7. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego (6 – 11 maja 2016 r.), Kino „Chatka Żaka” UMCS, Lublin

Data dodania: 29 kwiecień 2016

[b]7. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film odbędzie się w dniach 4 – 11 maja w warszawskim kinie Muranów. Następnie Przegląd zawita do: Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Zamościa, Lublina, Białegostoku, Radomia, Szczecina i Krakowa. [/b]

W programie najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015 r.: nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 – [b]„Z podniesionym czołem”[/b] (La tête haute) z wyjątkową rolą Catherine Deneuve i [b] „Między lodem a niebem”[/b] (La glace et le ciel), dokumentalna opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat.

Widzowie poznają również historię pierwszego czarnoskórego komika francuskiego, w filmie[b] „Chocolat”[/b] brawurowo wciela się w niego, znany z „Nietykalnych” Omar Sy.

Z kolei oparty na prawdziwej historii film [b]„Historia Marie”[/b] (Marie Heurtin) przenosi nas do przełomu XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie nie potrafi komunikować się ze światem. Wbrew opinii lekarzy trafia do edukacyjnej placówki prowadzonej przez zakonnice. Jedna z sióstr dostrzega w niej niezwykły potencjał i za wszelką cenę stara się jej pomóc.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest pokaz filmu [b]„Niedobrani”[/b] (Pas son genre)
w reżyserii Lucasa Belvaux, opowieść o dwójce młodych ludzi: Clementa i Jennifer. Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne?

Nie zabraknie również filmu dla dzieci. „Leon i cztery pory roku” (Les quatre saisons de Léon) czterodocinkowa animacja zrealizowana w słynnym francuskim studio Folimage zabierze nas do bajkowego królestwa Baltazara, w którym Leon będzie musiał zmierzyć się z groźnym Bonifacym.

[b]Szczegółowy program:[/b] www.institutfrancais.pl | www.muranow.gutekfilm.pl i na stronach kin partnerskich.

[b]Organizatorzy:[/b] Instytut Francuski w Polsce, Gutek film

designed by know-line.pl