Miastowa Sobótka
Lublin
Most Kultury
23. czerwca, godz. 19.00
wstęp wolny
Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne związane z kultem solarnym. Obrzędy związane z najkrótszą nocą były przez kościół tępione i a w końcu podjął on próbę zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską. Tak więc 24. czerwca obchodzony jest dzień narodzin Jana Chrzciciela, a spotykano się zazwyczaj przy ognisku nad wodą czy na górze w wigilię tego święta – Noc sobótkową – święto młodości, miłości i magii, szczególnej mocy ziół ale także i czarownic, puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci.
Miasto szybko podchwyciło magiczną symbolikę Sobótki i w okolicach św. Jana zaczęto organizować koncerty, festiwale i festyny nawiązujące do malowniczych zabaw sobótkowych, które łączą się z początkiem lata i upragnionych wakacji.
Noc Świętojańska ma też szczególne znaczenie dla Orkiestry św. Mikołaja, która jest zafascynowana tym letnim świętem. Muzycy, jeśli tylko nie występują, starają się spędzić Sobótkę nad wodą przy ognisku. W tym roku, już po raz kolejny, nadarza się okazja połączenia tych dwóch wydarzeń – „Miastowa Sobótka” nad Bystrzycą.
W Lublinie nie ma chyba lepszego miejsca na „Miastową Sobótkę” niż Most Kultury. W tym roku wystąpią na nim aż trzy zespoły. The Supertonic Orchestra to międzynarodowy folkowy skład z Dublina prowadzony przez Przemka Łozowskiego, którego repertuar opiera na polskiej muzyce tradycyjnej folklorze oraz społeczności etnicznych zamieszkujących dawniej i obecnie tereny Rzeczypospolitej. Artyści określają swoją muzykę jako fussion-folk-jazz łączący elementy jazzu, popu, ska a nawet house, bazą pozostaje jednak muzyka tradycyjna.
Na Moście Kultury zagra też Kapela ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z terenu szeroko pojętego Mazowsza. Dwa lata temu ukazał się album grupy „Święto Słońca”. I ten repertuar zagości na „Miastowej Sobótce”. Kapela ze Wsi Warszawa wyruszyła w muzyczną drogę ku słońcu, ze Wschodu na Zachód. Wspólnym elementem łączącym geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny i to ta duchowa wspólnota stała się główną inspiracją dla konceptu nowego wydawnictwa. ”Święto Słońca” przedstawia bazujące na najstarszych polskich pieśniach ludowych, uniwersalnych opowieściach o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego.
Na tym koncercie nie może oczywiście zabraknąć Orkiestry św. Mikołaja. Z pewnością zabrzmi „Koło Jana” i największe hity ale głównie piosenki z najnowszego albumu. Orkiestra św. Mikołaja jest nadal wierna akustycznemu brzmieniu, ludowym manierom wokalnym, polskim inspiracjom. Wciąż poszukuje jednak niekonwencjonalnych form muzycznych i brzmień, tak by grana przez nich muzyka cieszyła spore grono słuchaczy. Zawsze są to ludowe „piosenki z tekstem", w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka. W zeszłym roku do składu dołączyła wiolonczelistka Ola Bałdyga z zespołu Transilvia i Jacek Warszawa na perkusji, którego wielu fanów folku z pewnością pamięta z Orkiestry Na Zdrowie. Ich obecność nadaje muzyce Mikołajów jeszcze większej dynamiki.
Na Moście Kultury nie zabraknie innych akcentów świętojańskich, wianków, ziół i ognia, a oprawą plastyczną tego wydarzenia zajmie się Jarosław Koziara
Koncert „Miastowa Sobótka” ten jest trzecią już odsłoną organizowanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego projektu „Laboratorium Obrzędu Miejskiego z okazji 700-lecia lokacji Lublina”. Celem tych wydarzeń jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale – co najważniejsze – integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie.