Kinoteatr na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Data dodania: 05 lipiec 2017

Pogrom w przyszły wtorek" — 14-16 lipca

 

Widowiskowa adaptacja powieści „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego. Komisarz Zygmunt Maciejewski, bohater retrokryminału Marcina Wrońskiego, ożywał do tej pory na kartach powieści oraz w krótkometrażowej animacji Przemka Kotyńskiego „Ta cholerna niedziela”. Teraz zobaczymy go na deskach teatralnych i ekranie filmowym.

Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś podjęli się adaptacji obsypanej nagrodami jednej z części cyklu powieści – „Pogromu w przyszły wtorek”. Twórcy zabierają widzów do Lublina 1945 roku. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski podpisuje pakt z diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem. Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony i nowo narodzonego dziecka. Maciejewski podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnej Walakowej i jej wspólników przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów. Czy Maciejewskiemu uda się ocalić własną skórę, rodzinę i niewinnych ludzi? Czy ubek dotrzyma obietnicy? I dlaczego nieszczęście ominąć ma właśnie Lublin?

Aby opowiedzieć tę historię Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś stworzyli wyjątkowy spektakl teatralny połączony z filmem fabularnym. Wszystko to zaprezentowane zostanie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja powieści Marcina Wrońskiego „Pogrom w przyszły wtorek”. W miejscu tym rzeczywiście od sierpnia 1944 roku zorganizowano polityczne więzienie karno-śledcze podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.

W znakomitej obsadzie zobaczymy między innymi: Przemysława Sadowskiego jako Zygmunta Maciejewskiego, Matyldę Damięcką jako Różę, Mirosława Zbrojewicza jako Grabarza i Agnieszkę Wielgosz jako Walakową.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego 14, 15 i 16 lipca 2017 roku, godz. 21.00
Bezpłatne wejściówki dostępne w:
kasie Centrum Kultury w Lublinie, Muzeum na Zamku i Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej

 
 

 

designed by know-line.pl