Rusza druga edycja Zielonego Budżetu. Czekamy na projekty mieszkańców do 12 listopada

Data dodania: 13 październik 2017

Od 12 października przez miesiąc, do 12 listopada do godz. 20:00, miasto będzie przyjmowało projekty w II edycji Zielonego Budżetu. Podobnie jak w tym roku na ich realizację trafią 2 mln zł. W wyłonieniu najlepszych pomysłów pomogą eksperci i ekspertki.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie Zielonego Budżetu. Już jego pierwsza edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zgłosili oni 107 projektów poświęconych zieleni zarówno w Śródmieściu jak i w poszczególnych dzielnicach na kwotę blisko 16 mln zł. Po ocenie ekspertów do realizacji trafiły 24 najbardziej nowatorskie, najciekawsze lub społecznie najbardziej potrzebne projekty.  

Pomysł do Zielonego Budżetu może zgłosić każdy mieszkaniec Lublina, organizacja pozarządowa czy Rada Dzielnicy. Projekty, podobnie jak w roku ubiegłym, przyjmowane będą wyłącznie w wersji elektronicznej. Formularz należy wypełnić na stronie www.zielonybudzet.lublin.eu

Z dumą przyglądałem się zainteresowaniu mieszkańców pierwszą edycją programu i jakości zgłaszanych projektów. Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że chętnie włączają się w budowanie swojego miasta, a zrealizowane projekty, w których wyłonieniu pomogli nam eksperci, są prawdziwą wizytówką miasta obywatelskiego. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Realizację Zielonego Budżetu, podobnie jak w pierwszej edycji, będzie nadzorował Miejski Architekt Zieleni wspierany przez inne wydziały Urzędu Miasta Lublin. Zgłaszane projekty w pierwszej kolejności będą sprawdzane pod kątem formalnym, tj. własność gruntów, stan prawny nieruchomości, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, układ infrastruktury podziemnej i nadziemnej, planowane inwestycje, zgodność z przepisami prawa oraz możliwość realizacji w ciągu jednego roku.
W kolejnym etapie, zostaną ocenione pod względem merytorycznym. W tym celu został powołany Zespół Ekspertów w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Miejskiego Architekta Zieleni oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu:

  • Kamila Boguszewska – Politechnika Lubelska, Wydział Architektury, Samodzielna Pracownia Architektoniczna,
  • Ewa Trzaskowska – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Katedra Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu,
  • t Dudkiewicz – Uniwersytet Przyrodniczy, Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Architektury Krajobrazu,
  • Bartłomiej Kwiatkowski – Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego,
  • Marcin Skrzypek – inicjator i animator, Forum Kultury Przestrzeni, Członek Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin,
  • Szymon Pietrasiewicz – animator społeczny, pracownik i współpracownik instytucji kultury,
  • Jan Kamiński – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni.

Tak jak w ubiegłym roku, w wyborze zwycięskich projektów zespól ekspertów będzie brał pod uwagę:

  1. udział zieleni rozumiany jako powstanie zupełnie nowych terenów zieleni, szczególnie na terenach, które dotychczas takimi nie były. Tu ważna będzie także renowacja zdegradowanych terenów zieleni, stopień zagospodarowania przestrzeni zielenią, uszanowanie i ochrona zieleni istniejącej, zwiększenie bioróżnorodności, wprowadzenie gatunków rodzimych, walory ekologiczne, edukacyjne, estetyczne;
  2. kontekst otoczenia rozumiany jako odległość od najbliższego terenu zieleni, nasycenie najbliższego terenu zielenią, nawiązanie do najbliższego otoczenia, harmonijne wpasowanie się w istniejącą przestrzeń, zgodność pomysłu z lokalizacją, a w przypadku zieleni przydrożnej stworzenie nowych powierzchni biologicznie czynnych, wzbogacenie istniejącej zieleni w kompozycje wielowarstwowe, poprawa wizerunku miejsca;
  3. innowacyjność i pomysłowość rozumianą jako sposób postrzegania zieleni w przestrzeni miejskiej, atrakcyjność, niekonwencjonalny sposób wykorzystania do wypoczynku i rekreacji, bądź dekoracji ulic (zieleń przydrożna), walory kompozycyjne;
  4. rozumianą jako zdolność zaspakajania potrzeb określonej grupy lub grup mieszkańców – niekoniecznie wszystkich możliwych przedziałów wiekowych, wpływ na integrację społeczną potencjalnych użytkowników, propagowanie aktywności w wybranych dziedzinach;
  5. liczba projektów zgłoszonych do realizacji na terenie danej dzielnicy miasta Lublin.

Projekty można zgłaszać w następujących kategoriach:

  • ochrona zieleni istniejącej
  • nasadzenia przyuliczne
  •  
  •  
  • meble miejskie (w tym parklety)
  • dokumentacja projektowa
  •  

Forma i wzór zgłoszenia wniosków nie ulega zmianie. Można zgłaszać zarówno gotowe projekty, jak
i pomysły w formie opisowej. Im więcej szczegółów zawartych w opisie projektu (nr działki, adres) tym łatwiejsza jest jego ocena formalna.

Wraz z rozpoczęciem nowej edycji Zielonego Budżetu planowane jest zorganizowanie 5 spotkań – szkoleń prowadzonych przez Fundację Krajobrazy. Do udziału w dwóch z nich, zapraszamy przedstawicieli Rad Dzielnic. Kolejne trzy spotkania adresowane są do wszystkich mieszkańców. Celem spotkań będzie aktywizacja mieszkańców w zakresie zieleni miejskiej oraz pomoc w opracowaniu wniosków do Zielonego Budżetu. Szkolenia odbędą się w siedzibie Fundacji Krajobrazy w Lublinie, przy ulicy Cyruliczej 3, poza pierwszym, na które zapraszamy do siedziby Biura Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3, I piętro.

Harmonogram szkoleń:

– środa 18.10.2017 – godzina 9:30 -12:00 (w Biurze Partycypacji, Bernardyńska 3), spotkanie dla Rad Dzielnic,

– środa 25.10.2017 – godzina 17:00-19:30 (Fundacja Krajobrazy ul. Cyrulicza 3), spotkanie dla mieszkańców,
– poniedziałek 30.10.2017 – godzina 12:00-14:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla mieszkańców,
– środa 08.11.2017 – godzina 17:00-19:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla Rad Dzielnic,

– piątek 10.11.2017 – godzina 13:00-15:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla mieszkańców,

Zapraszamy Państwa na jedno z pięciu spotkań. Uprzejmie prosimy o zgłoszenie chęci udziału, poprzez zapisy na stronie www.fundacjakrajobrazy.pl/zapisy lub telefonicznie – 665 646 664  – Bartosz Niewiadomski.
W przypadku dodatkowych pytań lub oczekiwań prosimy o kontakt tel; 665-646-664, e mail: fundacjakrajobrazy@gmail.com

Kontakt:

W sprawach związanych z konsultacją merytoryczną Zielonego Budżetu prosimy o kontakt:

  • Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, tel. 81 466 26 80, maz@lublin.eu

W kwestiach związanych z wypełnieniem formularza, kwestiami formalnymi:

  • Biuro Partycypacji Społecznej, tel.: 81 466 19 53, 81 466 19 54, zielony@lublin.eu

 

 

 

 

Podsumowanie pierwszej edycji Zielonego Budżetu

 

Pierwsza edycja Zielonego Budżetu jest w ostatniej fazie realizacji. Ze 107 zgłoszonych przez mieszkańców wniosków, po ocenie ekspertów do realizacji trafiły 24 projekty.

Z grupy projektów, która przeszła pomyślnie formalną weryfikację wyodrębniono kilka kategorii tematycznych: skwer, rabata, nasadzenia przyuliczne, parklet, meble miejskie i donice, łąka kwietna, ochrona zieleni istniejącej oraz park. W ostatniej kategorii z uwagi na znaczącą rolę wnioskowanych terenów w przestrzeni miasta i znaczenie dla mieszkańców, zdecydowano o sfinansowaniu tylko dokumentacji projektowej, która powstanie w wyniku szeroko prowadzonych konsultacji, z udziałem okolicznych mieszkańców, uwzględniając ich pomysły i oczekiwania.

Z pozostałych wyłoniono wnioski, które w największym stopniu spełniały przyjęte kryteria wyboru (udział zieleni, kontekst otoczenia, innowacyjność – pomysłowość, walory kompozycyjne, funkcjonalność) a ich realizacja znacząco podniesie jakość zieleni miasta w różnych aspektach.

Ostatecznie do realizacji wybrano:

 

Modelowa ochrona alei kasztanowców przy ul. Świętochowskiego w Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie – po szczegółowej inwentaryzacji pod kontrolą inspektora nadzoru wykonano prace pielęgnacyjne w koronach drzew tj; usunięcie posuszu, redukcje koron, zabezpieczenie ubytków u 45 szt. drzew. W ramach działań zapobiegających rozwojowi szrotówka kasztanowcowiaczka umieszczono na pniach 60 szt. pułapek lepowych oraz 90 szt. pułapek feromonowych w koronach drzew, a także zamontowano 30 szt. budek lęgowych.

 

Nasadzenia przyuliczne – to druga co do liczebności kategoria wśród zgłaszanych wniosków, co wskazuje na duże znaczenie tego zagadnienia dla mieszkańców. Były to głównie propozycje nasadzeń wzdłuż głównych arterii miasta, ścieżek rowerowych oraz w wielu miejscach, gdzie obecnie znajdują się jedynie trawniki. Do realizacji wybrano następujące lokalizacje:

  • Al. Solidarności – projekt opracowano dla całej długości ulicy, ale ze względu na bardzo dużą powierzchnię, nasadzenia zostaną przeprowadzone na dwóch odcinkach między węzłem Poniatowskiego/Smorawińskiego a rondem im. Kuklińskiego oraz na odcinku od Ul. Dolnej 3 Maja do ul. Wodopojnej,
  • ul. Witosa – nasadzenia kontynuowane będą od granic miasta jako przedłużenie już istniejących,
  • ul. Bielskiego – mieszkańcy wnioskowali o uzupełnienie istniejących drzew, które wzbogacą się rabatą z krzewów,
  • ul. Roztocze zyska nowe aranżacje w pięciu miejscach, zaplanowano rabaty mieszane
    i nasadzenia drzew,
  • ul. Stadionowa (Lubelskiego Lipca).

W pierwszym etapie pojawią się rabaty krzewiaste z drzewami. Łącznie w pasach drogowych pojawi się 123 drzewa, 12 710 krzewów, 2 100 bylin na prawie 7 000 m² powierzchni.

 

Meble miejskie – wnioski dotyczące ustawienia w Śródmieściu wielofunkcyjnych donic i mebli miejskich zostały połączone we wspólny program. Powstają niewielkie przestrzenie w następujących lokalizacjach:

  • ul. Sądowa – rozwiązanie problemu nieprawidłowego parkowania samochodów,
  • ul. Lipowa/Chopina,
  • ul. Głęboka/Narutowicza,
  • ul. Narutowicza,
  • ul. Zamojska – wyeliminowanie parkowania w miejscach do tego nie przeznaczonych,
  • ul. Grottgera jest przykładem bardzo pozytywnej przemiany w ulicę z całkowitym wyeliminowaniem parkowania i przypisaniem zupełnie nowych funkcji.

 

Parklet – to „kieszonkowy” ogródek uliczny o powierzchni jednego lub dwóch miejsc parkingowych. Instalacja służy jako miejsce odpoczynku w centrum miasta, wśród gęstej zabudowy gdzie brak jest zieleni przyulicznej. Parklety pojawią się w 3 miejscach:

  • przy ul. Świętoduskiej,
  • przy ul. Lubartowskiej (obok Ratusza),
  • na ul. Zamojskiej – gdzie uzupełnią rozstawione już meble miejskie.

 

Łąka kwietna – to eksperymentalny projekt ukwiecenia pasa drogowego poprzez wysiew nasion roślin łąkowych, alternatywne rozwiązanie, mające na celu zwiększenie bioróżnorodności w ekosystemie miasta. Ta forma roślinna z punktu widzenia przyrodniczego jest bardziej wartościowa niż zwyczajny trawnik. Charakteryzuje się wysoką produktywnością tlenu i pochłania więcej zanieczyszczeń. Łąki kwietne cenione są przede wszystkim za swoje walory ozdobne w okresie kwitnienia a także obecność roślin owadopylnych (niealergicznych). Łąka kwietna w Lublinie pojawiła się przy ul. Bernardyńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Zamojską.

 

Rabata przy ul. Ogrodowej – kompozycja z kwitnących krzewów i bylin traktowana jako spójne wnętrze. Zadanie przewiduje przeprowadzenie prac całościowo, na wszystkich elementach roślinnych. Najpierw wykonano prace pielęgnacyjne w drzewostanie. Pod drzewami pojawią się rabaty mieszane złożone z bylin, krzewów i roślin cebulowych na 7 odcinkach ulicy i 6 rabat z krzewów. Dobór gatunkowy dostosowany jest do warunków świetlnych. Łącznie na 620 m² rabat przy ulicy Ogrodowej zakwitnie około 1200 szt. bylin, 780 szt. krzewów oraz 1200 roślin cebulowych.

 

Skwer przy ul. Montażowej – projekt zakłada stworzenie przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej dla osób starszych „plac dla seniorów” we wnętrzu międzyblokowym osiedla Tatary. Został on doceniony ze względu na kontekst otoczenia i funkcjonalność, w najbliższej okolicy od bardzo dawna zaznacza się brak wysokiej jakości dostępnych dla mieszkańców terenów zieleni urządzonej.

 

Skwer przy ul. Cyruliczej – innowacyjny pomysł stworzenia pierwszej w Polsce „zielonej sali wykładowej” dającej wiele możliwości działań aktywizujących mieszkańców. Autorom projektu przyświecała idea zwiększenia świadomości społecznej w sposobie korzystania z terenów zieleni. Ponadto projekt wpisuje się w Modelową Rewitalizację Podzamcza, obecnie na tym terenie brak jest urządzonych funkcjonalnie zielonych enklaw dla mieszkańców i turystów odwiedzających Lublin.

 

Skwer przy ul. Biedronki – został urządzony przy głównym ciągu pieszym łączącym osiedla Ruta i Łęgi. Większość prac budowlanych została już na tym terenie wykonana, środki z Zielonego Budżetu przeznaczono na kompleksowe uzupełnienie skweru zielenią przy zachowaniu jej roli w kompozycji całości. Teren został zaprojektowany jako funkcjonalna przestrzeń do wypoczynku i rekreacji dla różnych grup wiekowych mieszkańców, a elementy roślinne wzbogacą wzbogacą poszczególne enklawy do wypoczynku biernego i czynnego gdyż wyposażenie tego skweru jest dość bogate. Na rabatach rozpoczęło się sadzenie 22 drzew i ponad 1800 krzewów.

 

Skwer przy ul. Szwoleżerów – wniosek został wybrany ze względu na brak urządzonych terenów zieleni w najbliższej okolicy. W konsekwencji powstanie skwer o różnych funkcjach, mocno wzbogacony o elementy roślinne. Ze względu na połączenie zadań wykonywana jest jedna dokumentacja projektowa a realizacja rozpocznie się w roku przyszłym.

 

Dokumentacja projektowa (park na Felinie) – wniosek dotyczy terenu o ogromnym potencjale, możliwe jest tu urządzenie parku miejskiego dostosowanego do potrzeb mieszkańców całej dzielnicy Felin, jednak niezbędne jest przeprowadzenie warsztatów i konsultacji dla przyszłych użytkowników a następnie stworzenie dokumentacji projektowej. W związku ze znaczeniem tego terenu i jego roli dla dzielnicy Zespół Ekspertów zdecydował o przeznaczeniu środków na nową dokumentację projektową, wykonaną w konsultacji z mieszkańcami i obejmującą kompleksowo teren przyszłego parku. Tak więc na specjalnie utworzonej stronie internetowej http://przestrzendlafelina.pl/ można samodzielnie zaprojektować skwer przy ul. Jagiełły. Każdy może zaproponować rozkład ścieżek, charakter roślin w tej przestrzeni oraz wskazać aktywności jakim skwer ma służyć. Obecnie trwają prace podsumowujące wszystkie konsultacje i tworzenie pierwszej wersji projektu.

Dokumentacja projektowa „Lasek na Sławinie” – głównym celem opracowania dokumentacji projektowej będzie harmonijne wpisanie proponowanych przez wnioskodawców elementów wyposażenia w istniejący drzewostan, który powinien być przedmiotem troski i ochrony. Dzięki projektowi teren ten stanie się dostępny i przyjazny dla mieszkańców. Podobnie jak w przypadku wniosku dotyczącego parku na Felinie w związku ze znaczeniem tego terenu i jego roli dla dzielnicy Zespół Ekspertów zdecydował o przeznaczeniu środków na dokumentację projektową, wykonaną w konsultacji z mieszkańcami i obejmującą kompleksowo teren lasku.

 

Pierwsza edycja Zielonego Budżetu w liczbach

  • 4 skwery w różnych częściach miasta (ul. Montażowa, Cyrulicza, Szwoleżerów, Biedronki) z nową myślą i nowymi standardami dotyczącymi wyposażenia i roślinności,
  • nasadzenia w pasach drogowych, skwerach, rabatach i donicach – 213 drzew, ponad 17 000 krzewów, około 4 000 bylin na 14 000 m² powierzchni,
  • nowa ulica Ogrodowa – 3200 krzewów, bylin i roślin cebulowych na 620 m²,
  • miejsca o zupełnie nowym wyglądzie, wysokiej jakości – ul. Głęboka/ Narutowicza, Lipowa/Chopina, Zamojska, Grottgera,
  • miejsca z nowymi standardami dla pieszych, gdzie wyeliminowano parkowanie samochodów w miejscach do tego nie przeznaczonych – ul. Sądowa, Zamojska, Narutowicza,
  • 19 ławek i 20 donic rozstawionych w różnych konfiguracjach z otoczeniem zieleni tworzących enklawy do chwilowego oddechu w centrum miasta,
  • pierwsza łąka kwietna przy ul. Bernardyńskiej,
  • dokumentacje projektowe dla nowych terenów zieleni w dzielnicy Felin oraz Sławin.

 

designed by know-line.pl