1 kwietnia – Start programu „Rodzina 500+”

Data dodania: 01 kwiecień 2016

[b]Od dziś (1 kwietnia) rozpoczyna się nabór wniosków w ramach programu Rodzina 500+. Złożenie wniosku w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. (włącznie) gwarantuje przyznanie świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r. Ustalenie prawa i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi w terminie maksymalnie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.[/b]

Wnioski należy złożyć w miejscu zamieszkania. [b]W Lublinie do dyspozycji mieszkańców utworzono 37 specjalnych punktów, gdzie będzie można złożyć wymagane dokumenty.[/b] Możliwe jest także wysłanie wniosku za pośrednictwem poczty i elektronicznie za pomocą Portalu Informacyjno-Usługowego emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pue.zus.pl), ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

Wniosek o świadczenie może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Świadczenie przysługuje na jedynaka lub pierwsze dziecko w rodzinie gdy dochód na osobę
w rodzinie nie przekracza miesięcznie kwoty 800 zł netto, a jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 1200 zł netto.Na drugie i kolejne dziecko świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu rodziny.

[b]Uwaga![/b] Do dochodu rodziny wlicza się alimenty, a także świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz dzieci.

[b]Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 r., czyli od dzisiaj.[/b] Złożenie wniosku w okresie
od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. (włącznie) gwarantuje przyznanie świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r. Ustalenie prawa i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi w terminie maksymalnie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.

[b]Wnioski składa się w miejscu zamieszkania osobiście (w Lublinie w 37 wyznaczonych punktach), za pośrednictwem poczty lub elektronicznie[/b] za pomocą Portalu Informacyjno-Usługowego emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pue.zus.pl), ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

Do realizacji programu Rodzina 500 + przystąpiły m.in. następujące banki: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Milenium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA. Zatem rodzic lub opiekun będzie mógł za pomocą serwisu internetowego swojego banku złożyć wniosek o świadczenie „Rodzina 500+”. Rolą banku w tym procesie jest udostępnienie i wysłanie wniosku. Bank nie będzie gromadził i weryfikował żadnych danych z wniosku czy też dołączonych do niego załączników. Dalsza obsługa wniosku będzie prowadzona przez realizatora programu ( w przypadku Lublina przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie) i to on będzie informował o przyznaniu świadczenia jak również wypłacał świadczenie.

We wniosku podajemy dane osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia wychowawczego, w tym m.in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, adres oraz dane dzieci pozostających na utrzymaniu. W przypadku, gdy rodzina ubiega się o świadczenie wychowawcze na jedynaka lub pierwsze dziecko musi dołączyć do wniosku odpowiednie załączniki (oświadczenia) dotyczące osiągniętych dochodów wypełnione przez członków rodziny, o ile osiąga dochody inne niż opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeśli wnioskujemy o świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie musimy dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów.

[b]Ważne![/b] We wniosku podajemy również numer rachunku bankowego na który ma nastąpić przelew świadczenia. Podajemy także numer telefonu kontaktowego do siebie (mimo, że jest to pole nieobowiązkowe) – ułatwi to urzędnikom kontakt w przypadku konieczności wyjaśnienia pewnych kwestii, czy też dołączenia dodatkowych dokumentów.

designed by know-line.pl