George Clinton & Parliament Funkadelic pierwszą z gwiazd Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2018
Artysta nazywany najwybitniejszym prekursorem muzyki funk, członek Rock & Roll Hall of Fame, klawiszowiec, wokalista, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny – George Clinton & Parliament Funkadelic jedną z gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Artysta i jego ponad dwudziestoosobowa orkiestra wystąpią w Lublinie na jedynym koncercie w Polsce.
W świecie muzycznym hasło „żywa legenda” często bywa nadużywane, zwłaszcza obecnie, kiedy co drugi młody wykonawca aspiruje do tego tytułu już po wydaniu pierwszej płyty. Lista tych prawdziwych legend i ikon muzyki jest znacznie krótsza, ale George Clinton z pewnością się na niej znajduje.
Wraz z Jamesem Brownem i Sly’em Stone’em (Sly and the Family Stone) uznawany jest za ojca i głównego propagatora muzyki funk. Znany jest też oczywiście jako lider i założyciel kultowych grup Parliament i Funkadelic, z którymi koncertował na całym świecie. Na koncie ma szereg bestsellerowych albumów (w samych Stanach Zjednoczonych w latach 70. wydał kolejno po sobie kilka płyt, które pokryły się złotem lub platyną, w tym tak ważne dla światowej muzyki krążki jak „Mothership connection”, „One nation under a groove” czy „Uncle Jam wants you”). Na przestrzeni lat przez składy Parliament oraz Funkadelic przewinęła się długa lista doskonałych muzyków – wokalistów i instrumentalistów. Można tu wspomnieć choćby o takich tuzach jak Maceo Parker, Eddie Hazel czy bracia Catfish, Glen oraz Bootsy Collins. Muzyka funky zawsze była głównym motorem napędowym Clintona i jego orkiestr, natomiast w różnych okresach swojej aktywności artysta eksplorował też takie nurty jak np. acid jazz, soul, r’n’b czy blues. W latach 60. muzyk pracował także jako kompozytor i songwriter w legendarnej wytwórni Motown, w okresie jej największej świetności w Detroit.
yśląc o George’u Clintonie nie sposób nie wspomnieć o dziesiątkach spektakularnych kooperacji i specjalnych projektów, w które się angażował. Ta lista jest iście imponująca, ponieważ muzyk współpracował m.in. z takimi zespołami i artystami jak: Red Hot Chili Peppers, Primal Scream, Wu-Tang Clan, Tupac Shakur, Snoop Dogg, Carlos Santana, Kendrick Lamar. Dla przykładu debiutancki album Red Hot Chili Peppers, czyli słynne „Freaky Styley”, produkował właśnie Clinton. W latach 90. cała śmietanka amerykańskiego hip-hopu zapraszała artystę do swoich produkcji – z Wu-Tang Clan zarejestrował „Wolves”, z Ice Cube’em „Bop Gun”, z Outcast „Synthesizer”, a z Tupakiem choćby „Can’t C me” ze słynnego albumu „All eyes on me”. Jeden z największych hitów Snoop Dogga „Who am I” oparty jest na kultowym numerze Clintona „Atomic dog”. Takich kooperacji można wymienić naprawdę sporo.
W 1997 roku Clinton stał się członkiem Rock & Roll Hall of Fame, najbardziej elitarnej i prestiżowej instytucji muzycznej/muzeum na świecie.
Multiinstrumentalista, wokalista, autor tekstów, prekursor stylu P-Funk. Do Lublina przyjedzie na jedyny polski koncert ze swoją ponad dwudziestoosobową orkiestrą.
Już niebawem kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku Wschód Kultury – Inne Brzmienia zaproponuje program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic.
***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.