[b]21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” już po raz drugi włącza się w ogólnopolską akcję „Bilet za grosze”. W Bramie Grodzkiej 21 maja będzie można obejrzeć spektakl „Trzy opowiadania i muzyka” Teatru NN.[/b]
W ubiegłym roku jego cena (250 groszy) nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się z kolei do rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów – Williama Shakespeare’a.
Bilety w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł) będzie można kupić osobiście w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.
[b]W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” zobaczyć będzie można spektakl „Trzy opowiadania i muzyka” Teatru NN. Jest to adaptacja krótkich opowiadań I.B. Singera z muzyką na żywo kapeli „SieGra".[/b] Teatr NN od wielu lat prezentuje na scenie adaptacje opowiadań I.B. Singera. Ich wspólną cechą jest prostota formy i minimalizm: brak scenografii, rekwizytów, oszczędna gra świateł. Jeden aktor i towarzyszący mu muzyk. Przedstawienia nie potrzebują specjalnych warunków – mogą być grane niemal wszędzie, istotna jest bowiem sama opowieść i grana na żywo muzyka. Dotychczas każdemu spektaklowi przypisany był tylko jeden instrument, który budował specyficzny klimat i dialogował z aktorem. W najnowszej prezentacji trzy Singerowskie historie opowiada również jeden aktor – Witold Dąbrowski, jednak tym razem towarzyszą mu aż trzej muzycy: Jarosław Adamów (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon). Reżyserem spektaklu jest Tomasz Pietrasiewicz.
[b]Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona, podobnie jak w ubiegłym roku, tylko w kasach teatrów.[/b]
Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które wystawione zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego, będzie można znaleźć od 1 maja na stronie Instytutu Teatralnego http://www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie http://www.dzienteatrupublicznego.pl.
Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
(lublin.eu)
(Zdjęcie: Marta_Kuśmierz.)