W poniedziałek 5 września w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, odbędzie się przedpremierowe spotkanie promujące książkę „Rodowód” Ester Singer Kreitman- starszej siostry braci Isaaca Bashevisa i Israela Singerów.
W spotkaniu weźmie udział Hazel Karr, wnuczka autorki. Książka w tłumaczeniu Natalii Moskal ukaże się 5 października nakładem wydawnictw Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Fame Art.
Zbiór opowiadań „Rodowód” to pierwsze tak obszerne tłumaczenie książkowe Ester Kreitman, które ukaże się w Polsce. Wcześniej zostały opublikowane jedynie fragmenty jej twórczości w tłumaczeniu Magdaleny Ruty. Ester Kreitman jako pierwsza w rodzinie Singerów sięgnęła po pióro, jednak czasy, w których żyła oraz obowiązujące wówczas normy społeczne nie sprzyjały rozkwitowi jej kariery.
W ramach przedpremiery książki, 5 września o godz.17.00 w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Narutowicza 4, odbędzie się spotkanie z Hazel Karr, wnuczką Ester Singer Kreitman.
Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.
Hazel Karr odwiedzi Polskę na specjalne zaproszenie lublinianki, Natalii Moskal, która zafascynowana twórczością Ester Kreitman doprowadziła do wydania opowiadań „Rodowód” na polskim rynku. Merytoryczną opiekę nad przekładem objęła profesor nauk humanistycznych Monika Adamczyk-Garbowska, anglistka oraz specjalistka języka jidysz.
Książka „Rodowód” podzielona jest na dwie części – pierwsza z nich to „Opowiadania ze sztetł”, druga „Opowiadania londyńskie”. Pięć pierwszych opowiadań stanowi opis życia w polskich miasteczkach żydowskich, pozostałe historie dzieją się w Londynie podczas II wojny światowej i krótko po niej.
W opowiadaniach nie brakuje także fragmentów autobiograficznych, które umożliwiają poznanie losów rodziny Singerów odnotowanych z kobiecej perspektywy. Do tej pory książki Ester Kreitman zostały wydane m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu oraz kilku krajach europejskich.
Dar obserwacji, specyficzny humor (nierzadko przez łzy) i ironiczny dystans sprawiają, że wiele z tych tekstów nadal – mimo niemal siedemdziesięciu lat dzielących nas od ich powstania – bawi i wzrusza, a inne – skromnie określone przez autorkę mianem „szkiców” – zasługują na uwagę choćby ze względu na trafnie uchwycony kontekst kulturowy i historyczny. – pisze w posłowiu do książki prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
Książka „Rodowód” ukaże się 5 października nakładem wydawnictw Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Fame Art.
Z kolei w niedzielę 4 września o godz. 15.00 w ramach Festiwalu Warszawa Singera, w Księgarni na Tłomackiem w Żydowskim Instytucie Historycznym, odbędzie się także spotkanie z Hazel Karr oraz z Meirav Hen – wnuczką Isaaca Bashevisa Singera. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.