Czy muzeum to miejsce wyłącznie dla wielkiej sztuki?

Data dodania: 09 listopad 2015

[b]Według Słownika Języka Polskiego PWN muzeum to instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw. A więc jest tam miejsce nie tylko na „Matejkę”, ale też na grzebień czy stary czajnik. Takie właśnie eksponaty znajdziemy w Muzeum Powszechnym Dzielnicy Kalinowszczyzna. [/b]

W Dworku Wincentego Pola od 12 listopada będziemy mogli poznać historię dzielnicy Kalinowszczyzna widzianą oczami jej mieszkańców. Opowiedzą nam ją eksponaty zgromadzone podczas „Skupu przedmiotów codziennego użytku”, prowadzonego przez Szymona Pietrasiewicza i Pawła Laufra w sierpniu 2014, w Domu Kultury „Narnia”. Skupowano wtedy wyłącznie rzeczy należące do mieszkańców Kalinowszczyzny lub pochodzące z tej dzielnicy. Do rangi eksponatu urosła para damskich spodni, bo właścicielka chodziła w nich na dancingi do lokalnego klubu, menażka starego harcerza czy projektor filmowy, kamera i filmy – własność pana, który amatorsko filmował rodzinne uroczystości i dzielnicę. W oparciu o przedmioty codziennego użytku organizatorzy wydobyli nieoficjalną historię, zebrali opowieści o miejscu, lokalne legendy, a przede wszystkim indywidualne wspomnienia, którymi podzielili się mieszkańcy. Wystawa jest więc odbiciem społeczności, która tam zamieszkuje i na tym właśnie skupia się Muzeum Powszechne Dzielnicy Kalinowszczyzna.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty historii mówionej, które poprowadzi Aleksandra Zińczuk. Udział w nich mogą wziąć osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane. Data i godzina warsztatów do uzgodnienia.

[b]Kiedy: [/b]
Wernisaż – 12 listopada 2015 | godz. 17:00
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2015 od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00
[b]Gdzie:[/b] Dworek Wincentego Pola – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 13
[b]Wstęp wolny[/b]

[b]Oprowadzanie kuratorskie:[/b] we wtorki i środy w godz. 10:00-14:00
[b]Zapisy na oprowadzanie oraz warsztaty:[/b] osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem wystawy z kuratorem, proszone są o wcześniejsze ustalenie terminu mailowo lss.residencies@gmail.com lub telefonicznie 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00).

„Muzeum Powszechne dzielnicy Kalinowszczyzna” jest projektem realizowanym w ramach programu rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

designed by know-line.pl