[b]Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8-12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się dwadzieścia zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tonego Allena.[/b]
Festiwal obfitować będzie w bardzo bogaty i wielowątkowy program. Jak co roku zależy nam na uchwyceniu szerokiego spectrum najświeższych i najciekawszych zjawisk w światowej muzyce. Zjawisk funkcjonujących ponad granicami oraz wymykających się klasycznym podziałom gatunkowym i regułom.
Podczas najbliższej edycji będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Pierwsza z gwiazd to Einstürzende Neubauten – jeden z prekursorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elektronicznej. Założona w 1980 roku przez Blixę Bargelda formacja zaprezentuje w Lublinie przekrojowy materiał ze swojej bogatej dyskografii. Możemy się zatem spodziewać największych przebojów grupy, a sam koncert z pewnością stanie się jednym z największych wydarzeń muzycznego lata w Polsce. Drugim headlinerem będzie absolutna legenda sceny world music, jeden z ojców afrobeatu, sam Tony Allen. Ten wybitny perkusista, mieszkający dziś w Paryżu, zaprezentuje zarówno przebojowe utwory z najnowszej płyty „Film of life”, jak również starsze nagrania oparte na korzennej muzyce afrykańskiej połączonej z jazzem, funky czy reggae. Koncerty Tony’ego Allena gwarantują mistrzostwo wykonania oraz potężny ładunek pozytywnej energii.
Stałym modułem festiwalu jest prezentacja nietuzinkowych wytwórni muzycznych. W tym roku będziemy mieli przyjemność przybliżyć kultową czeską oficynę Guerilla Records. Lista artystów i albumów, jakie wydała oraz wypromowała wytwórnia naszych południowych sąsiadów, jest imponująca. Na jej szczycie jednak z pewnością znajdują się dwie legendy czeskiej alternatywy – zespoły, na których wychowało się już kilka pokoleń fanów, prawdziwe instytucje na rodzimej scenie. Chodzi oczywiście o grupy Plastic People of the Universe i DG 307. Z dumą możemy ogłosić, że oba te składy zaprezentują się na żywo w Lublinie podczas Innych Brzmień. Obok nich wystąpią przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr. Caligariho. Szykuje się zatem wydarzenie bez precedensu, gdyż od dawna nie było w Polsce tak kompleksowej prezentacji muzyki z tej części Europy.
Jak zwykle ważny filar festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. Wzorem lat ubiegłych zadbamy także o specjalne festiwalowe produkcje – projekty absolutnie premierowe i dedykowane Innym Brzmieniom.
Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.
O szczegółach będziemy informować już niebawem, sukcesywnie podając do wiadomości kolejne punkty programu, a tymczasem zapraszamy do udziału w comiesięcznych koncertach organizowanych w ramach Strefy Innych Brzmień (27 kwietnia – The Fruitcakes; 20 maja – Karbido i Andruchowycz „Atlas Estremo”).
***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.