O cyberprzemocy wśród nastolatków – zaproszenie na webinar
NASK i Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce zapraszają do udziału w webinarze nt. cyberprzemocy wśród nastolatków. Spotkanie odbędzie się 25 lutego w godzinach 18:25-19:25 i będzie transmitowane na żywo na fanpage’u Stowarzyszenia oraz na stronie głównej portalu Interia. Eksperci zaprezentują wyniki najnowszego badania na temat zachowań w sieci, a także opowiedzą, jak przeciwdziałać agresji i przemocy w sieci oraz co zrobić, gdy dziecko stanie się ofiarą cyberprzemocy lub jej sprawcą. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i przyjaciółka Stowarzyszenia Paulina Chylewska.
Słowa w internecie mogą być jak niewidzialne naboje – nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady – w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dorośli widzą dopiero skutki, ale nie zawsze łączą je z cyberprzemocą, która często pozostaje niewidzialna
i niesłyszalna. I właśnie tutaj leży największy problem.
Dla odpowiedniego rozwoju dziecko potrzebuje stałej, bezpiecznej relacji. Tylko wtedy zbuduje prawidłowe więzi, nabierze poczucia własnej wartości, rozwinie potencjał. Odpowiednie środowisko opiekuńczo-wychowawcze, a przede wszystkim rozumienie potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów, to najlepsza droga do zapewnienia mu właściwego rozwoju i budowania bezpiecznej przyszłości.
Niestety, aż 47% nastolatków uważa, że w internecie dominuje agresja i nietolerancja, a dyskusje prowadzone są w stronę wyzwisk i obelg. Jak pokazują dane NASK „Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów” (2019), 49% nastolatków doświadczyło agresji słownej w Internecie. Młodzi ludzie czują się również poniżani (16%), zastraszani (13%), a prawie 10% z nich przyznaje, że doświadczyło rozpowszechniania na ich temat fałszywych informacji. Jednak największe obawy budzi fakt, że o tym, że w Internecie dzieje im się krzywda, ponad 30% nastolatków nie powiedziało nikomu…
Webinar jest częścią kampanii społecznej „Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany” prowadzonej przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Partnerem merytorycznym kampanii jest Państwowy Instytut Badawczy NASK. Zaś partnerem medialnym webinaru jest portal Interia.
Więcej na temat kampanii na www.jestemzsos.org .