[b]Sukcesy polskich lekkoatletów i wyniki juniorskiej biegaczki Ewy Swobody podczas Copernicus Cup 2016 rozbudziły emocje i oczekiwania polskich widzów przed zbliżającymi się brazylijskimi Igrzyskami Olimpijskimi w Rio. Inwestycje w dobre przygotowanie i najwyższą jakość obiektów treningowych jest kluczem do sukcesu. Stąd trwająca od kilku lat modernizacja stadionów w całym kraju, w tym w Lublinie.[/b]
Poprawa jakości polskiej infrastruktury sportowej, nad której jakością czuwa Polski Związek Lekkiej Atletyki, ma bezpośrednie przełożenie na zauważalną poprawę wyników naszych lekkoatletów.[i] – Coraz częściej [/i]– podkreśla Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [i]- zawodnicy i trenerzy świadomie wybierają obiekty, na których mogą trenować bezpiecznie uzyskując optymalne efekty. Stąd tak duży nacisk lokalnych władz i związków sportowych na modernizację infrastruktury, które w ciągu ostatnich kilku lat budowały liczne obiekty. [/i]
W sumie w ciągu ostatnich 3 lat w kraju zbudowano lub zmodernizowano ponad 300 ośrodków sportowych różnych kategorii, pozwalając na ubieganie się o organizację imprez rangi krajowej lub europejskiej.
Modernizacja hali lekkoatletycznej w COS Spała jest jednym z ważniejszych wydarzeń dla infrastruktury treningowej. To miejsce, wręcz kultowe, po wielu latach doczekało się kompleksowego remontu. [i]Nasza kadra olimpijska (i nie tylko) może teraz trenować w warunkach odpowiadających tym z czym stykają się później na arenach całego świata. Nowe oświetlenie, nowa bieżnia – można to porównać jedynie do perfekcyjnie zestrojonego bolidu formuły 1-[/i] wspomina Zbigniew Polakowski – Wiceprezes PZLA.
I chodzi tu nie tylko o największe obiekty i metropolie, lecz także o mniejsze miasta, w których powstały wspaniałe obiekty sportowe, czyniąc sportowy krajobraz Polski nowoczesnym i porównywalnym z Europą. Wiele obiektów nadal czeka na modernizację, w tym stadion miejski w Lublinie, który jest historycznym miejscem naszej infrastruktury lekkoatletycznej.
Najwyższe standardy również w Lublinie
Nowoczesny projekt, odpowiadający najwyższym standardom międzynarodowych organizacji, to podstawowy element aby nie tylko w komfortowych warunkach śledzić sportowe zmagania zawodników, lecz ubiegać się i uzyskać prawo do organizacji wydarzenia na skalę kraju lub Europy.
[i]- Kryte trybuny, budowa profilowanych bieżni czy naturalnego boiska piłkarskiego, to dziś już standard w większości nowoczesnych ośrodków sportowych –[/i] przyznaje Robert Burzycki, wiceprezes firmy Tamex, która specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów sportowych, a na swoim koncie ma ponad 1500 oddanych do użytku inwestycji, wśród nich certyfikowane stadiony lekkoatletyczne w Bydgoszczy, Spale, Zakopanem i Suwałkach.
W Lublinie po imponującej budowie Areny Lublin, który należy do jednych z najnowocześniejszych stadionów w kraju, wciąż stawia się na sport. W ciągu dwóch lat ma zostać zmodernizowany obiekt lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego, który ma to być swoistym uzupełnieniem istniejącego zaplecza sportowego czyli Basenu Olimpijskiego, Hali Lodowej i właśnie Areny Lublin.
Lubliński obiekt ma zostać dostosowany do wymagań IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) dla kategorii III A, co umożliwi uzyskanie licencji na organizację imprez sportowych takich jak Mistrzostwa Polski Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Seniorów oraz mityngów międzynarodowych.