BOROWICZANIE 70. rocznica deportacji do obozów sowieckich

Data dodania: 05 styczeń 2016

[b]Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Lublin, ul. Uniwersytecka 1 zaprasza na finisaż wystawy „BOROWICZANIE 70. rocznica deportacji do obozów sowieckich” w sobotę ( 9 stycznia ) godz.13:30. W trakcie uroczystego podsumowania wystawy, będzie okazja aby podzielić się swoimi refleksjami związanymi z wystawą, tematem łagru z rodzinami Borowiczan.[/b]

Dla wszystkich, którzy wezmą udział w wydarzeniu przygotowaliśmy informator o wystawie.

Wystawa, prezentowana w celach byłego aresztu gestapo i tajnej policji sowieckiej, miała za zadanie uczcić pamięć i przybliżyć zwiedzającym dzieje obozu nr 270 w Borowiczach. Na ekspozycji zaprezentowano część borowiczańskiej kolekcji Mieczysława Jędruszczaka, byłego akowca (podporucznik, zastępca komendanta Armii Krajowej w Parczewie) i więźnia obozu w Borowiczach.

Na wystawie pokazano pamiątki osobiste, które przywieźli ze sobą do Polski byli łagiernicy, użyczone przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz z archiwów prywatnych. Na uwagę zasługują przedmioty kultu religijnego: różańce, rzeźba Matki Bożej i płaskorzeźba świętej Teresy, wizerunek głowy Chrystusa rysowany czarnym tuszem. Osobną grupę eksponatów stanowią przedmioty codziennego użytku, na przykład grzebień, papierośnica i pudełka na tytoń wykonane z blachy aluminiowej, łapcie z łyka, menażki (pośród nich jedna niemiecka, kupiona w Jogle od jeńca niemieckiego), pierścionek z włosia z oczkiem ze szczoteczki do zębów, pamiątkowe pudełko z przedstawieniem fragmentu obozu w Borowiczach, skrzynka z sosny syberyjskiej czy poniemiecka kurtka, w której Mieczysław Jędruszczak wracał do kraju. Ciekawymi dokumentami są pozwolenia i zaświadczenia wydane przez władze radzieckie i polskie łagiernikom powracającym do kraju. Wystawę uzupełniają: portrety więźniów rysowane przez Franciszka Kmitę, mapy z trasami transportów, rozmieszczeniem obozu nr 270 oraz relacje więźniów z transportu do łagrów, pobytu i powrotu do ojczyzny.
Barbara Oratowska

designed by know-line.pl