
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
ul. Krakowskie Przedmieście 39, Lublin[/b]

W Ośrodku Rozdroża od 6 grudnia rozpoczyna się realizacja projektu Jan Szewczyka „Kozacy".

Jan Szewczyk w programie pisze:
W potocznym znaczeniu, które zresztą na stałe wpisało się w blokowiskowy folklor „kozak" oznacza kogoś mężnego i odważnego, często jest to odwaga brawurowa.

Chłopcy z polskich blokowisk chełpiący się swoją męskością nazywani są właśnie kozakami (notabene termin ten na Ukrainie pozbawiony jest kontekstu subkulturowego). Kozaczenie jest sposobem na przetrwanie i bardzo szybko determinuje jakość życia na osiedlu. Bycie „męskim” wynika z imperatywu, który pojawił się wraz z nowoczesnym zachodnim ideałem męskości bazującym na wyróżnikach maskulinizmu: „siła woli, honor i odwaga.”

Proponowany przeze mnie projekt „Kozacy" dotyczy zmian w pojęciu męskości oraz pytania o miejsce wrażliwości w zmaskulinizowanym świecie mężczyzn. Chciałbym, aby w projekcie uczestniczyli chłopcy z polskich blokowisk, których określa się właśnie mianem kozaków.

Uczestnicy wezmą w warsztatach tradycyjnego śpiewu kozackiego prowadzonych przez Jurija Pastuszenkę z Kijowa. Realizacja projektu potrwa do 11 grudnia br. W pierwszej połowie stycznia 2012 w Ośrodku Rozdroża odbędzie się spotkanie z uczestnikami projektu oraz prezentacja filmu dokumentującego jego realizację.

designed by know-line.pl