Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Kultury (2/3 czerwca 2018), jest zdecydowanie ul. Podwale. Wspólna praca wielu artystów i twórców przemieni tę przestrzeń w krainę krawiectwa. Znajdziemy tam krawaty, tkaniny, futra, maszyny do szycia i drobne akcesoria krawieckie w rozmiarze XXL.
Wąskie wnęki jednego z ceglanych murów zmienią się w okna, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków, czy kieszeni. Tekstury wykonane zostaną pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu KUL oraz słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Ci sami autorzy na Podwalu uszyją także Krawatoskadę. Kakofonia barw, multiplikacja obiektu, wszechobecny ruch – instalacja o charakterze potoku, który popłynie specjalnie na tę jedną noc w roku, poniesie ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców z „Akcji krawat”. Mieszkańcy Lublina i przyjaciele Nocy Kultury z całej Polski, już od marca przynosili i przysyłali do Warsztatów Kultury w Lublinie krawaty, dzieląc się przy tym związanymi z nimi historiami. Właśnie z nich powstanie ta wyjątkowa instalacja artystyczna.
Drobiazgi by Fruit of the Lump z pewnością wywołają uśmiech na twarzach uczestników Nocy Kultury. Przysłowiowe drobiazgi urosną bowiem do rozmiaru XXL. Na Podwalu zobaczymy przeskalowane akcesoria krawieckie, czyli wielkie nożyce, szpulkę na nici i gigantyczną agrafkę.
Ekspres w wykonaniu Kamila Stańczaka to instalacja artystyczna odwołująca się do naszych doświadczeń z zamkiem błyskawicznym. Pewnie każdy nie raz doświadczył uczucia towarzyszącego zapinaniu zepsutego zamka w kurtce, czy bluzie… a gdyby taka przygoda przydarzyła się drzewom…?
Krawieckie Podwale nie mogłoby się bez nich obejść. Zobaczymy i usłyszymy Maszynownię – instalację ze starych maszyn do szycia, której towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa (Paweł Romańczuk).
Przemierzając ulicę Podwale możemy natknąć się na dość ekscentryczną postać – Szmaciarza. Przesiąknięta oparami ziół, odstraszająca wszelkie złe nastroje, krocząca ulicą szmaciana kukła, to instalacja nawiązująca do średniowiecznych lekarzy. Wykonają ją pod kierunkiem Agnieszki Kułakstudenci Architektury Krajobrazu KUL. Ci sami studenci przygotują także gąbczaste Organelle oraz Stretching, czyli obiekt rozciągnięty do granic możliwości.
Na Podwalu zobaczymy także instalację Wolność, Panie! wykonaną przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie. Projekt nawiąże do tradycji krawiectwa i reformy obyczajów, która nie ominęła branży tekstylnej. Będzie to jednocześnie symbol wolności i swobody kobiet, które równo 100 lat temu otrzymały w Polsce prawa wyborcze.
Kobiecym akcentem będą także Sukiennice haute couture, czyli prezentacja artystycznych sukien wykonanych z niecodziennych materiałów (m.in. żywy materiał roślinny, czy potłuczona ceramika).
Nocowanie.pl pomoże okryć puszystym różowym futrem część ulicy. Gdzie dokładnie? Przekonacie się 2 czerwca. Futrzane akcenty od naszego sponsora znajdziemy też na Błoniach pod Zamkiem, gdzie powstanie strefa relaksu. To stworzona specjalnie dla uczestników Nocy Kultury przestrzeń, gdzie będzie można wypocząć na puszystym dywanie z miękkiego futra lub na leżaku. W tym czasie dzieci będą miały okazję wziąć udział w zabawach i warsztatach w Strefie Twórczości i Inspiracji. Przytulnie, miło, spokojnie… Aż chce się przysiąść i odpocząć!