7 maja, godz. 13.00, Plac Litewski / międzykulturowe spotkanie przy Portalu Lublin-Wilno

Data dodania: 07 maj 2024
7 maja, godz. 13.00, Plac Litewski / międzykulturowe spotkanie przy Portalu Lublin-Wilno

Mieszkanki i mieszkańcy Lublina oraz Wilna spotkają się przy „wspólnym” stole, który jutro – 7 maja stanie na Placu Litewskim, przy portalu łączącym oba miasta. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 i jest zapowiedzią nadchodzącego festiwalu – Pink Soup Fest, który odbędzie się 1 czerwca w Wilnie.

Serdecznie zapraszam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Mieszkanki oraz mieszkańcy Lublina i Wilna po raz kolejny spotkają się po obu stronach portalu, łączącego nasze miasta. Inicjatywa, nawiązująca do wspólnych tradycji kulinarnych oraz wieloletniej przyjaźni pomiędzy naszymi miastami, doskonale wpisuje się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz ideę Re:union, rozumianą jako niezwykłe spotkanie, dialog, wymianę doświadczeń oraz twórczą współpracę – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Ta wyjątkowa inicjatywa, wpisująca się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, ma na celu podkreślenie przyjaźni łączącej Polskę i Litwę oraz oba miasta partnerskie: Lublin i Wilno. Inspiracją do spotkania jest chłodnik, reprezentujący wspólną historię i tradycyjne danie kuchni polsko-litewskiej. Podczas wydarzenia stół w Lublinie połączy się z tym w Wilnie, dzięki partnerstwu obu miast i symbolicznemu portalowi, stając się najdłuższym na świecie stołem gromadzącym ludzi przy wspólnym, symbolicznym posiłku. W spotkaniu wezmą udział lubelskie twórczynie internetowe, na co dzień promujące Lublin w mediach społecznościowych, przedstawiciele Miasta Lublin, zaproszeni przez Go Vilnus goście, którzy zasiądą po wileńskiej stronie portalu, a także zainteresowane mieszkanki i mieszkańcy obu miast. Razem będą próbować różowych przysmaków, w skład których wejdzie burak, serwowany w różnych, nietuzinkowych odsłonach. Wśród dań nie zabraknie również tradycyjnego, litewskiego chłodnika.

Pink Soup Fest odbędzie się 1 czerwca w Wilnie na rynku Tymas. Będzie to druga edycja kolorowego festiwalu, promującego litewską zupę na zimno, šaltibarščiai. Litewski chłodnik został uznany przez Taste Atlas za najlepszą zupę na świecie, zwyciężając z konkurentami z innych krajów, takimi jak hiszpańskie gazpacho i porra antequerana czy bułgarski tarator. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 15 tys. osób. W tym roku w Pink Soup Fest zaangażowanych jest ponad 100 partnerów, w tym: restauracje, kawiarnie, puby, kluby, przewodnicy miejscy, artyści, przedsiębiorstwa i różne wileńskie organizacje i społeczności. Oprócz doświadczeń kulinarnych festiwal w Wilnie oferuje różnorodną gamę innych aktywności, m.in.: warsztatów kreatywnych i koncertów na żywo. Pink Soup Fest jest przyjazny rodzinom, dlatego nie zabranie również przestrzeni dostosowanej dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie organizacji Go Vilnus.

designed by know-line.pl