Spotkanie
w czwartek 8 lutego 2018 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
CZWARTKI ZE SZTUKĄ
Spotkanie z historykiem sztuki
BIBLIA W OBRAZACH
Józef, syn Jakuba i ukochanej żony Racheli przyszedł na świat w ziemi Kanaan, ale niezbyt długo tam mieszkał. Jego bracia, a było ich dziesięciu – zarówno rodzonych, jak i przyrodnich – odczuwali zawiść z powodu wyjątkowego traktowania go przez ojca, toteż postanowili pozbyć się niewygodnego brata, sprzedając go do niewoli. Jakuba zaś utwierdzali w przekonaniu, że jego ulubiony syn został pożarty przez dzikie zwierzęta. Kilkunastoletni Józef został zatem wywieziony do Egiptu i tam kupił go Potifar, dowódca straży przybocznej faraona. Dość szybko nabrał on do Józefa zaufania, mimo iż ten był niewolnikiem, i powierzył mu zarządzanie własnym majątkiem. Młodzieniec zyskał też sławę jako ktoś, kto potrafi odczytywać sny – z jego pomocy w interpretacji sennych marzeń korzystał sam faraon, który, utwierdzony w przekonaniu o mądrości Józefa, powierzył mu wkrótce zarządzanie całym Egiptem.
Droga, jaką przebył najmłodszy syn Jakuba – od niewolnika do zarządcy bogatego kraju arabskiego – inspirowała artystów wielu epok i kręgów kulturowych, tym bardziej, że już od VI wieku osobę Józefa odczytywano jako prefigurację Chrystusa. Jego życie stało się więc tematem wielu cykli malarskich wchodzących w zakres sztuki chrześcijańskiej – od scen z handlarzami niewolników, przez konflikt z żona Potifara, odczytywanie snów faraona oraz zdobycie najwyższych godności w egipskiej społeczności, aż po sceny pogodzenia się z braćmi i sprowadzenia ich do jego nowej ojczyzny.
Izraelscy potomkowie Józefa pozostawali w ziemi egipskiej jeszcze przez niemal 400 lat od jego śmierci. Gdy jednak Egipcjanie, zapomniawszy o dawnych zasługach syna Jakuba, zaczęli prześladować mieszkających w ich kraju Izraelitów, ci postanowili niegościnny kraj opuścić i wrócić do ziemi przodków. Ich przywódcą w tym przedsięwzięciu stał się Mojżesz, syn lewity Amrama i jego żony Jokebed, adoptowany oraz wychowywany przez córkę faraona. To on właśnie otrzymał wyraźne polecenia od Boga, by uwolnić naród izraelski z egipskiej niewoli i doprowadzić go do Ziemi Obiecanej. Mojżesz wypełnił wolę Boga i, choć sam nie wszedł na teren Ziemi Obiecanej, doprowadził swój lud do jej granic. Poprzedzające ucieczkę z Egiptu plagi, jakie Bóg zesłał na Egipcjan, dramatyczne dla wojsk faraona przejście przez Morze Czerwone, manna z nieba, Tablice Praw wręczone Mojżeszowi przez Boga oraz wiele innych epizodów z niemal czterdziestoletniej wędrówki ludu izraelskiego do Kanaan stały się bogatym źródłem inspiracji zarówno dla malarzy, jak i rzeźbiarzy oraz grafików. Powstające przez wieki dzieła zachwycały nie tylko formą czy układem kompozycyjnym, ale też dokładnością, z jaką artyści przedstawiali w nich treści opisane w ostatnich rozdziałach Księgi Rodzaju oraz na kartach Księgi Wyjścia.