[b]100 tys. zł stracili wczoraj mieszkańcy Lublina, którzy pozwolili oszukać się metodą na policjanta. Oszustom zaufało czworo mieszkańców miasta, doszło również do dwóch prób wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy podawali się za policjantów z KWP w Lublinie i CBŚP. Przypominamy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie![/b]
Lubelscy policjanci poszukują sprawców czterech oszustw i dwóch prób wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta. Do tych zdarzeń doszło wczoraj na terenie Lublina. We wszystkich przypadkach scenariusz był niemal identyczny. Sprawcy podając się za funkcjonariusza CBŚP lub KWP w Lublinie dzwonili do mieszkańców miasta. W rozmowie twierdzili, że potrzebują pomocy w zatrzymaniu grupy osób trudniących się wyłudzeniem pieniędzy. W tym celu osoby miały przekazać wszystkie swoje oszczędności i kosztowności skierowanemu na miejsce mężczyźnie – oszustowi podającemu się za policjanta. Po przeprowadzeniu działań pieniądze miały być niezwłocznie zwrócone właścicielom. Podczas większości ze zdarzeń sprawcy próbowali utrzymywać ciągły kontakt telefoniczny z poszkodowanymi. Zależało mi, aby osoby w trakcie zdarzenia nie skontaktowały się z kimś, kto mógłby udaremnić oszustwo.
Najwięcej stracił 66-letni lublinianin, którzy wypłacił z dwóch banków i przekazał oszustom 60 tys. złotych. Łącznie podczas czterech oszustw mieszkańcy Lublina stracili 100 tys. złotych. W dwóch przypadkach kobiety nabrały podejrzeń co do autentyczności osób z którymi rozmawiały i nie dały się oszukać.
Przypominamy osobom starszym o oszustach, którzy wykorzystują ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Pamiętajmy, że ich pomysłowość i przebiegłość jest nieograniczona. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem sie ofiarą naciągaczy. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie!
Policjanci w ramach działań profilaktycznych zwrócą się do instytucji państwowych, przychodni zdrowia oraz do księży. Funkcjonariusze chcą, aby w jak największej liczbie instytucji pojawiły się plakaty i ulotki informacyjne, przestrzegające przed oszustami. Dzielnicowi ponownie odwiedzą osoby starsze i wręczą im informacje na temat zagrożeń.
KG