Międzynarodowy Festiwal Filmowy Złote Mrówkojady w 2016 roku będzie miał jubileuszową 10. edycję. Te 10 lat to nieustająca ewolucja – z małego przeglądu filmów twórców z Lubelszczyzny Złote Mrówkojady urosły do festiwalu trwającego 9 dni, gdzie prezentujemy ponad 100 starannie wyselekcjonowanych filmów – krótkich i pełnych metraży z całego świata. Przyjeżdżają do nas ich autorzy – sąsiedzi z Ukrainy, czy Niemiec, ale też reżyserzy z Korei, Malezji, Izraela i Tajwanu. Warsztaty, wykłady, Kinojady (maraton robienia filmów), koncerty – to też część festiwalu. Ale jego najbardziej charakterystyczną cechą jest przyjazna, rodzinna atmosfera, która niweluje dystans między widzami, autorami, filmowymi autorytetami. To miejsce spotkań otwarte dla wszystkich.
„Złote Mrówkojady – cały rok” to projekcje najciekawszych filmów, które wzięły udział lub zostały zgłoszone do MFF Złote Mrówkojady , i które łączy temat, forma, bądź idea.
We wrześniu zapraszamy na „Złote Mrówkojady – dokument”. Dokumenty z MFF Złote Mrówkojady są niestandardowe, wykraczają poza ramy typowego filmu dokumentalnego, mówią o wyrazistych bohaterach i zaskakujących historiach w nieschematyczny sposób. Filmy dokumentalne pokazują rzeczywistość przefiltrowaną przez wrażliwość reżysera oraz wykadrowaną zgodnie z jego zamierzeniami. Dlatego świat, który wydaje się nam dobrze znany, w filmie dokumentalnym potrafi nas zaskoczyć. Czasem też wraz z dokumentalistą docieramy do zakątków, do których sami nigdy nie zaglądaliśmy. Tak będzie też na tym pokazie – wybierzemy się do Indii, by poznać opinię ich mieszkanek o ludziach Zachodu wydawane na podstawie ubrań, jakie wyrzucamy na śmieci; poznamy codzienność wrestlera, mieszkańców słynnego Grunwaldu, czy młodego sędziego piłkarskiego.
Zapraszamy 9 września 2016 do Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie. Wstęp wolny!
PROGRAM
„Born to be mild”, reż. Andy Oxley, Wielka Brytania, 15'03”
Uroczy dokument o Klubie Nudnych Ludzi. Nudni ludzie wbrew pozorom mają zainteresowania i to bardzo nietypowe, o których świetnie opowiadają.
Honorowe wyróżnienie w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2015
„12 metrów 45 centymetrów”, reż. Aleksander Prugar, Polska, 14'12”
12 m 45 cm – to wysokość pomnika Jana Pawła II w Częstochowie. Na co dzień ekipa, która wykonała figurę, buduje dinozaury, wieloryby i niedźwiedzie grizzly. Jak wyglądała tym razem ich praca?
„Arena”, reż. Piotr Bernaś, Polska, 13'13”
Dlaczego ludzie dążą do autodestrukcji? Jakie są źródła motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia? „Arena“ to film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
„Ze wsi Grunwald”, reż. Artur Wierzbicki, Polska, 20'34”
Portret mieszkańców naznaczonego wielką historią Grunwaldu. Jak naprawdę wygląda życie w jednej z najsłynniejszych polskich wsi?
„Unravel”, reż. Megna Gupta, Indie/Wielka Brytania, 13'31”
Wizja Zachodu w oczach hinduskich kobiet zajmujących się sortowaniem ubrań wyrzuconych przez Europejczyków.
I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2013
„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny, Polska, 16'29”
Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Trzeba być równie bezwzględnym jak piłkarze, kibice, działacze. Czy bohater pozostanie wierny swoim ideałom? Film nagrodzony na festiwalu w Sundance.
I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2014
„Szefowa”, reż. Kamila Dróżdż, Polska, 3'37”
Dokument o nietuzinkowej ekspedientce sprzedającej bieliznę na śląskich bazarach.