[b]8. Lublin Jazz Festiwal odbędzie się 17-24 kwietnia 2016 r. Pełny Festiwalu można znaleźć w zakładce Festiwal>Program, natomiast informacje o cenach i zakupie biletów w zakładce Festiwal>Bilety jak i w opisie poszczególnych wydarzeń, które wymienione są w formie Kalendarium na stronie głównej lublinjazz.pl[/b]
[b]Lublin Jazz Festiwal[/b] jest imprezą cykliczną, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez muzycznych w Polsce i w Europie. Organizatorom od początku towarzyszyła idea prezentowania różnych twarzy współczesnej muzyki synkopowanej. Stąd pomysł, aby obok gwiazd i muzyków już uznanych (w tym roku:[b] Manu Katché, Marcus Strickland[/b]), występowali artyści dopiero rozpoczynający karierę ([b]Derek Brown, Shalosh, Namby Pamby Boy[/b]). Ten sam pomysł także stoi za postawieniem na wielogatunkowość i zróżnicowanie brzmieniowe prezentowanego materiału. Tym razem na Festiwalu wystąpią zarówno wykonawcy osadzeni w tradycji grania akustycznego ([b]Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, Oleś Brothers & Antoni „Ziut” Gralak[/b]), jak i wykorzystujący brzmienia elektroniczne ([b]Jimi Tenor & Kabu Kabu, Automatik[/b]). Propozycja artystów bliskich głównego nurtu jazzu ([b]kwartet Marcus Strickland’s Twi-Life[/b]) zostanie dopełniona o projekt weteranów sceny free improv ([b]trio Brötzmann – Swell – Nilssen-Love, Chicago Underground Duo[/b]).
Zgodnie z coraz wyraźniej objawiającą się w świecie tendencją do rewitalizacji starych nagrań i przedstawiania ich w nowych opracowaniach, podczas festiwalu zaprezentowany zostanie premierowy materiał z płyty [b]Michała Urbaniaka „Constellation: In Concert” z roku 1973[/b]. Krążek należy do kanonicznej serii Polish Jazz i stanowi kamień milowy polskiej muzyki improwizowanej. Przedstawienia swojej wizji muzyki z tego albumu podjął się zespół, który przyjął nazwę NEW CONSTELLATION, w składzie: [b]Adam Bałdych i Piotr Orzechowski[/b], którym towarzyszyć będą: Alan Wykpisz, Paweł Dobrowolski, Mateusz Śliwa i Marek Kądziela. Gościnnie wystąpi lider oryginalnego Constellation – [b]Michał Urbaniak![/b]
Tego rodzaju inicjatywa stała się już tradycją lubelskiej imprezy. W ubiegłym roku publiczność mogła wysłuchać odświeżoną przez zespół Jazzpospolita wersję „Winobrania” Zbigniewa Namysłowskiego, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją samego kompozytora i słuchaczy.
W nurcie sięgania do rodzimej tradycji jazzowej mieści się także projekt [b]„Jeszcze Komeda”[/b], który został przygotowany przez formację [b]Made In Jazz UMCS[/b]. W jej skład wchodzą studenci Wydziału Artystycznego UMCS, pod kierownictwem [b]Mariusza Bogdanowicza[/b].
Cykl [b]„Jazz w mieście”[/b] poszerza przestrzeń, w której słychać muzykę. Lublin Jazz Festiwal integruje bowiem różne wymiary przestrzeni miejskiej, poprzez wychodzenie z koncertami poza ściany Centrum Kultury, w którym usytuowana jest scena główna imprezy. Muzycy zaproszeni zostali do prezentowania swoich projektów zarówno w sakralnej przestrzeni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ([b]trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl[/b]), jak i w świeckich murach lubelskich kawiarni, klubów i teatrów ([b]Shalosh, Derek Brown, Ksawery Wójcicki[/b]).
Program ósmej edycji naszego festiwalu dopełnia spotkanie z [b]Tomaszem Lachem[/b], redaktorem i autorem książek poświęconych postaci Krzysztofa Komedy (prowadzenie [b]Rafał Księżyk[/b]) oraz wystawa fotografii [b]Macieja Nowaka: „Jazz w Wielkim Mieście. Fotografując Nowy Jork”[/b].
tekst – Maciej Nowak
(lublinjazz.pl)