Sesja weekendowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

Data dodania: 01 kwiecień 2016

[b]Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki tradycyjnej i chcesz doskonalić swoje umiejętności muzyczne, 8-10 kwietnia będzie ku temu doskonała okazja. Możesz dołączyć do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego i przez trzy dni próbować swoich sił wspólnie z innymi.[/b]

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają w weekend 8-10 kwietnia do udziału w warsztatach instrumentalnych w ramach Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone będą nauce muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny w formie niestylizowanej. Uczestnicy pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu), a więc nie jest wymagana umiejętność czytania nut.

Pograć z Orkiestrą może każdy kto chce rozwijać swoją muzykalność, praktykować pasje muzyczne i gra w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet lub akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia. Wymagany wiek uczestników – powyżej 15 lat.

[b]Harmonogram prac:[/b]
8 kwietnia, piątek, 18:00-20:00 | Pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11
9 kwietnia, sobota, 11:00-13:00 (I sesja) i 14:30-16:30 (II sesja) | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa (II piętro)
10 kwietnia, niedziela, 12:00-15:00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa (II piętro)

[b]Zapisy i szczegółowe informacje:[/b] orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl
W temacie wiadomości należy zaznaczyć grupę, której zgłoszenie dotyczy (instrumenty dęte, skrzypce, sekcja rytmiczna). Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają osoby zaangażowane już w prace Orkiestry. Prosimy o zabranie własnych instrumentów.
[b]Wiek uczestników:[/b] 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców).
[b]Udział bezpłatny[/b]

[b]Grupy warsztatowe:[/b]

[b]Instrumenty dęte poprowadzi Marcin Kabat Kowalczuk[/b] – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.

[b]Skrzypce poprowadzi Maciej Filipczuk[/b] – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz, i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

[b]Sekcja rytmiczna (basy, bębny) prowadzą Edyta Piekarczyk i Krzysztof Butryn[/b] – członkowie Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, uczniowie wiejskich muzyków tradycyjnych (Stanisław Głaz, Bronisław Bida), twórcy i animatorzy wielu projektów edukacyjno-artystycznych, dedykowanych badaniu i wykonawstwu tradycyjnej muzyki instrumentalnej. Współpraca: Mateusz Borny, Piotr Deptuła – członkowie kapeli Mateusza Bornego z Podzamcza.

[b]Kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska[/b] – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001–2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r.

[b]Zapraszamy również do udziału w cyklicznych spotkaniach Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego:[/b]
[b]Kiedy:[/b] 5, 12, 19 oraz 26 kwietnia, 16:00
[b]Gdzie:[/b] Warsztaty Kultury w Lublinie ul. Grodzka 5a

Więcej na stronie www.warsztatykultury.pl

designed by know-line.pl