Dziewczyny zdobyły politechniki w światowy dzień kobiet w ICT

Data dodania: 24 kwiecień 2015

[b]3000 dziewczyn wzięło udział w kulminacji akcji "Dziewczyny na politechniki!" – Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn. Akcja organizowana przez Fundację Edukacyjna Perspektywy wraz z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych miała miejsce na 18 politechnikach i wydziałach ścisłych w całym kraju. Była to też okazja do świętowania Światowego Dnia Kobiet w ICT – przyszłe studentki miały okazję poznać radość programowania, poznać prawdziwe geek-girls oraz zaaplikować o udział w pierwszym w Polsce programie stypendialnym dla studentek informatyki – "Nowe technologie dla Dziewczyn".[/b]

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" zorganizowana została po raz ósmy. Na uczestniczki Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn czekało mnóstwo atrakcji: biegi w kasku, łaziki marsjańskie, walki robotów, drukarki 3D, drony, bolidy, gry miejskie, eksperymenty i spotkania z inspirującymi paniami-inżynierkami oraz ogólnopolska rywalizacja dla zapalonych fejsbukowiczek – "Wielka Bitwa na Selfie". Dziewczyny uczyły się też kodować, projektować, stepować, a nawet gotować…. potrawy kuchni molekularnej.

Przyszłe studentki mogły przekonać się, czy warto studiować na kierunkach inżynierskich, kogo tam spotkają i jak odnajdą się potem na rynku pracy. Zadawały mnóstwo pytań zgodnie z maksymą akcji "Dziewczyny na politechniki!": Wybieram mądrze. Sprawdzam opcje. Mogę wszystko!

[b]W tym roku podczas Dnia Otwartego szczególny nacisk położony został na kierunki informatyczne – także w związku ze Światowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w ICT, którego akcja "Dziewczyny na politechniki!" jest partnerem.[/b]

Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet – od kilku do kilkunastu procent. Dodatkowo, jak pokazuje raport "Kobiety na politechnikach 2015" – od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13. procent.

Dlatego też Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel zdecydowały się na wsparcie utalentowanych maturzystek i studentek wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną i stworzenie programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn". Inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Stypendystki otrzymają 12 000 pln (brutto) na rok, wsparcie mentorów i mentorek Intela oraz szansę na staż zawodowy.

Akcja "Dziewczyny na politechniki prowadzona jest od 2007 roku, można już zatem mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! – coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych, za sprawą udziału w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn, do podjęcia studiów technicznych. I tworzenia przyszłości technologicznej świata. M.in. dzięki kolejnym edycjom akcji, na polskich uczelniach technicznych studiuje ponad 20 000 dziewczyn więcej, podczas gdy ogólna liczba studentów w Polsce – ze względów demograficznych – maleje.

Akcji patornuje Pełnomocnik Rządu ds. równego traktowania oraz MNiSW, MEN, MAC MG, MPiPS oraz Urząd Patentowy RP.

Więcej informacji: www.dziewczynynapolitechniki.pl

designed by know-line.pl