#1LNiedziela, 24 stycznia, godz. 16.00
[b]„Jeszcze dalej niż Północ”[/b]
Bilet wstępu: 12 i 10 zł
Urocza komedia, którą we Francji obejrzało 20 milionów widzów. „Jeszcze dalej niż Północ” to satyra na Francuzów z południa. Bohaterem filmu jest Philippe Abrams, średnio sytuowany, żonaty 40-latek, naczelnik poczty w urokliwej Prowansji, który stara się o przeniesienie na słoneczne Lazurowe Wybrzeże. Jednak jego życie dokonuje zwrotu o 180 stopni, gdy dopuszcza się w pracy pewnego nadużycia. Sprawa szybko wychodzi na jaw i powoduje, że Philippe zostaje z dnia na dzień przeniesiony (w jego pojęciu: zesłany) na dwa lata na pocztę do Bergues na północy Francji. A ponieważ jego żona i syn zostają na rodzinnym Południu, Philippe musi sam stawić czoło nowemu doświadczeniu. Pełen najgorszych przeczuć – bo dla Francuza Północ to jak nasze Bieszczady – pojawia się w Bergues. Czy rzeczywiście jest tam tak straszne, jak się tego spodziewa?
Komedia. Reż. Dany Boon, wyk.: Kad Merad, Dany Boon, Zoe Felix, Anne Marivin, Philipe Duquesne, Guy Lecluyse, prod.: Francja, czas proj.: 106 min
#2LNiedziela, 24 stycznia, godz. 18.00
[b]„El Club”[/b]
Bilet wstępu: 12 i 10 zł
Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz siostrą zakonną pędzi tu spokojne życie, którego największym wydarzeniem są gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?
* * *
Brutalna otwartość, z jaką w chilijskim dramacie społecznym „El Club” drąży się temat przestępstw popełnionych przez duchownych, szokuje i może prowadzić do błędnego wniosku, że chodzi w nim wyłącznie o obrzucenie Kościoła błotem. Rzeczywiście, lista grzechów wystawiona przez reżysera Pablo Larraina byłym księżom, odbywającym w domu odosobnienia coś na kształt pokuty, jest długa i kompromitująca. Od molestowania nieletnich, bicia i znęcania się nad dziećmi, po szantaże, zemstę polityczną i chciwość. Twórcy filmu zastanawiają się jednak nad czymś innym: Czy w tym upadłym świecie istnieje łaska przebaczenia? Czy naśladując akt stworzenia, da się oddzielić światło od ciemności?
(Janusz Wróblewski, Polityka, 13 października 2015)
Dramat. Reżyseria Pablo Larrain. Scenariusz Guillermo Calderon, Pablo Larrain, Daniel Villalobos. Zdjęcia Sergio Armstrong. Muzyka Carlos Cabezas. Wykonawcy Roberto Farias (Sandokan), Marcelo Alonso (ojciec Garcia), Antonia Zegers (siostra Monica), Alfredo Castro (ojciec Vidal). Produkcja Chile 2015. Czas projekcji: 98 min