Spotkanie
w poniedziałek 12 marca 2018 r. od godz. 18:00
Wstęp wolny
Awangarda Lubelska
Wydawnictwo Polihymnia
zapraszają na spotkanie poświęcone
problemom prasowym i wydawniczym
W spotkaniu uczestniczyć będą m.in.
Krzysztof Stankiewicz – redaktor naczelny „Awangardy Lubelskiej”
Zbigniew Miazga – sekretarz redakcji „Awangardy Lubelskiej”
Tomasz Orkiszewski – prezes Wydawnictwa „Polihymnia”
Czytelnictwo prasy w Polsce, a także i w samym Lublinie, od lat systematycznie spada. Podobnie zresztą, jak i czytelnictwo książek, choć na rynek trafiają coraz to nowe książki. I to w dużych ilościach.
Jak się rzekło, codziennych gazet czytamy coraz mniej. Jednocześnie powstają coraz to nowe pisma, bardzo często rozdawane bezpłatnie i tych jest na rynku czytelniczym też coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje. Jaki udział w tym procesie mają tzw. media społecznościowe? Czym różnią się od siebie te rodzaje nośników informacji?
O tym właśnie toczyć będzie się dyskusja na spotkaniu w Domu Kultury LSM, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych ta tematyką.
„Awangarda Lubelska” powstała ponad 8 lat temu. Przez ten czas do rąk Czytelników trafiło 99 numerów tego pisma, a jubileuszowe, setne wydanie pachnie jeszcze drukarską farbą, Chcąc zaznaczyć ten fakt, zespół redakcyjny wraz z Wydawnictwem Polihymnia wydającym pismo, razem z przyjaciółmi redakcji, przygotował spotkanie w Domu Kultury LSM, na które zaprasza wszystkich stałych Czytelników, ale także osoby zainteresowane naszym pismem.
„Awangardę Lubelską” od początku swego istnienia tworzy zespół: Krzysztof Stankiewicz (redaktor naczelny), Janusz Kawałko (zastępca redaktora naczelnego), Zbigniew Miazga (sekretarz redakcji) oraz Tomasz Orkiszewski (prezes Wydawnictwa).
Wydawnictwo „Polihymnia” powstało w 1991roku, początkowo z myślą o drukowaniu wydawnictw muzycznych, potem „Polihymnia” zaczęła wydawać periodyki, m.in. „Awangardę Lubelską”, książki, kalendarze i inne wydawnictwa.
Wydawnictwo „Polihymnia” zaczęło funkcjonować w Alei Róż, a następnie przeniesione zostało pod obecny adres: ul Deszczowa 19. Jego założycielem i prezesem od początku aż do dziś jest Tomasz Orkiszewski, z wykształcenia muzyk. Stąd też, wśród wydawnictw „Polihymnii” najwięcej było i jest tych muzycznych.
„Polihymnia” prowadzi działalność wydawniczą i poligraficzną, wydaje periodyki, kalendarze i wiele książek, również lubelskich autorów, zwłaszcza lubelskich dziennikarzy. Świadczy też usługi introligatorskie, kopiowanie oraz nadruk płyt CD i DVD.
Krzysztof Ryszard Stankiewicz
– (stan, lux) dziennikarz, SDP, SD RP. Od 1972 r. pracował w„Kurierze Lubelskim”. Pełnił różne funkcje, w okresie 1991-1997 był członkiem kolegium redakcyjnego. Inicjator dodatku turystycznego „Tramp” w gazecie. Od początku lat 80. współpracował z „Kurierem Polskim” i „Polską Gazetą Transportową”. Był sekretarzem redakcji „Nowego Lublina”oraz redaktorem naczelnym „Miesięcznika Lubelskiego”. Od 2009 r. redaktor naczeIny miesięcznika społecznego poświęconego nauce, kulturze, biznesowi i turystyce pt. „Awangarda Lubelska”. W 1979 r. został laureatem II nagrody (pierwszej nie przyznano) konkursu ogólnopolskiego na reportaż pod hasłem „Linia Hutniczo-Siarkowa”, ogłoszonego przez władze Zamościa, za pracę pt. Ani jednego drzewa. Zdobywca Nagrody Młodych przyznawanej przez oddział lubelski SDP w 1981 r. Swoje pasje krajoznawcze realizował w podróżach, z których w lokalnej prasie zamieszczał reportaże i wydawał Książki, m.in. Opowieści z dreszczykiem (2006), Globtroter w trampkach (2008), W 40 lat dookoła świata (2012). W latach 2000-2003 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu oddziału SD RP w Lublinie.
Zbigniew Miazga.
Urodził 11 marca 1945 r. we Frampolu, woj. lubelskie. Ukończył LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, studiował pedagogikę i filologię polską na UMCS (mgr, 1968); absolwent Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa UW. Był działaczem ZHP i ZSP. W latach 1967-1968 współredagował studencką kolumnę w „Kurierze Lubelskim” pt. „Konfrontacje” i prowadził „Kronikę Studencką” w „Sztandarze Ludu”. Współpracował z tygodnikiem „ITD”. Pracę zawodową podjął w 1968 r. w „Sztandarze Ludu”. Do 2000 r. w tej redakcji, również po zmianie tytułu na „Dziennik Wschodni”, kierował działem kultury i pełnił funkcje redaktorskie. Z tego okresu pochodzą jego reportaże poświęcone wydarzeniom z przeszłości i teraźniejszości Lubelszczyzny, nagradzane na konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Opublikował je w tomie Tam, gdzie diabeł pilnuje okowity (KAW, 1986) oraz w książce zbiorowej Górnicze przedwiośnie (Pół kilometra w głąb ziemi. WLub 1976). W formie książkowej ukazały się jego publikacje: Zdarzyło się. Lublin 1944 (Lublin, 2004), Poczet piekarzy polskich (2007). Od 1999 r. prowadził ogólnopolski miesięcznik „Piekarz Polski”. Od 2009 r. pracuje w zespole wydającym miesięcznik społeczno-kulturalny „Awangarda Lubelska”. Był i jest czynnym członkiem organizacji dziennikarskich – SDP i SD RP (był prezesem Lubelskiego Oddziału) i klubów twórczych. Z jego inicjatywy powstał żywotny Klub Patronów nad statkiem „Lublin II”. Uczestniczy w pracach Rotary Club Lublin – Centrum, współredaguje pismo „Rotarianin” wychodzące we Wrocławiu.
Tomasz Orkiszewski
jest wydawcą, ale także dyrygentem chóralnym, aranżerem, organistą. Jest absolwentem Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Dyrygenturę chóralną ukończył w klasie prof. Kazimierza Górskiego.
Początkowo pracował w parafiach jako organista i dyrygent. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Potem założył Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia w Lublinie i jest jego prezesem. W 1999 r. założył Chór i Orkiestrę Kameralną „Iubilaeum”, z którymi, jako dyrygent, zrealizował wiele projektów artystycznych. Na potrzeby zespołu opracował kilkadziesiąt utworów muzyki polskiej, która stanowi główny nurt artystyczny zespołu. Także z „Cameratą Lubelską” współpracuje od początku powstania. początkowo jako wokalista, potem aranżer utworów i dyrygent.
Tomasz Orkiszewski jako wydawca jest inicjatorem wielu publikacji ważnych dla polskiej i europejskiej kultury muzycznej. W dziedzinie działalności wydawniczej współpracuje z wieloma uniwersytetami muzycznymi w Polsce.
W 2016 roku, za wybitny wkład w rozwój kultury polskiej, Tomasz Orkiszewski został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.